INFORMACJE   ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY     KLASY GIMNAZJALNE   M E N U
Dzisiaj
– Aktualności
Lektury szkolne,
Drodzy Uczniowie
jesteśmy w połowie wakacji. Wielu z Was lubi czytać książki. Może więc warto w czasie wolnym sięgnąć po lekturę szkolną i w ten sposób przygotować się nieco wcześniej do zajęć.
W dziale "Edukacja i wychowanie" prezentujemy wykaz utworów, które będą omawiane w ciągu roku szkolnego 2019/2020 na lekcjach języka polskiego w klasach IV–VIII.
Życzymy miłego wypoczywania przy dobrej książce!
Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2019
Drodzy Uczniowie i Rodzice,
w dziale „Egzamin ósmoklasisty” przedstawiamy średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty uzyskane przez naszych uczniów klasy VIII w 2019 r. Dane prezentowane są w układzie terytorialnym — z odniesieniem do wyników gminy Trzcianka, powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, województwa wielkopolskiego, okręgu egzaminacyjnego i kraju.
Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2019
Drodzy Uczniowie i Rodzice,
w zakładce "Klasy gimnazjalne" w dziale "Egzamin gimnazjalny" przedstawiamy średnie wyniki egzaminu gimnazjalnego klasy III uzyskane przez naszych uczniów w 2019 r. Dane prezentowane są w układzie terytorialnym — z odniesieniem do wyników gminy Trzcianka, powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, województwa wielkopolskiego, okręgu egzaminacyjnego i kraju.
Podręczniki na rok szkolny 2019/2020
Drodzy Uczniowie i Rodzice,
w dziale Edukacja i wychowanie publikujemy pełny wykaz podręczników szkolnych przeznaczonych na rok szkolny 2019/2020. Poszczególne pliki są zapisane w formacie PDF. Wystarczy pobrać dany dokument, klikając odpowiednią ikonę dotyczącą konkretnej klasy.
W A K A C J E       W A K A C J E       W A K A C J E
Dnia 16 maja 2019 r. • Uczniowie klasy III przyjęli Pierwszą Komunię Świętą
Uczniowie klasy III przyjęli Pierwszą Komunię Świętą
W poniedziałek, 13 maja, codzienne słówko w naszej szkole miało szczególnie uroczysty charakter, bowiem uczestniczyli w nim trzecioklasiści, którzy dzień wcześniej przystąpili do Pierwszej Komunii Świętej.
Natomiast w czwartek, 16 maja, uczniowie klasy III pojechali do Górki Klasztornej podziękować za przyjęcie sakramentu.

Dnia 17 maja 2019 r. • Urodziny w oddziale przedszkolnym
Urodziny w oddziale przedszkolnym
W środę, 15 maja, urodziny obchodził Oskar Toboła. Koleżanki, koledzy oraz panie wychowawczynie zaśpiewali jubilatowi Życzymy, życzymy…, złożyli życzenia uśmiechu, radości i zdrowia.
Oskar pełen szczęścia w podziękowaniu za pamięć poczęstował wszystkich przepysznymi cukierkami.

Dnia 17 maja 2019 r. • Dzień Polskiej Niezapominajki
Dzień Polskiej Niezapominajki
W środę, 15 maja, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłakowiczówny w Trzciance zaprosili grupy przedszkolne na obchody Dnia Polskiej Niezapominajki. Podczas tej uroczystości przypominane są ważne treści o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski.
Wszystkie przybyłe zespoły dziecięce spotkały się przed budynkiem biblioteki, a potem pięknym korowodem udały się do parku 1 Maja, gdzie wspólnie z burmistrzem Krzysztofem Jaworskim zasadziły pamiątkowe drzewko. Następnie dzieci przeszły do biblioteki, gdzie czekał na nie program artystyczny i słodkie upominki.

Dnia 16 maja 2019 r. • Urodziny w oddziale przedszkolnym
Urodziny w oddziale przedszkolnym
We wtorek, 14 maja, urodziny obchodził Konstanty Łaszkiewicz. Koleżanki, koledzy oraz panie wychowawczynie zaśpiewali jubilatowi Życzymy, życzymy…, złożyli życzenia uśmiechu, radości i zdrowia.
Konstanty pełen szczęścia w podziękowaniu za pamięć poczęstował wszystkich przepysznymi cukierkami.

Dnia 16 maja 2019 r. • Konkurs matematyczny „Puchacz Piotr” – II etap
Konkurs matematyczny Puchacz Piotr - II etap
We wtorek, 14 maja, odbył się drugi etap Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego „Puchacz Piotr”. Eliminacje te skierowane są do uczniów klas I–III szkoły podstawowej i organizowane przez Centra Nauczania MathRiders.
Dzieci za udział w drugim etapie zmagań otrzymały dyplomy i upominki. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu.

Dnia 15 maja 2019 r. • Umiemy opisać budowę roweru
Umiemy opisać budowę roweru
We wtorek, 14 maja, uczniowie klasy II utrwalali sobie budowę roweru. Przy wykorzystaniu dobrych warunków atmosferycznych lekcja ta odbyła się na szkolnym dziedzińcu.
Uczniowie na przykładzie konkretnego roweru musieli wykonać odpowiednią ilustrację i ją podpisać. Dzieci, opisując w zeszycie zaobserwowaną rzecz, bawiły się przy tym doskonale.

Dnia 15 maja 2019 r. • Zerówka na basenie w Wałczu
Zerówka na basenie w Wałczu
W poniedziałek, 14 maja, dzieci z oddziału przedszkolnego pojechały na basen do Wałcza należącego do Centralnego Ośrodka Sportu — Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. Długo oczekiwaliśmy na ten wymarzony wyjazd.
Pod czujnym okiem dorosłych dzieci bezpiecznie i przyjemnie spędziły miłe chwile w wodzie. Ćwiczenia na basenie to wspaniała metoda poprawiająca sprawność fizyczną dziecka i promująca zdrowy styl życia.

Dnia 13 maja 2019 r. • Pierwsza Komunia Święta
Pierwsza Komunia Święta
W niedzielę, 12 maja, uczniowie klasy III z naszej szkoły przeżywali swoją Pierwszą Komunię Świętą. Mszę świętą sprawował prefekt szkoły ks. Mariusz Maćkowiak MS.
Podczas homilii celebrans zaznaczał ogromną moc relacji z Jezusem, którą można dziś pielęgnować przez częste i szczere obcowanie z Bogiem Eucharystycznym.
Po kazaniu trzecioklasiści oraz ich bliscy przyjęli Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Ufamy, że dzieci we współpracy z najbliższymi zechcą pielęgnować głęboką relację z Panem Bogiem, przystępując często do ołtarza eucharystycznego, skąd promieniują liczne łaski Boże.

Dnia 13 maja 2019 r. • Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas I–III — kolejna edycja
Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas I–III — kolejna edycja
W piątek, 10 maja, została rozstrzygnięta kolejna edycja Szkolnego Konkursu Ortograficznego dla klas I–III.
Serdecznie gratulujemy sukcesów i gorąco zapraszamy do wzięcia udziału w zbliżającym się ostatnim etapie tych eliminacji.

Dnia 10 maja 2019 r. • Czytamy Biblię
Czytamy Biblię
W czwartek, 9 maja, w związku z XI Ogólnopolskim Tygodniem Biblijnym uczniowie klasy II przynieśli do szkoły posiadane przez siebie Pisma Święte. Mieliśmy okazję porównać i zobaczyć, jak wiele różnorodnych wydań tej księgi można znaleźć na naszym rynku wydawniczym.
W trakcie naszych zajęć drugoklasiści czytali wybrane fragmenty wziętego z domu Pisma Świętego, a następnie porównywaliśmy je z redakcją Biblii Tysiąclecia.

Dnia 8 maja 2019 r. • I i II miejsce w gminnych mistrzostwach warcabowych
I i II miejsce w gminnych mistrzostwach warcabowych
We wtorek, 7 maja, o godz. 10.00 w naszej szkole odbyły się VII Mistrzostwa Przedszkolaków Gminy Trzcianka oraz I Mistrzostwa Gminy Trzcianka Klas I–III szkół podstawowych w warcabach klasycznych. Do rywalizacji w ogóle przystąpiło 51 zawodników.
Naszą szkołę reprezentowało pięcioro dzieci z oddziału przedszkolnego. Dwoje z nich osiągnęło wysokie wyniki: Piotr Henszke zajął I miejsce w kategorii wiekowej przedszkolaków oraz w kategorii chłopców, z kolei Mateusz Czeszejko zajął II miejsce w tych samych kategoriach. Serdecznie gratulujemy naszym przedstawicielom i życzymy dalszych sukcesów.

Dnia 7 maja 2019 r. • Szkolny konkurs gry na dzwonkach
Szkolny konkurs gry na dzwonkach
We wtorek, 30 kwietnia, czterech chłopców z klasy Ib rywalizowało o statuetkę „Złotych Dzwonków” w pierwszym szkolnym konkursie gry na dzwonkach.
Chłopcy mieli do zagrania trzy krótkie utwory. Każdy z nich podszedł do eliminacji bardzo odpowiedzialnie.

Dnia 6 maja 2019 r. • Urodziny w oddziale przedszkolnym
Urodziny w oddziale przedszkolnym
We wtorek, 30 kwietnia, w naszym oddziale przedszkolnym urodziny obchodził Tomasz Piduch. Koleżanki i koledzy oraz panie wychowawczynie Ewa Koniuszy i Malgorzata Czeszejko zaśpiewali jubilatowi piosenkę urodzinową Życzymy, życzymy... i złożyli życzenia: uśmiechu, radości i zdrowia.
Tomasz pełen szczęścia w podziękowaniu za pamięć poczęstował wszystkich cukierkami.

Dnia 6 maja 2019 r. • Zerówka omawiała symbole narodowe
Zerówka omawiała symbole narodowe
We wtorek, 30 kwietnia, nasza zerówka przygotowywała się do Święta Narodowego Trzeciego Maja, obchodzonego na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 r.
Uroczystość jest okazją do rozmowy o patriotyzmie, znaczeniu Ojczyzny w naszym życiu i symbolach narodowych, a także do rozważań o rozwijaniu poczucia przynależności narodowej.

Dnia 6 maja 2019 r. • Zielona szkoła we Wrocławiu — klasy V i VI
Zielona szkoła we Wrocławiu — klasy V i VI
W dniach 23–25 kwietnia odbyła się zielona szkoła z udziałem klas V i VI. Uczniowie wybrali się do Wrocławia — historycznej stolicy nie tylko Dolnego, ale także całego Śląska.
W programie wędrówki znalazło się m.in. zwiedzanie wrocławskiej starówki, Panoramy Racławickiej i słynnego wrocławskiego ogrodu zoologicznego, a także wypad do zamku Książ w Wałbrzychu...

Dnia 6 maja 2019 r. • Debata uczniowska o Konstytucji 3 maja
Debata uczniowska o Konstytucji 3 maja
We wtorek, 30 kwietnia, uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz klasy III gimnazjalnej uczestniczyli w debacie zatytułowanej „Czy Konstytucja 3 maja wpływa na współczesne postawy patriotyczne młodzieży?”. Jej celem było nie tylko poszerzenie wiedzy dotyczącej omawianego okresu, ale także ćwiczenie trudnej sztuki uzasadniania swojego zdania w oparciu o przygotowaną argumentację.
Wszyscy zgodzili się jednak co to tego, że skoro sama debata z naszym udziałem odbywa się w celu przypomnienia dawnego zrywu parlamentarnego zakończonego uchwaleniem nowego prawa, to już to wskazuje, że omawiana przez nas historyczna ustawa zasadnicza nadal stanowi olbrzymią wartość dla prawodawstwa.

Dnia 6 maja 2019 r. • Konstytucja dla wszystkich
Konstytucja dla wszystkich
We wtorek, 30 kwietnia, młodsze klasy naszej szkoły uczestniczyły w poranku patriotycznym poświęconym rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W trakcie uroczystości klasy I-VI śpiewały pieśni patriotyczne oraz wspominały wydarzenia z 1791 r.

Dnia 6 maja 2019 r. • II miejsce w Konkursie Recytatorskim Poezji Anglojęzycznej
II miejsce w Konkursie Recytatorskim Poezji Anglojęzycznej
We wtorek, 30 kwietnia, w pilskim Liceum Ogólnokształcącym Towarzystwa Salezjańskiego odbył się VI Konkurs Recytatorski Poezji Anglojęzycznej.
Naszą szkołę godnie reprezentowała Patrycja Czarnecka — uczennica kl. III, zajmując II miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Dnia 30 kwietnia 2019 r. • Konkurs matematyczny „Puchacz Piotr” dla klas I–III
Konkurs matematyczny Puchacz Piotr dla klas I–III
W naszej szkole we wtorek, 2 kwietnia, pod okiem szkolnego koordynatora pani Agnieszki Werte odbył się pierwszy z trzech etapów ogólnopolskiego konkursu matematycznego „Puchacz Piotr”. Eliminacje te organizowane są przez Centrum Nauczania Matematyki MatRiders i przeznaczone dla dzieci klas I–III szkoły podstawowej.
W konkursie nasza reprezentacja liczyła 25 osób. Cieszymy się, że do drugiego etapu przeszły cztery osoby reprezentujące naszą szkołę!

Dnia 30 kwietnia 2019 r. • Relikwie św. s. Faustyny w naszym kosciele parafialnym
Relikwie św. s. Faustyny w naszym kosciele parafialnym
W Drugą Niedzielę Wielkanocy, czyli Miłosierdzia Bożego, 28 kwietnia, podczas Mszy św. o godz. 9.30 miało miejsce uroczyste wprowadzenie do kościoła św. Jana Chrzciciela relikwii św. s. Faustyny, apostołki i sekretarki Bożego Miłosiertdzia oraz patrona naszej szkoły.
Po zakończeniu Mszy św. uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej wykonali taniec wielkanocny na parkingu przy ul. T. Kościuszki. W ten sposób wyraziliśmy naszą radość wynikającą z faktu, że św. s. Faustyna jest patronką naszej szkoły katolickiej, a jej relikwia na stałe zagościła w naszej świątyni. W jej znaku będziemy mieć możliwość prosić ją o wstawiennictwo czy orędownictwo dla nas u miłosiernego Boga.

Dnia 29 kwietnia 2019 r. • Ogródek sensoryczny klasy Ia i II
Ogródek sensoryczny klasy Ia i II
W piątek, 26 kwietnia, klasy Ia i II ponownie wyruszyły do Kotunia do gospodarstwa ekologicznego „Lawendowy Len”, aby kontynuować pracę w ogródku sensorycznym. Tym razem uczniowie poznali stare odmiany jabłoni oraz dowiedzieli się, jak ważna w życiu człowieka jest woda i dlaczego należy ją oszczędzać. Pod okiem pani Anny Fonferek-Jendrysiak, właścicielki gospodarstwa, mali ogrodnicy siali w gruncie rzodkiewkę, marchewkę, słonecznik, a nawet jadalne kwiatki ogórecznika.

Dnia 25 kwietnia 2019 r. • III miejsce w półfinale szachowych mistrzostw Wielkopolski
III miejsce w półfinale szachowych mistrzostw Wielkopolski
W Niedzielę, 14 kwietnia, odbył się w Trzciance półfinał Mistrzostw Wielkopolski Juniorów w Szachach „Strefa Północna”.
Uczeń klasy II naszej szkoły Marian Dąbrowski zajął III miejsce w kategorii chłopców do lat 9. Nasz reprezentant pilnie trenuje grę w szachy pod czujnym okiem pana Sylwestra Flisikowskiego. Gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszych etapach.

Dnia 25 kwietnia 2019 r. • Urodziny w oddziale przedszkolnym
Urodziny w oddziale przedszkolnym
W środę, 24 kwietnia, w naszym oddziale przedszkolnym urodziny obchodziła Samia Ali. Koleżanki i koledzy zaśpiewali jubilatom piosenkę urodzinową Życzymy, życzymy..., pragnąc, by w życiu rówieśniczki były zawsze obecne uśmiech, radość i zdrowie.
Pełna szczęścia jubilatka, w podzięce za pamięć, poczęstowała wszystkich słodkościami.

Drodzy Uczniowie, Rodzice i Przyjaciele szkoły,
Wielkanoc to czas otuchy i nadziei. Stanowi niesamowite Misterium Miłości Zmartwychwstałej — odradzania się wiary w siłę Jezusa Chrystusa i drugiego człowieka, uzyskiwanego dzięki wyjątkowemu działaniu Ojca Niebieskiego, który dla zachowania przez nas godności poświęcił własnego Syna. Wskazał nam pewną drogę — „drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata”.
Życzymy, aby Święta Wielkanocne przyniosły Wam radość, wzajemną życzliwość oraz stały się źródłem wzmacniania ducha. Niech Zmartwychwstanie Mesjasza, niosące nam odrodzenie pełni życia, napełni Was pokojem i wiarą, niech da siłę w pokonywaniu doświadczanych trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość chrześcijańskiego posłannictwa.
Dyrekcja Katolickiej Szkoły Podstawowej w Trzciance
w imieniu Rady Pedagogicznej
i pozostałych pracowników szkoły
WIELKANOC A.D. 2019
Dnia 12 lutego 2019 r. • Gimnazjaliści o prawidłowym żywieniu
Gimnazjaliści o prawidłowym żywieniu
W poniedziałek, 11 lutego, gimnazjalistów odwiedziła pani dietetyczka Paulina Jagieła-Śliwińska, na co dzień doradzająca w poradni Slim-Plum. Uczniowie obejrzeli prezentację obrazującą poruszane problemy. Następnie wzięli udział w dyskusji, próbując sobie odpowiedzieć na kluczowe pytanie: Czy wiem, co jem? Kolejnym etapem zajęć była praca w zespołach.

Dnia 7 lutego 2019 r. • III miejsce w gminnych mistrzostwach koszykówki
III miejsce w gminnych mistrzostwach koszykówki
W sobotę, 2 lutego, reprezentacja dziewcząt naszej szkoły zdobyła III miejsce w Gminnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Piłce Koszykowej dziewcząt. Organizatorem rozgrywek była Szkoła Podstawowa nr 2. W zawodach wzięły udział następujące zespoły z poszczególnych szkół: ze Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 3 i naszej szkoły.

Dnia 6 lutego 2019 r. • Dodawanie poprzez kodowanie
Dodawanie poprzez kodowanie
W czwartek, 31 stycznia, uczniowie klasy I wykorzystali kubeczki do zabaw matematycznych. Utrwalali w ten sposób dodawanie w zakresie 20.
Od września 2018 r. w naszej szkole odbywają się zajęcia z kodowania dla klas I, II i III. Najczęściej podczas nich wykorzystujemy kolorowe, plastikowe kubeczki, które układamy według podanego wzoru na macie lub z których tworzymy budowle.

Dnia 6 lutego 2019 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
W naszym oddziale przedszkolnym od 24 września 2018 r. ponownie organizujemy cykl prezentacji naszych przedszkolaków pod hasłem „Bohater Tygodnia”. W styczniu tym mianem była utytułowana Stefania Dąbrowska.
Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich. Poprzez zabawę ulubionymi zabawkami udostępnionymi przez czasowo eksponowanego zerówkowicza w naszej grupie pozostałe dzieci mają możliwość nawiązania z nim głębszych relacji, a także uczą się dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum naszego zespołu przedszkolnego.

Dnia 6 lutego 2019 r. • Lekcja muzyki klasy VI dla klasy I
Lekcja muzyki klasy VI dla klasy I
We wtorek, 5 lutego, uczniowie klasy VI uczyli młodsze dzieci z klasy Ib podstaw muzyki. Każdy pierwszoklasista miał swojego opiekuna-nauczyciela. Ich zadaniem było nauczyć młodszych nazw literowych dźwięków.
To były ciekawe zajęcia muzyki, podczas których starsi służyli młodszym, wskazując, na czym polega koleżeńska pomoc.

Dnia 6 lutego 2019 r. • Dzień Bezpiecznego Internetu w zerówce
Dzień Bezpiecznego Internetu w zerówce
We wtorek, 5 lutego, nasza zerówka przyszła do sali informatycznej na zajęcia dotyczące Dnia Bezpiecznego Internetu. Najmłodsi podsumowali w ten sposób dotychczasowe lekcje, podczas których omawiali wraz z wychowawcą Ewą Koniuszy najważniejsze zasady korzystania z globalnej sieci. Następnie w ramach zadania plastycznego dzieci zrobiły z kolorowego papieru prace plastyczną Laptop.
Zajęcia miały na celu uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie czekają nas w dzisiejszych czasach. W trosce o dobro naszych dzieci apelujemy:
RODZICU, UWAŻAJ, CO DZIECKO ROBI PRZY KOMPUTERZE.

Dnia 4 lutego 2019 r. • Gala V Trzcianeckiego Orszaku Trzech Króli
Gala V Trzcianeckiego Orszaku Trzech Króli
W piątek, 1 lutego, spotkaliśmy się w auli Katolickiej Szkoły Podstawowej podczas gali V Trzcianeckiego Orszaku Trzech Króli. Przyszli do nas zaproszeni goście, którzy swoją obecnością i działaniem przyczynili się do uświetnienia naszych miejskich jasełek.
Cieszyliśmy się, że po raz kolejny udało nam się wspólnie świętować w dniu 6 stycznia w trakcie przeżywanego Objawienia Pańskiego. Każdy zaangażowany w orszakowe przedsięwzięcie otrzymał od nas w ramach wyrazów wdzięczności pamiątkowy upominek i okolicznościowy dyplom.

Dnia 1 lutego 2019 r. • Obchodziliśmy Dzień Australii
Obchodziliśmy Dzień Australii
W poniedziałek, 28 stycznia, w naszej szkole klasy 0-III obchodziły Dzień Australii. Celem zajęć było przybliżenie uczniom kultury, zwyczajów i przyrody najmniejszego kontynentu na świecie. Dzieci z ciekawością oglądały prezentację i filmy związane z krajem kangurów. Każda z grup miała do wykonania inne polecenia.
Największą atrakcją cieszyły się informacje o australijskich zwierzętach, m.in. dzieci zadziwił fakt, że w Australii jest więcej kangurów niż ludzi!...

Dnia 31 stycznia 2019 r. • Klasy I–III na wałeckim basenie
Klasy I–III na wałeckim basenie
W środę, 30 stycznia, wyjechaliśmy na basen do Wałcza z uczniami klasy I, II i III. Zabawa w wodzie była wspaniała, wszyscy spędzili czas doskonale. Umówiliśmy się, że musimy to niebawem powtórzyć, by ponownie móc cieszyć się niezapomnianymi chwilami w wodzie.

Dnia 31 stycznia 2019 r. • Pomagamy ptakom
Pomagamy ptakom
Dzieci z oddziału przedszkolnego podczas jednych ze styczniowych zajęć zapoznały się z tematem dokarmiania ptaków. Najmłodsi dowiedzieli się, że zima to trudny czas dla tych właśnie zwierząt, dlatego należy im pomagać. Poznali także, jakie ptaki zimują w Polsce, dowiedzieli się, czym można je dokarmiać, wykonali tematyczną pracę plastyczną oraz nauczyli się piosenki pt. Pomóż ptakom.
Na zakończenie przyrodniczych zajęć dzieci wybrały się do ogrodu przedszkolnego, by uzupełnić karmnik ptasimi smakołykami, które przyniosły z domu.

Dnia 31 stycznia 2019 r. • Dzień Babci i Dziadka w klasie Ib
Dzień Babci i Dziadka w klasie Ib
W środę, 30 stycznia, klasa 1b wraz z wychowawcą panem Bartoszem Śliwińskim oraz jego małżonką Pauliną Jagiełą-Śliwińską przygotowała dla swoich babć, dziadków oraz rodziców i rodzeństwa spotkanie noworoczne. Przy stołach nakrytych białym obrusem, pełnych owoców i ciast, domowych wypieków, popijając aromatyczną kawę i herbatę, przyglądaliśmy się perfekcyjnie przygotowanemu spektaklowi.
Na końcu występu każde z dzieci wręczyło swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane kwiatki na drucie wraz z życzeniami.

Dnia 29 stycznia 2019 r. • Urodziny w oddziale przedszkolnym
Urodziny w oddziale przedszkolnym
W poniedziałek, 28 stycznia, w naszym oddziale przedszkolnym urodziny obchodzili Maria Poniatowska oraz Aleksander Chazbijewicz. Koleżanki i koledzy zaśpiewali jubilatom piosenkę urodzinową Życzymy, życzymy..., pragnąc, by w życiu rówieśników były zawsze obecne uśmiech, radość i zdrowie.
Maria i Aleksander pełni szczęścia w podzięce za pamięć poczęstowali wszystkich słodkościami.

Dnia 28 stycznia 2019 r. • Klasa Ib w poradni dietetycznej
Klasa Ib w poradni dietetycznej
W czwartek, 17 stycznia, uczniowie z klasy Ib odwiedzili poradnię dietetyczną Slim-Plum prowadzoną przez panią Paulinę Jagiełę-Śliwińską. Pani dietetyk od września 2018 r. spotyka się z dziećmi w szkole, przekazując im wiedzę na temat zdrowego żywienia. Teraz dzieci mogły same zobaczyć, jak wygląda gabinet dietetyczny pani Pauliny i czym ona się zajmuje zawodowo. Na koniec razem wykonaliśmy domową kompozycję zapachową.
Te spotkania w szkole czy gabinecie pokazały, ile dzieci już umieją i z jaką niecierpliwością czekają na kolejne prozdrowotne zajęcia.

Dnia 28 stycznia 2019 r. • Ferie zimowe w szkole
Ferie zimowe w szkole
W dniach 14-18 stycznia w naszej szkole mieliśmy wyjątkowe zajęcia, mimo że był to pierwszy tydzień upragnionych ferii zimowych i przecież nie mieliśmy obowiązku przychodzić na standardowe lekcje. Wielu uczniów zdecydowało się jednak, aby wspólnie i aktywnie spędzić czas, przeżywając poszczególne przedpołudnia w niezwykle ciekawej atmosferze.
Były więc najrozmaitsze zajęcia — kodowanie i rozwiązywanie zagadek prowadzących w świat myślenia algorytmicznego i programowania, zajęcia sportowe i nauka udzielania pierwszej pomocy, wizyta w Warsztatach Terapii Zajęciowej i ciekawe zajęcia w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej...

Zakończyły się ferie zimowe!
Droga zbawienia przechodzi także przez ludzką pracę.
bł. Jan Paweł II
Witamy wszystkich po feriach zimowych! Były na pewno wspaniałe — zarówno spędzane na atrakcyjnych wyjazdach, w domowych pieleszach, jak i te w szkole... Wypoczęci, zregenerowani i pełni zapału wracamy do pracy!
Dnia 12 stycznia 2019 r. • Tablet dla szkoły w ramach MegaMisji
Tablet dla szkoły w ramach MegaMisji
Z wielką radością pragniemy poinformować, że w nagrodę za realizowane zadania w ogólnopolskim programie edukacyjnym dla szkół podstawowych MegaMisja nasza szkoła w dniu 10 stycznia 2019 r. otrzymała kolejną nagrodę, jaką jest tablet Huawei MediaPad T5. Pomoże on naszym uczniom w odkrywaniu dobrych i bezpiecznych stron technologii.
Dla przypomnienia podajemy, że MegaMisja to program przeznaczony dla klas I-III dotyczący cyfrowej edukacji dla dzieci i nauczycieli, realizowany w naszej szkole przez p. Agnieszkę Werte i p. Magdalenę Sienkiewicz. Uczniowie podczas zajęć zdobywają ważne w zdigitalizowanym świecie kompetencje, wiedzę i umiejętności...

Dnia 12 stycznia 2019 r. • Spotkanie z doradcą zawodowym
Spotkanie z doradcą zawodowym
W piątek, 11 stycznia, klasa III gimnazjalna spotkała się z doradcą zawodowym Izabelą Szmaglińską. Pedagog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Trzciance, specjalistka w zakresie pedagogiki specjalnej i doradca zawodowy mówiła gimnazjalistom o tym, jak postępować, żeby dobrze wybrać zawód, zgodny z własnymi predyspozycjami, zwłaszcza w tym czasie, kiedy to uczniowie zaczną nową drogę edukacyjną w szkole ponadgimnazjalnej już po zakończeniu bieżącego roku szkolnego.

Dnia 12 stycznia 2019 r. • Rozprawa sądowa w klasie II
Rozprawa sądowa w klasie II
W piątek, 11 stycznia, w klasie II odbyła się nietypowa lekcja biblioteczna, podczas której uczniowie przypomnieli sobie losy bohatera książki Cudaczek-Wyśmiewaczek autorstwa Julii Duszyńskiej. Sala lekcyjna zamieniła się w salę rozpraw. Na ławie oskarżonych stanął tytułowy bohater omawianego przez nas utworu, oskarżony o namawianie do złych uczynków i wyśmiewanie innych.
Uczniowie znakomicie wcielili się w rolę oskarżycieli i obrońców. Na końcu naszych zajęć dokonaliśmy samooceny. Okazuje się bowiem, że wyszukiwanie wad i oskarżeń jest proste, ale ich argumentowanie zdecydowanie trudniejsze. Niemniej jednak uczniowie poradzili sobie świetnie z przeprowadzeniem wyjątkowej lekcji, wykazali się dużą odwagą i kreatywnością!

Dnia 12 stycznia 2019 r. • Dzień Babci i Dziadka w zerówce
Dzień Babci i Dziadka w zerówce
W piątek, 11 stycznia, zerówka wraz z bliskimi świętowała Dzień Babci i Dziadka w auli Katolickiej Szkoły Podstawowej. Przygotowaliśmy się na tę okoliczność, uczestnicząc w różnorakich formach ekspresji artystycznej, wiersze, piosenki, samodzielnie utworzone prezenty — kalendarze, kwiatek dla babci i dziadka.
Był to piękny wieczór, który stanowił dowód miłości i wdzięczności wobec ukochanych seniorów.

Dnia 11 stycznia 2019 r. • Bezpiecznie w ferie
Bezpiecznie w ferie
W czwartek, 10 stycznia, naszą szkołę odwiedziła pani policjantka sierż. sztab. Estera Bartol. Jej wizyta była związana z rozpoczynającym się już niedługo okresem ferii zimowych. Jest to czas beztroskiej zabawy na sankach i nartach. Jest to również okres czyhających na dzieci zagrożeń, które pani policjantka szczegółowo omówiła, udzielając przy tym wielu cennych rad i przestróg.
Po uzyskaniu tak solidnej porcji wiedzy, na pewno uda się uczniom uniknąć wielu zimowych niebezpieczeństw.

Dnia 11 stycznia 2019 r. • Dzień Babci i Dziadka w klasie Ia
Dzień Babci i Dziadka w klasie Ia
W czwartek, 10 stycznia, do szkoły katolickiej licznie przybyli dziadkowie i babcie, aby podziwiać występ klasy Ia. Z okazji obchodzonego Dnia Babci i Dziadka dzieci odegrały inscenizację pt. Skrzaty i śnieżynki poszukują zimy.
Po skończonym przedstawieniu pierwszoklasiści wręczyli upominki babciom i dziadkom. Medale superbabć i superdziadków, serduszka i papierowe filiżanki z herbatkami starannie wykonali na lekcjach plastyki.

Dnia 9 stycznia 2019 r. • „Lubię to. Każdy ma swoje zainteresowania”
Lubię to. Każdy ma swoje zainteresowania
W związku z realizacją programu orientacji zawodowej w młodszych klasach szkoły podstawowej uczniowie klasy II na zajęcia przynieśli rzeczy, które są związane z ich zainteresowaniami. Temat niezwykłej lekcji był następujący: „Lubię to. Każdy ma swoje zainteresowania”. Każdy miał możliwość zaprezentowania swoich pasji.
Okazało się, że uczniowie maja bardzo ciekawe hobby, a co za tym idzie — każde z tych zamiłowań może w przyszłości przerodzić się w zawód, który mogliby wykonywać.

Dnia 8 stycznia 2019 r. • Klasa II odwiedziła hospicjum
Klasa II odwiedziła hospicjum
W poniedziałek, 7 stycznia, klasa II odwiedziła mieszczące się niedaleko naszej szkoły biuro Stowarzyszenia Hospicjum Trzcianka im. dr nauk med. Ewy Dipont-Kukawskiej. Spotkaliśmy się tam z dwoma wieloletnimi wolontariuszami panią Ewą oraz panem Ryszardem.
W naszym mieście jest wiele osób o wielkim sercu, które dzielą się swoim czasem i pomagają innym zupełnie za darmo.

Dnia 7 stycznia 2019 r. • V Trzcianecki Orszak Trzech Króli
V Trzcianecki Orszak Trzech Króli
W niedzielę, 6 stycznia, w Trzciance, podobnie jak w 752 miejscowościach w Polsce, przeszedł ulicami tłumny korowód ludzi zebranych z okazji Uroczystości Objawienia Pańskiego. Aby wspólnie świętować, kultywując przepiękną polską tradycję śpiewania kolęd i uczestnicząc w miejskich przygodach jasełkowych, zebraliśmy się całymi rodzinami na mszy świętej o godz. 11.00 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Po zakończonej Eucharystii udaliśmy się na miejsce zbiórki do parku 1 Maja. Tu zgromadzili się mieszkańcy miasta i gminy Trzcianka oraz przybyli do nas goście, w tym całe rodziny. Punktualnie o godz. 12.00 wyruszył z tąd V Trzcianecki Orszak Trzech Króli.
Mogliśmy wziąć udział w tym wspólnym, radosnym świętowaniu dzięki włączeniu się w realizację orszaku Trzech Króli poprzez zaangażowanie uczniów i nauczycieli z czterech trzcianeckich szkół — ze Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 3 i z Katolickiej Szkoły Podstawowej.

Dnia 7 stycznia 2019 r. • Mały sukces w konkursie o powstaniu wielkopolskim
Mały sukces w konkursie o powstaniu wielkopolskim
W piątek, 4 stycznia, uczniowie naszej szkoły Oliwia Patyniak, Aleksy Urbaniak oraz Patryk Waciński wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Historycznym „Powstańczym szlakiem ku sercu Puszczy Noteckiej” zorganizowanym przez pana Arkadiusza Słabiga, nauczyciela historii w Szkole Podstawowej w Miałach. Tematyka konkursu była bardzo ciekawa i dotyczyła szlaków powstańców wielkopolskich na terenach nadnoteckich.
Ostatecznie nasi uczniowie nie znaleźli się na podium, ale wyróżnienie w konkursie uzyskał Aleksy Urbaniak, zdobywca 26 punktów. Warto dodać, że całej trójce niewiele zabrakło do miejsca w pierwszej trójce najlepszych.

Dnia 2 stycznia 2019 r. • Zerówkowy „Bohater Tygodnia”
Zerówkowy Bohater Tygodnia
W naszym oddziale przedszkolnym od 24 września 2018 r. ponownie organizujemy cykl prezentacji naszych przedszkolaków pod hasłem „Bohater Tygodnia”. W grudniu tym mianem byli tytułowani: Franciszek Sofij, Maria Bakinowska, Kacper Zbroszczyk.
Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich. Poprzez zabawę ulubionymi zabawkami udostępnionymi przez czasowo eksponowanego zerówkowicza w naszej grupie pozostałe dzieci mają możliwość nawiązania z nim głębszych relacji, a także uczą się dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum naszego zespołu przedszkolnego.

Dnia 22 grudnia 2018 r. • Dzień skupienia przed Bożym Narodzeniem kl. IV-VIII i III gimn.
Dzień skupienia przed Bożym Narodzeniem kl. IV-VIII i III gimn.
W piątek, 21 grudnia, tuż przed Bożym Narodzeniem klasy IV-VIII i III gimnazjalnej skupiły się w auli szkolnej, aby przywołać słowa Pisma Świętego i życzyć sobie błogosławieństwa Bożego na ten święty czas, jak i na nowy zbliżający się rok doświadczeń, zmagań się z codziennością. W ten sposób ukazaliśmy naszą gotowość czuwania i trwania ze sobą w oczekiwaniu na przyjście najważniejszego gościa — Dziecięcia Bożego, Boga-Człowieka, przybywającego na Ziemię dla naszego zbawienia.
Wspólnie też kolędowaliśmy, bo dzięki śpiewaniu tradycyjnych pieśni o narodzeniu Chrystusa można zbliżyć się do najważniejszych tajemnic wiary. W tym wyjątkowym dniu była również pora na klasowe spotkania opłatkowe.

Dnia 22 grudnia 2018 r. • Zerówka przygotowywała się do Bożego Narodzenia
Zerówka przygotowywała się do Bożego Narodzenia
W piątek, 21 grudnia, dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczyniami Ewą Koniuszy i Małgorzatą Czeszejko uczestniczyły w klasowym spotkaniu adwentowym będącym przygotowaniem na nadejście Bożego Narodzenia. Zerówka po wzięciu udziału w auli szkolnej w rozważaniach przedświątecznych wraz z klasami I, II i III na temat Wigilii świąt Bożego Narodzenia wróciła do swojej sali. Tam dzieci przygotowywały świąteczne dekoracje.
Po wykonaniu prac plastycznych zerówkowicze, zasiadając przy wspólnym stole, składali sobie życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Oczywiście, był też wspaniały poczęstunek. Wspólnie śpiewaliśmy kolędy i pastorałki.

Dnia 22 grudnia 2018 r. • Szkolny dzień skupienia przed Bożym Narodzeniem
Szkolny dzień skupienia przed Bożym Narodzeniem
W piątek, 21 grudnia, tuż przed Bożym Narodzeniem skupiliśmy się w auli szkolnej, aby przywołać słowa Pisma Świętego, omówić najważniejsze zwyczaje świąteczne i życzyć sobie błogosławieństwa Bożego na ten święty czas, jak i na nowy zbliżający się rok doświadczeń, zmagań się z codziennością. W ten sposób ukazaliśmy naszą gotowość czuwania i trwania ze sobą w oczekiwaniu na przyjście najważniejszego gościa — Dziecięcia Bożego, Boga-Człowieka, przybywającego na Ziemię dla naszego zbawienia.
Wspólnie też kolędowaliśmy, bo dzięki śpiewaniu tradycyjnych pieśni o narodzeniu Chrystusa można zbliżyć się do najważniejszych tajemnic wiary. W tym wyjątkowym dniu była również pora na klasowe spotkania opłatkowe.

Dnia 21 grudnia 2018 r. • Zagraniczne tradycje bożonarodzeniowe
Zagraniczne tradycje bożonarodzeniowe
W czwartek, 20 grudnia, dzieci z klasy Ib odwiedziła pani Marta Bzdręga-Felcyn. Opowiedziała dzieciom o tradycjach świątecznych obowiązujących we Włoszech, Francji oraz Niemczech.
Bardzo dziękujemy za wizytę i wszystkim życzymy „Wesołych świąt Bożego Narodzenia”!

Dnia 21 grudnia 2018 r. • V Rodzinny Konkurs na Najładniejszą Szopkę Bożonarodzeniową
V Rodzinny Konkurs na Najładniejszą Szopkę Bożonarodzeniową
W czwartek, 20 grudnia, ogłoszono wyniki V Rodzinnego Konkursu na Najładniejszą Szopkę Bożonarodzeniową. Przypominamy, że corocznym organizatorem artystycznych zmagań jest nasza Katolicka Szkoła Podstawowa.
W tym roku do konkursu zgłoszono 10 szopek z przedszkoli oraz szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Trzcianka.

Dnia 21 grudnia 2018 r. • Skrzaty i śnieżynki z klasy Ia poszukują zimy
Skrzaty i śnieżynki z klasy Ia poszukują zimy
W czwartek, 20 grudnia, w naszej szkole uczniowie klasy Ia mieli okazję zaprezentować swoje zdolności teatralno-muzyczne przed publicznością złożoną ze swoich kolegów i koleżanek z klas 0–III szkoły podstawowej. Przedstawienie Skrzaty i śnieżynki poszukują zimy przeniosło dzieci w wyjątkową świąteczno-zimową krainę, w której bohaterowie próbowali rozwiązać kłopot, jakim był brak śniegu. Na zakończenie przedstawienia chłopcy z klasy Ia zaśpiewali skoczną piosenkę o mikołaju, a dziewczynki — wzruszający utwór pt. Podarunki z nieba.

Dnia 20 grudnia 2018 r. • Zerówkowe jasełka
Zerówkowe jasełka
W środę, 19 grudnia, w Katolickiej Szkole Podstawowej w auli odbyły się jasełka przygotowane przez dzieci z oddziału przedszkolnego dla swoich rodziców. Przedstawienie było wyjątkowe. Zerówkowicze z zaangażowaniem odgrywali role i przeżywali atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
Pani Ewa Koniuszy, wychowawczyni oddziału przedszkolnego, złożyła wszystkim przybyłym rodzicom świąteczne życzenia połączone z tradycyjnym przełamaniem się opłatkiem. Po części oficjalnej udaliśmy się na słodki poczęstunek przygotowany przez opiekunów naszych zerówkowiczów. Był to wyjątkowy wieczór dający przedsmak rodzinnej Wigilii Bożego Narodzenia.

Dnia 18 grudnia 2018 r. • Przywitaliśmy pierwszy śnieg
Przywitaliśmy pierwszy śnieg
Tak mocno dzieci z oddziału przedszkolnego cieszyły się w poniedziałek, 17 grudnia, z pierwszego śniegu, który tej zimy zdecydował się w końcu spaść na ziemię. Zerówkowicze oddali się szaleństwu, chętnie lepiąc śniegowe kulki. Było bardzo mroźnie, ale nikomu to nie przeszkadzało, bo najmłodsi wiedzą, że zabawy na świeżym powietrzu to świetna i zdrowa rozrywka.
Z czerwonymi noskami i z uśmiechem wróciliśmy do naszej sali przedszkolnej na ciepły posiłek. Było zimno, ale i wesoło i radośnie.

Dnia 18 grudnia 2018 r. • Zerówka na warsztatach bożonarodzeniowych
Zerówka na warsztatach bożonarodzeniowych
W poniedziałek, 17 grudnia, dzieci z oddziału przedszkolnego brały udział w warsztatach bożonarodzeniowych „Pierniki lukrem malowane”, zorganizowanych przez Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance. Zerówkowiczów już od progu powitał niesamowity zapach pierników. Trwając w tym świątecznym klimacie, najmłodsi dowiedzieli się, jak obchodzono Boże Narodzenie dawniej, gdy ich dziadkowie byli w tym wieku, co oni są obecnie. Mieli również możliwość samodzielnego zrobienia pierników.

Dnia 18 grudnia 2018 r. • Spotkanie adwentowe
Spotkanie adwentowe
Trwając w przededniu Bożego Narodzenia, w poniedziałek 17 grudnia, zgromadziliśmy się w auli Zespołu Szkół Technicznych. Na spotkaniu adwentowym byli obecni uczniowie, ich rodzice, dziadkowie i bliscy, a także nauczyciele. Wszystkich przywitała dyrektor szkoły Bożena Wargin. Następnie odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego „Kartka z kalendarza”. Nie zabrakło tradycyjnej aukcji ozdób świątecznych...

Dnia 17 grudnia 2018 r. • Zerówkowe konkursy bożonarodzeniowe
Zerówkowe konkursy bożonarodzeniowe
W związku z zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w dwóch konkursach. Na jednych z zajęć dydaktycznych grupa przygotowała prace plastyczne do konkursu pt. „Mój Święty Mikołaj„. Wszystkie były starannie wykonane, chociaż kilka z nich wyróżniało się od pozostałych.
W piątek, 14 grudnia, chętne dzieci podczas zajęć świetlicowych przystąpiły do konkursu recytatorskiego o tematyce Bożego Narodzenia. Podczas eliminacji swoim talentem zaskoczył nas Piotr Henszke, który z pamięci wyrecytował nam długą opowieść pisaną wierszem.

Dnia 17 grudnia 2018 r. • Szkolny konkurs ortograficzny dla klas I–III
Szkolny konkurs ortograficzny dla klas I–III
W piątek, 14 grudnia, został rozstrzygnięty trzeci szkolny konkurs ortograficzny. Wzięło w nim udział 26 uczniów klas I–III. Kolejna edycja eliminacji już niebawem!

Dnia 17 grudnia 2018 r. • Zawodoznawcze rozmowy klasy III gimnazjalnej
Zawodoznawcze rozmowy klasy III gimnazjalnej
W piątek, 14 grudnia, w naszej szkole gościła przedstawicielka Powiatowego Urzędu Pracy w Czarnkowie Filii w Trzciance, specjalistka od poradnictwa zawodowego Anna Pilarczyk-Matecka. Dowiedzieliśmy się, jak ważne jest odpowiedzialne wybranie i z rozmysłem dalszej drogi kształcenia, a w przyszłości aktywności zawodowej.

Dnia 17 grudnia 2018 r. • Wyróżnienie w gminnym przedszkolnym konkursie kolęd i pastorałek
Wyróżnienie w gminnym przedszkolnym konkursie kolęd i pastorałek
W piątek, 14 grudnia, w Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Lasu w Rychliku odbył się VI Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek Świątecznych dla Przedszkolaków. Celem eliminacji były: pielęgnacje tradycji Bożego Narodzenia, refleksja nad istotą tych świąt, wyzwolenie u dzieci radości śpiewania i promocja osiągnięć w sferze działalności muzycznej. W konkursie mogli wziąć udział jedynie soliści — maksymalnie dwie osoby z danej placówki.
Nasz oddział przedszkolny reprezentowali: Maria Poniatowska, śpiewająca pastorałkę Bosy Pastuszek, oraz Tomasz Piduch, wykonujący kolędę Dzisiaj w Betlejem.
Miło nam poinformować, że Maria Poniatowska została wyróżniona. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
tekst: Ewa Koniuszy
fot. Archiwum Szkoły (źródło: Szkoła Podstawowa w Rychliku)
Dnia 14 grudnia 2018 r. • Klasa Ib dekorowała bożonarodzeniowe pierniki
Klasa Ib dekorowała bożonarodzeniowe pierniki
W czwartek, 13 grudnia, klasa Ib wielkimi krokami rozpoczęła przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Dzieci wspólnie z rodzicami uczestniczyły w warsztatach dotyczących wykonania dekoracji pierników. Pierwszoklasiści wysłuchali historii o tym niezwykłym cieście, a następnie pod okiem rodziców i pedagogów dekorowały aniołki, bałwanki, serduszka i pierniczki o innych kształtach. Były to niezwykle zajęcia łączące pokolenia.

Dnia 14 grudnia 2018 r. • Straż pożarna o niebezpiecznym tlenku węgla
Straż pożarna o niebezpiecznym tlenku węgla
W czwartek, 13 grudnia, naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej. Zaprezentowali nam bardzo ważne treści dotyczące niebezpiecznego tlenku węgla. „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” stanowi ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjną na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tzw. czadem.

Dnia 13 grudnia 2018 r. • Klasa Ib na poczcie
Klasa Ib na poczcie
W środę, 12 grudnia, dzieci z klasy Ib odwiedziły Pocztę Polską. Pan naczelnik oprowadził nas po trzcianeckim oddziale instytucji i opowiadał, jak wygląda droga listu, kiedy ten trafi właśnie w to miejsce. Pierwszoklasiści słuchali z zainteresowaniem i podziwiali pocztę, bo przecież niejeden list napisały do Świętego Mikołaja i pewnie czekają na jego odpowiedź.

Dnia 11 grudnia 2018 r. • Wycieczka do fabryki bombek w Gnieźnie
Wycieczka do fabryki bombek w Gnieźnie
W poniedziałek, 10 grudnia, uczniowie klas I-III wyjechali do Gniezna, gdzie zwiedzili Fabrykę Bombek i Ozdób Choinkowych Kadpol, a tam oglądali proces tworzenia rzeczy, którymi lubimy przyozdabiać nasze świąteczne drzewka. Następnie każdy uczeń brał udział w warsztatach plastycznych, które polegały na samodzielnym malowaniu i ozdabianiu bombek.
W dalszej kolejności wszyscy pojechaliśmy do bawialni Fantazja, gdzie zabawom ruchowym nie było końca. Po ciężkiej pracy i wesołej zabawie nadszedł czas na posiłek w McDonald’s. Po obiedzie udaliśmy się w drogę powrotną do Trzcianki. To była udana wycieczka!

Dnia 11 grudnia 2018 r. • Jesteśmy w czołówce przedszkolnych warcabistów
Jesteśmy w czołówce przedszkolnych warcabistów
W niedzielę, 9 grudnia, w Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Lasu w Rychliku odbył się po raz 23 Gwiazdkowy Turniej Warcabowy. W zmaganiach wzięło udział 30 zawodników: z Wronek, Wielenia, Brzeźna, Trzcianki i Rychlika. W zawodach uczestniczyły także dzieci z Katolickiej Szkoły Podstawowej, zdobywając wysokie lokaty: I miejsca w grupie warcabistów do lat 6 w kategoriach dziewcząt i chłopców oraz II miejsce w kategorii chłopców.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zwycięzcom warcabowego turnieju.

Dnia 11 grudnia 2018 r. • Samorządowy Święty Mikołaj
Samorządowy Święty Mikołaj
W piątek, 7 grudnia, Święty Mikołaj odwiedził dzieci z naszego oddziału przedszkolnego. Wraz z nim przybył Burmistrz Miasta i Gminy Trzcianka Krzysztof Jaworski. Niezwykły gość został przez nas przyjęty z wielką radością oraz uśmiechami. Najmłodsi przywitali go też piosenką.
W nagrodę za piękną prezentację zerówkowicze otrzymali z rąk przedstawicieli samorządu słodkie poczęstunki — podobizny Świętego Mikołaja.

Dnia 10 grudnia 2018 r. • Zerówkowicze obchodzili Barbórkę
Zerówkowicze obchodzili Barbórkę
Za nami Barbórka, święto wszystkich górników. Dzieci z oddziału przedszkolnego w dniach 4 i 5 grudnia 2018 r. dowiedziały się, czyją patronką jest św. Barbara i na czym polega zawód górnika.
Zerówkowicze zapoznali się z ubraniem roboczym i odświętnym pracownika kopalni, poznali też nowe słowa i dowiedzieli się także, do czego potrzebny jest węgiel...

Dnia 10 grudnia 2018 r. • Wysokie miejsca w konkursie przyrodniczym
Wysokie miejsca w konkursie przyrodniczym
W środę, 5 grudnia, w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu nastąpiło uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród w ramach finału konkursu „Przyrodnicze rymowanie — otaczającego świata poznawanie — grzyby wielkopolskich parków krajobrazowych”. Dwie uczennice naszej szkoły osiągnęły eksponowane miejsca. Zofia Kotiuszko z klasy VII zdobyła II miejsce w kategorii plastycznej, a Kasandra Sawińska z klasy VII — III miejsce w kategorii literackiej. Tematem prac konkursowych były grzyby wielkopolskich parków krajobrazowych. Gratulujemy dziewczętom i życzmy im dalszych sukcesów!

Dnia 10 grudnia 2018 r. • Klub Czytających Rodziców zerówki
Klub Czytających Rodziców zerówki
W naszym oddziale przedszkolnym działa Klub Czytających Rodziców. Zaproszeni opiekunowie dzieci dwa razy w miesiącu czytają zerówkowiczom wierszyki i bajeczki. Zadaniem naszej czytelniczej organizacji jest rozwijanie zainteresowań książką już od najmłodszych lat...
W grudniu do Klubu Czytających Rodziców w oddziale przedszkolnym dołączyła: pani Angelika Dąbrowska, czytając baśnie ze zbioru pt. 24 baśnie przed nastaniem Wigilii (opracowanie zbiorowe).

Dnia 10 grudnia 2018 r. • Powiatowy Konkurs „Święci na miarę (naszych czasów)”
Powiatowy Konkurs Święci na miarę (naszych czasów)
W dniu 4 grudnia odbyło się ogłoszenie wyników Powiatowego Konkursu „Święci na miarę (naszych czasów)”. To już po raz drugi Katolicka Szkoła Podstawowa w Trzciance zwróciła się do uczniów szkół powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego z propozycją uszycia lalki przedstawiającej wizerunek świętego. W rywalizacji wzięło udział prawie 70 prac przedstawicieli szkół podstawowych.

Dnia 7 grudnia 2018 r. • Mobilne Muzeum Multimedialne
Mobilne Muzeum Multimedialne
Uczniowie naszej szkoły we wtorek, 4 grudnia, odwiedzili goszczące w Trzciance Mobilne Muzeum Multimedialne. Przemierza ono Polskę z okazji 100-lecia odzyskania przez nasz kraj suewrenności, a objął je patronatem prezydent Andrzej Duda. Do Trzcianki trafiło dzięki zaproszeniu wysłanemu przez Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance.

100-lecie odzyskania Niepodległości
Dnia 7 grudnia 2018 r. • Szkolne mikołajki — klasy I-III
Szkolne mikołajki - klasy I-III
W nocy z 5 na 6 grudnia uczniowie klas I–III wraz z wychowawcami nocowali w szkole. Miało to związek z oczekiwaniem na niezwykłego gościa, który zazwyczaj w dniu 6 grudnia odwiedza wszystkie dobre dzieci i zostawia im prezenty. Chodzi oczywiście o Świętego Mikołaja!
To był piękny wieczór i piękna noc, które każdy z nas zapamięta na długo.

Dnia 7 grudnia 2018 r. • Szkolne mikołajki
Szkolne mikołajki
W czasie naszych szkolnych mikołajek w dniu 6 grudnia 2018 r. uczniowie klas I-III nocowali w szkole, oczekując na przyjście Świętego Mikołaja. Z kolei zerówkowicze i starsi uczniowie, począwszy od klasy IV, a skończywszy na klasie III gimnazjalnej, udali się do Kina Osiedlowego na filmy nawiązujące do tematyki bożonarodzeniowej. Właśnie tam odwiedził ich Święty Mikołaj.

Dnia 7 grudnia 2018 r. • Przedszkolne jasełka gminne
Przedszkolne jasełka gminne
W czwartek, 6 grudnia, dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się do Hali Sportowo-Widowiskowej na przedstawienie jasełkowe w wykonaniu przedszkolaków z Gminnego Przedszkola nr 2 w Trzciance. To był wspaniały występ opowiadający historię narodzenia małego Jezusa.
Po spektaklu najmłodsi z pozostałych przedszkoli prezentowali na scenie przygotowane kolędy i piosenki nawiązujące do zbliżających się świąt bożonarodzeniowych.

Dnia 7 grudnia 2018 r. • Akcja pomocowa „Mikołaj z »Wyobraźnią Miłosierdzia«”
Mikołaj z Wyobraźnią Miłosierdzia
W czwartek, 6 grudnia, o godz. 16.00 odbyło się podsumowanie akcji pomocowej pod hasłem „Mikołaj z »Wyobraźnią Miłosierdzia«”. Wręczenie upominków zorganizowanych przez naszych parafian odbyło się w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Pomysłodawcą projektu jest Fundacja „Wyobraźnia Miłosierdzia” działająca przy Katolickiej Szkole Podstawowej w Trzciance.

Dnia 6 grudnia 2018 r. • Urodziny w oddziale przedszkolnym
Urodziny w oddziale przedszkolnym
W środę, 5 grudnia, w naszym oddziale przedszkolnym urodziny obchodził Franciszek Sofij. Koleżanki i koledzy zaśpiewali jubilatowi piosenkę urodzinową Życzymy, życzymy..., pragnąc, by w życiu rówieśnika były zawsze obecne uśmiech, radość i zdrowie.

Dnia 5 grudnia 2018 r. • Sztukoteka — polskie tradycje kolędnicze
Sztukoteka - polskie tradycje kolędnicze
We wtorek, 4 grudnia, w ramach sztukoteki poznańska grupa artystyczna Mozaika przedstawiła najmłodszym dzieciom z naszej szkoły występ „Panie gospodarzu, masz w domu gości...” Polskie tradycje kolędnicze. W trakcie comiesięcznego spotkania, tym razem widzowie mogli poznać dawne zwyczaje odnoszące się do kolędowania pochodzące z różnych rejonów Polski. Artyści poprzez zabawę zachęcali do czerpania z naszego rodzimego dziedzictwa narodowego.

Dnia 5 grudnia 2018 r. • Zerówkowy Bohater Tygodnia
Zerówkowy Bohater Tygodnia
W naszym oddziale przedszkolnym od 24 września 2018 r. ponownie organizujemy cykl prezentacji naszych przedszkolaków pod hasłem „Bohater Tygodnia”. W październiku tym mianem byli tytułowani: Piotr Henszke, Roma Michalska i Tomasz Piduch.
Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich. Poprzez zabawę ulubionymi zabawkami udostępnionymi przez czasowo eksponowanego zerówkowicza w naszej grupie pozostałe dzieci mają możliwość nawiązania z nim głębszych relacji, a także uczą się dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum naszego zespołu przedszkolnego.

Dnia 5 grudnia 2018 r. • O zdrowym odżywianiu... — przedszkolaki i klasy I-III
O zdrowym odżywianiu... - przedszkolaki i klasy I-III
W czwartek, 29 listopada, dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów klas I–III odwiedził niezwykły gość, pani Maria Niećko, która do niedawna pracowała jako higienistka w naszej szkole, a obecnie jest już na emeryturze. Przyniosła ze sobą piramidę żywieniową i przeprowadziła pogadankę na temat podstawowych zasad dbania o zdrowie. Na końcu spotkania przedszkolaki zrobiły dwie niespodzianki: wręczyły dyplom podziękowania pani Marii Niećko, dziękując w ten sposób za przybycie do nas i przekazanie cennych informacji, oraz zaprosiły wszystkich do obejrzenia przedstawienia teatralnego ukazującego bajkę pt. „Bazarek”.

Dnia 5 grudnia 2018 r. • Pyszne „kanapki-stworki” w klasie Ib
Pyszne kanapki-stworki w klasie Ib
W poniedziałek, 3 grudnia, klasa Ib uświadomiła sobie, jak ważnym posiłkiem w ciągu dnia jest pierwsze śniadanie. To od niego zależy to, ile mamy energii do pracy czy zabawy oraz jak będzie wyglądała reszta naszych potraw w ciągu dnia. Wspólnie przygotowaliśmy pyszne, kolorowe „kanapki-stworki”. Dzieci z ogromnym apetytem zjadły wszystkie przygotowane przez siebie dania.

Dnia 4 grudnia 2018 r. • Andrzejki w klasach I-III
Andrzejki w klasach I-III
W piątek, 30 listopada, w naszej szkole wspominaliśmy świętego Andrzeja. Uczniowie najpierw tańczyli w rytm dyskotekowych przebojów, następnie brali udział w wielu konkursach, takich jak jedzenie jabłek bez użycia rąk czy zjadanie galaretki na czas. W klasach na dzieci czekał słodki poczęstunek przygotowany przez ich rodziców. Te zajęcia nie tylko przybliżyły postać świętego Andrzeja, ale przede wszystkim integrowały zespoły klasowe!

Dnia 4 grudnia 2018 r. • Dzień bajkowych postaci w zerówce
Dzień bajkowych postaci w zerówce
W piątek, 30 listopada, oddział przedszkolny zamienił się w krainę baśni i bajek. Dzieci przebrały się za piękne bajkowe postaci. Brały udział w kilku konkurencjach i doskonale bawili się na zabawie andrzejkowej. Składamy serdeczne podziękowania rodzicom, którzy z wielkim zaangażowaniem pomogli swoim pociechom przygotować bajkowe stroje. Efekt był zachwycający.

Dnia 4 grudnia 2018 r. • „Ile waży św. Mikołaj”
Ile waży św. Mikołaj
W piątek, 30 listopada, w naszej szkole podsumowano kilkutygodniową akcję charytatywną „Ile waży św. Mikołaj”. Wszystkie oddziały zebrane monety przynosiły w wyznaczone miejsce w celu ich zważenia. Łącznie zgromadziliśmy ponad 40 kilogramów monet. Po odpowiednim spakowaniu wszystkie zabezpieczone pieniądze zostały przesłane w poniedziałek 3 grudnia do Lublina, aby w dniu 9 grudnia dokonać komisyjnego zważenia Świętego Mikołaja. Celem konkursu jest wsparcie funduszu, z którego wypłacane są stypendia oraz wsparcie dla dzieci i młodzieży, wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.

Dnia 30 listopada 2018 r. • Dyskoteka szkolna z okazji andrzejek
Dyskoteka szkolna z okazji andrzejek
W czwartek, 29 listopada, w naszej szkole odbyła się dyskoteka szkolna zorganizowana przez Samorząd Uczniowski z okazji nadchodzących andrzejek. Bawiliśmy się bardzo dobrze, a muzyka była rewelacyjna.

Dnia 28 listopada 2018 r. • Smaczne soki pomarańczowe w klasie Ib
Smaczne soki pomarańczowe w klasie Ib
Odnalazła się relacja z poniedziałku, 19 listopada, gdy sala klasy Ib pachniała pomarańczami. Za pomocą ręcznych wyciskarek do cytrusów dzieci przygotowały własne soki pomarańczowe, które na koniec z wielką radością wypiły. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że naturalne soki są smaczniejsze i zdrowsze od tych kupionych w sklepie. (relacja zawieruszyła się u naszego webmakera)

Dnia 28 listopada 2018 r. • Lekcja kulinarna w klasie Ib
Lekcja kulinarna w klasie Ib
Na ostatnich zajęciach żywieniowych w poniedziałek, 26 listopada, uczniowie klasy Ib zamienili się w kucharzy. Każdy z nich otrzymał własną, imienną książkę kucharską, którą mógł uzupełnić według osobistych upodobań. Zadaniem dzieci było przygotowanie za pomocą rysunków i symboli przepisu na opracowane przez siebie, niepowtarzalne danie. Uczniowie wykazali się olbrzymią wiedzą z zakresu organizowania potraw.

Dnia 27 listopada 2018 r. • Światowy Dzień Pluszowego Misia w zerówce
Światowy Dzień Pluszowego Misia w zerówce
W poniedziałek, 26 listopada, dzieci z oddziału przedszkolnego uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym to czasie każde dziecko przyniosło swojego ulubionego pluszaka. Do naszej sali przedszkolnej przybyły misie małe i duże, białe, brązowe, zielone... Każdy był piękny i wyjątkowy!

Dnia 27 listopada 2018 r. • „Mój pluszowy miś”
Mój pluszowy miś
W poniedziałek, 26 listopada, oddziały 0-III obchodziły Dzień Pluszowego Misia. W związku z tym świętem ogłosiliśmy szkolny konkurs plastyczny „Mój pluszowy miś”.

Dnia 26 listopada 2018 r. • Piosenki ludowe w wykonaniu przedszkolaków
Piosenki ludowe w wykonaniu przedszkolaków
W piątek, 23 listopada, w Gminnym Przedszkolu w Siedlisku odbył się IV Gminny Przegląd Piosenki „Jesień wokół nas — Tym razem na ludowo”. W związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę dzieci zaprezentowały piosenki ludowe. Do przeglądu zgłosiło się 16 przedszkolaków z 10 placówek. Nasz oddział przedszkolny reprezentowały dwie dziewczynki: Maria Poniatowska, śpiewając „Poleczkę”, i Agata Wyrwa, wykonując piosenkę „Krakowiaczek”.
Po prezentacji wszystkich utworów każde dziecko otrzymało dyplom i nagrodę.

Dnia 21 listopada 2018 r. • Klub Czytających Rodziców zerówki
Klub Czytających Rodziców zerówki
W naszym oddziale przedszkolnym działa Klub Czytających Rodziców. Zaproszeni opiekunowie dzieci dwa razy w miesiącu czytają zerówkowiczom wierszyki i bajeczki. Zadaniem naszej czytelniczej organizacji jest rozwijanie zainteresowań książką już od najmłodszych lat...
W listopadzie do Klubu Czytających Rodziców w oddziale przedszkolnym dołączyli: pan Czesław i pani Agnieszka Tobołowie, czytając baśń pt. Latający kuferek Hansa Christiana Andersena.

Dnia 21 listopada 2018 r. • Przegląd Małych Form Teatralnych
Przegląd Małych Form Teatralnych
We wtorek, 20 listopada, odbył się VI Międzyprzedszkolny Przegląd Małych Form Teatralnych. Jego organizatorem było Gminne Przedszkole nr 1 w Trzciance. Celem przeglądu była możliwość prezentacji grup przedszkolnych w ramach zobrazowania scenicznych bajek o tematyce jesiennej.
Nasz oddział przedszkolny w pięknych kolorowych strojach ukazał na scenie bajkę pt. Bazarek teatralnie przygotowaną przez panią Ewę Koniuszy.

Dnia 16 listopada 2018 r. • Klasa Ib odwiedziła straż pożarną w Siedlisku
Klasa Ib odwiedziła straż pożarną w Siedlisku
W środę, 14 listopada, uczniowie klasy Ib z wychowawcą Bartoszem Śliwińskim odwiedzili straż pożarną w Siedlisku. Było to kolejne spotkanie pierwszoklasistów koncertujące się na poznaniu zawodu — tym razem celem było zobaczenie pracy strażaka. Dzieci odbyły podróż pociągiem do Siedliska. Było to niesamowite przeżycie, bo niektórzy jechali po raz pierwszy środkiem transportu Polskich Kolei Państwowych. Po przybyciu na miejsce, przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej pan Ireneusz Łukaszewski opowiedział pierwszakom o pracy strażaka, zademonstrował wyposażenie samochodu strażackiego i oprowadził po remizie.

Dnia 16 listopada 2018 r. • Piramida żywieniowa omówiona w klasie Ib
Piramida żywieniowa omówiona w klasie Ib
W czwartek, 15 listopada, w klasie Ib odbyły się kolejne zajęcia żywieniowe. Ich tematem przewodnim była piramida żywieniowa. Dzieci starały się zrozumieć podstawowe zasady zdrowego odżywiania. Wspólnie poznaliśmy poziomy piramidy żywieniowej, omówiliśmy znaczenie poszczególnych produktów w stosunku do zachowania zdrowia dla każdego człowieka. Następnie pierwszoklasiści przedstawili kolegom i koleżankom z klasy swój własny pomysł na zdrowy model korzystania z żywności w postaci piramidy żywieniowej.

Dnia 16 listopada 2018 r. • Gminny Konkurs Recytatorski „Wiersze poetów polskich”
Gminny Konkurs Recytatorski Wiersze poetów polskich
W czwartek, 15 listopada, w Gminnym Przedszkolu nr 3 w Trzciance odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „Wiersze poetów polskich”.
Miło nam ogłosić, że po wysłuchaniu wszystkich młodych artystów komisja oceniająca przyznała III miejsce dla Aleksandra Chazbijewicza oraz wyróżnienie dla Agaty Wyrwy — oboje reprezentowali nasz oddział przedszkolny.

Dnia 15 listopada 2018 r. • Klasa Ib na warsztatach tkackich
Klasa Ib na warsztatach tkackich
W środę, 14 listopada, dzieci z klasy Ib odwiedziły muzeum. Tematem spotkania było tkactwo. Pierwszoklasiści z zainteresowaniem słuchali, jak powstaje tkanina od samego początku. Mogli sami poczuć się jak w dawnych czasach i tkać opaskę na rękę. To zadanie wymagało od dzieci dużego skupienia uwagi i cierpliwości.

Dnia 15 listopada 2018 r. • I miejsce w powiatowym konkursie plastycznym
I miejsce w powiatowym konkursie plastycznym
Miło nam poinformować, że w środę, 14 listopada, nasza uczennica klasy VIII Weronika Kajkowska zajęła I miejsce w Powiatowym Konkursie Plastycznym z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości „Polska — Ojczyzna, Kraina... która się w sercu zaczyna” w kategorii klas VII–VIII i klas gimnazjalnych. Gratulujemy! Organizatorem eliminacji był Młodzieżowy Dom Kultury w Trzciance.
aut. Krzysztof Felsmann

100-lecie odzyskania Niepodległości
Dnia 15 listopada 2018 r. • Zerówka na warsztatach tkackich
Zerówka na warsztatach tkackich
We wtorek, 13 listopada, dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się do Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance, by wziąć udział w zajęciach pt. Od nasionka do tkaniny. Podczas zajęć dzieci zwiedzały wystawę czasową Kręć się, kręć, wrzeciono..., poznały etapy powstawania tkaniny, dowiedziały się, jak wygląda praca na krośnie oraz jak dawniej ludzie tworzyli ubrania. Po obejrzeniu wystawy dzieci miały możliwość własnoręcznie wykonać zakładki książkowe przy użyciu nici.

Dnia 15 listopada 2018 r. • Sztukoteka — taniec i kolory
Sztukoteka - taniec i kolory
We wtorek, 13 listopada, w naszej szkole odbyła się sztukoteka z udziałem klas 0-III. Tym razem poznański zespół artystyczny Mozaika zaprosił nas do świata tańca i kolorów. W auli szkolnej mogliśmy się przekonać, w jaki sposób można połączyć kilka środków wyrazu w jedno estetyczne brzmienie. W prezentacji Pomaluj mój świat! Malujemy tańcem, tańczymy kolorami! w zaskakujący sposób ukazano nam piękne doznania wynikające z obrazów stworzonych na potrzeby wykonania etiud tańca współczesnego.

Dnia 14 listopada 2018 r. • „«Poloneza czas zacząć...» — wielkie patriotyczne tańczenie”
Poloneza czas zacząć... - wielkie patriotyczne tańczenie
W Niedzielę, 11 listopada, w 100 rocznicę upamiętnienia odzyskania przez Polskę suwerenności uczniowie z gminnych szkół podstawowych oraz średnich zatańczyli wspólnie poloneza. Reprezentacyjny polski taniec narodowy uświetnił miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Organizatorem wskazywanej akcji tanecznej jest Katolicka Szkoła Podstawowa. W pokazie wzięło udział łącznie 120 uczniów, po 10 par z każdej z następujących placówek: Szkoła Podstawowa w Łomnicy, Szkoła Podstawowa w Siedlisku, Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2, Zespół Szkół Technicznych i Liceum Ogólnokształcące, a także uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej. Koordynatorem akcji był nauczyciel szkoły katolickiej Marcin Wiśniewski.

100-lecie odzyskania Niepodległości
Dnia 14 listopada 2018 r. • Odsłonięcie pomnika Niepodległości
Odsłonięcie pomnika Niepodległości
W sobotę, 10 listopada, o godz. 16.00 nastąpiło odsłonięcie pomnika Niepodległości. Wzniesienie monumentu na skwerze przy Katolickiej Szkole Podstawowej jest wyrazem wdzięczności złożonej naszym przodkom. Poprzez jednoczenie się przy pomniku Niepodległości w przededniu 100. rocznicy jej odzyskania przez nasz naród, dajemy wyraz pamięci o zachowaniu zasad przyjmowanych na co dzień, prowadzących nas do utrzymania suwerenności i obecnych w naszym doświadczeniu jednostkowym, jak i zbiorowym.

100-lecie odzyskania Niepodległości
Dnia 13 listopada 2018 r. • „Co to jest niepodległość?”
Co to jest niepodległość?
W piątek, 9 listopada, uczniowie klas 0–III zebrali się w auli naszej szkoły, aby świętować 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspólnie próbowaliśmy odpowiedzieć na następujące pytanie: „Co to jest niepodległość?”. Przypomnieliśmy sobie również symbole narodowe oraz ich znaczenie dla kraju. Uczniowie wykonywali m.in. patriotyczne plakaty, które ozdobiły nasze klasy.

100-lecie odzyskania Niepodległości
Dnia 13 listopada 2018 r. • „Rekord dla Niepodległej” — wspólne odśpiewanie hymnu Polski
Rekord dla Niepodległej - wspólne odśpiewanie hymnu Polski
W piątek, 9 listopada, w przededniu Narodowego Święta Niepodległości, z inicjatywy Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej, wszystkie przedszkola, szkoły oraz placówki oświatowe w kraju i za granicą włączyły się w akcję „Rekord dla Niepodległej”. Nasi uczniowie i nauczyciele we wskazanym dniu dokładnie o godz. 11.11 w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przebywając razem na dziedzińcu szkolnym, wspólnie zaśpiewali 4-zwrotkowy hymn narodowy.

100-lecie odzyskania Niepodległości
Dnia 13 listopada 2018 r. • Poranek pieśni patriotycznej
Poranek pieśni patriotycznej
Poranek pieśni patriotycznej w piątek, 9 listopada, przeżyły klasy I-VI. Zaśpiewano szereg pieśni na czele z Raduje się serce, Piechota czy Wojenko, wojenko, w przerwach zaś pomiędzy utworami Lena Felsmann, Weronika Kapela oraz Oliwia Patyniak deklamowały utwory literackie odnoszące się do miłości Ojczyzny. Kulminacyjnym momentem naszych obchodów było wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” przez całą społeczność szkolną.

100-lecie odzyskania Niepodległości
Dnia 13 listopada 2018 r. • Szkolny konkurs „O Laur Niepodległej”
Szkolny konkurs O Laur Niepodległej
W piątek, 9 listopada, jeszcze przed oficjalnymi obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole urządzono wewnętrzne obchody tego jubileuszu. Klasy VII, VIII oraz III gimnazjalna wzięły udział w szkolnym konkursie wiedzy „O Laur Niepodległej”. W jego trakcie zespoły uczniowskie odpowiadały na pytania z zakresu historii, pieśni patriotycznych oraz poezji polskiej.

100-lecie odzyskania Niepodległości
Dnia 13 listopada 2018 r. • Tydzień patriotyczny w oddziale przedszkolnym
Tydzień patriotyczny w oddziale przedszkolnym
Dzieci z oddziału przedszkolnego przez cały tydzień w dniach 5-9 listopada 2018 r. miały okazję dowiedzieć się, jak wiele mieści się w słowie „Polska”. Zerówkowicze dowiadywali się, czym jest kraj, w którym się ktoś urodził, którego jest obywatelem i z którym jest związany więzią narodową oraz to, kim jest patriota. Podczas zajęć m.in. recytowały piękne wiersze patriotyczne, poznawały i nazywały symbole narodowe, wykonywały prace plastyczne, które ozdabiają gazetkę klasową i korytarz oddziału przedszkolnego...

100-lecie odzyskania Niepodległości
Dnia 9 listopada 2018 r. • Zajęcia dietetyczne w klasie Ib — druga część
Zajęcia dietetyczne w klasie Ib — druga część
W czwartek, 8 listopada, klasa Ib brała udział w drugich zajęciach żywieniowych prowadzonych przez panią dietetyk Paulinę Jagiełę-Śliwińską. Tym razem były one praktyczne. Zadaniem każdego dziecka było przyniesienie na lekcję ulubionych owoców, z których wspólnie przygotowaliśmy koktajle jogurtowo-owocowe.

Dnia 9 listopada 2018 r. • Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas I–III
Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas I–III
W czwartek, 8 listopada, w drugiej edycji Szkolnego Konkursu Ortograficznego klas I–III wzięło udział 27 uczestników. Gratulujemy zwycięzcom, zobaczcie rezultaty i zapraszamy do udziału w kolejnym konkursie!

Dnia 9 listopada 2018 r. • Wysokie miejsca w powiatowym konkursie literacko-plastycznym
Wysokie miejsca w powiatowym konkursie literacko-plastycznym
W czwartek, 8 listopada, został rozstrzygnięty V Powiatowy Konkurs Literacko-Plastyczny „Słowem malowane”. Impreza ta miała na celu zachęcenie uczniów do rozbudzania wrażliwości na sztukę, wspierania ich działań i możliwości twórczych, a także promowanie działalności artystycznej. Uczniowie naszej szkoły skorzystali z zaproszenia do wzięcia udziału w konkursie, wykonując ilustrację wierszy. Jury wysoko oceniło ich prace, przyznając im wysokie miejsca.

Dnia 9 listopada 2018 r. • 100 dębów na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę
100 dębów na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę
W przededniu Narodowego Święta Niepodległości społeczność Katolickiej Szkoły Podstawowej w Trzciance spotkała się w czwartek, 8 listopada, w Parku Ryb Słodkowodnych. Przejęci, zwarci i gotowi postanowiliśmy zasadzić 100 dębów na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Wybraliśmy dęby, mając na uwadze ich symboliczne znaczenie — niepodległość, chwałę, honor, odwagę, królewskość, majestat, potęgę, długowieczność. Jak można zauważyć, te właśnie cechy są niezwykle istotne dla nas jako Polaków cieszących się z życia w wolnym kraju już od 1918 r. Sadzonki uzyskaliśmy dzięki staraniom Nadleśnictwa Trzcianka Lasów Państwowych.

100-lecie odzyskania Niepodległości
Dnia 8 listopada 2018 r. • Pomnik Niepodległości już stoi
Pomnik Niepodległości już stoi
W środę, 7 listopada, na skwerze przy ulicy Spokojnej, przed budynkiem Katolickiej Szkoły Podstawowej w Trzciance ustawiono długo wyczekiwany pomnik Niepodległości. Mogliśmy na bieżąco śledzić prace związane z jego osadzeniem na postumencie. Pomnik jest okazały i będzie zdobił tereny położone w pobliżu naszej placówki. Katolicka Szkoła Podstawowa przejęła honorowy patronat nad pomnikiem. Deklaracja w tej sprawie została podpisana w Urzędzie Miasta i Gminy Trzcianka w dniu 29 października 2018 r.

100-lecie odzyskania Niepodległości
Dnia 8 listopada 2018 r. • Wyróżnienie w gminnym konkursie „Barwy patriotyzmu”
Wyróżnienie w gminnym konkursie „Barwy patriotyzmu”
W środę, 7 listopada, po raz trzeci w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Białej odbył się gminny konkurs „Barwy patriotyzmu” w kategoriach recytacji i pięknego czytania literatury patriotycznej. Tym razem do rywalizacji zaproszono nie tylko wychowanki MOS-u, ale również uczniów pozostałych szkół gminy Trzcianka. Miło nam poinformować, że w kategorii recytacji wiersza wyróżnienie przyznano Lenie Felsmann, naszej uczennicy klasy VII. Gratulujemy!

Dnia 7 listopada 2018 r. • Klasy Ia i III w drukarni
Klasy Ia i III w drukarni
We wtorek, 6 listopada, uczniowie klas Ia i III wybrali się na wycieczkę do drukarni wielkoformatowej Interak w Grzępach za Czarnkowem. Na miejscu czekali na nas pracownicy zakładu zajmującego się drukowaniem różnych publikacji. Towarzyszyli nam podczas pobytu w fabryce. Głównym celem wycieczki było zapoznanie z etapami powstawania książki. Na końcu wycieczki w sali konferencyjnej czekała nas słodka niespodzianka. Każdy uczeń na pamiątkę wizyty w drukarni otrzymał również kolorowankę. Uczestnicy wycieczki wrócili zadowoleni z bagażem nowej wiedzy.

Dnia 6 listopada 2018 r. • 100 kartek na 100-lecie odzyskania Niepodległości
100 kartek na 100-lecie odzyskania Niepodległości
Nasza szkoła przystąpiła do projektu edukacyjnego „100 kartek na 100-lecie Niepodległości”. Akcja została stworzona przez nauczycieli z całej Polski. Podczas zajęć świetlicowych, plastycznych i technicznych uczniowie począwszy od klasy 0, a skończywszy na klasie III gimnazjalnej przygotowali 100 kartek i wysłali je do 100 szkół katolickich rozmieszczonych na terenie całej Polski.

100-lecie odzyskania Niepodległości
Dnia 5 listopada 2018 r. • Bawimy się lekturami
Bawimy się lekturami
W piątek, 31 października, klasyk literatury polskiej dziecięcej i młodzieżowej, tj. Kapelusz za 100 tysięcy Adama Bahdaja stał się podstawą do tworzenia przez uczniów gry planszowej. Aby osłodzić uczniom znienawidzone przez niektórych z nich słowo „lektura” w trakcie omawiania pozycji książkowych zawartych w kanonie proponowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, poznajemy je także w nietypowy zabawowy sposób. Wyobraźnia uczniów nie ma granic, a teksty literackie mogą w doskonały sposób stać się bazą do nowych twórczych poszukiwań.

Dnia 5 listopada 2018 r. • Klasy II i III na warsztatach tkackich
Klasy II i III na warsztatach tkackich
We wtorek, 30 października, uczniowie klas II i III w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej na wystawie Kręć się, kręć, wrzeciono... dowiedzieli się, jak powstaje tkanina oraz jak dawniej ludzie tworzyli ubrania. Po obejrzeniu wystawy własnoręcznie wykonali zakładki książkowe. W drodze powrotnej do szkoły drugoklasiści i trzecioklasiści zatrzymali się w kawiarni Śnieżynka, gdzie zjedli przepyszne gofry.

Dnia 5 listopada 2018 r. • Szkolny konkurs „W świecie origami”
Szkolny konkurs - W świecie origami
W środę, 31 października, rozstrzygnięty został szkolny konkurs origami „W świecie origami”. Został on zorganizowany z okazji Światowego Dnia Origami, który obchodziliśmy w dniu 24 października. Uczniowie przygotowali prace przestrzenne wymagające większej precyzji w ich składaniu, jak i płaskie z kółek.

Dnia 5 listopada 2018 r. • Uczyliśmy się udzielać pierwszej pomocy
Uczyliśmy się udzielać pierwszej pomocy
W środę, 31 października, w naszej szkole gościł ratownik medyczny Jakub Pisarski. Członek zespołu ratowniczego Szpitala Powiatowego w Trzciance tłumaczył uczniom klasy VIII i klasy III gimnazjalnej, w jaki sposób skutecznie przeprowadzić kroki związane z pierwszą pomocą. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w ćwiczeniach ukazujących przebieg czynności przedmedycznych.

Dnia 5 listopada 2018 r. • Dzień świętych w naszej szkole
Dzień świętych w naszej szkole
W środę, 31 października, w naszej szkole obchodziliśmy dzień świętych. Mając na uwadze zbliżające się dni zadumy nad przemijalnością życia człowieka i jednocześnie uzyskaniem przez niego życia wiecznego zgodnego z wiarą chrześcijańską, zebraliśmy się wszyscy na zajęciach szkolnych w niecodziennych ubiorach. W ten sposób zapowiadaliśmy zbliżające się Wszystkich Świętych. Jako chrześcijanie ufamy, że ta uroczystość akcentuje rzeczywistość przebywania z Bogiem ludzi zbawionych w niebie.

Dnia 5 listopada 2018 r. • Pasowanie na ucznia
Pasowanie na ucznia
We wtorek, 30 października, w naszej szkole odbyło się pasowanie na ucznia klasy I. W uroczystości wyjątkowo w tym roku wzięły udział dwa zespoły klasowe: klasa Ia pod kierunkiem wychowawczyni p. Agnieszki Werte oraz klasa Ib — wychowawcy p. Bartosza Śliwińskiego. Pierwszoklasiści rozpoczęli uroczystość występem pt. „Czy kto wierzy, czy nie wierzy, szkoła zrobi z nas rycerzy...” Następnie ślubowanie pierwszoklasisty złożyło 27 uczniów naszej szkoły. Pasowania na ucznia dokonała pani dyrektor szkoły Bożena Wargin. Na zakończenie były jeszcze dobre słowa, prezenty, pamiątkowe zdjęcia i poczęstunek w pięknie przygotowanych na tę okazję klasach.

Dnia 2 listopada 2018 r. • Jesienne cudaki
Jesienne cudaki
W oddziale przedszkolnym odbył się Rodzinny Konkurs Twórczy „Jesienne cudaki”. Zadaniem uczestników naszych eliminacji było wykonanie wspólnie z dzieckiem postaci warzywno-owocowej, wykorzystując do tego jesienne skarby — liście, kasztany, żołędzie, jarzębinę, warzywa, owoce itp. Organizatorem Rodzinnego Konkursu Twórczego „Jesienne cudaki” była wychowawczyni oddziału przedszkolnego p. Ewa Koniuszy.

Dnia 2 listopada 2018 r. • Teatr wędrowny czas zacząć!
Teatr wędrowny czas zacząć!
W piątek, 26 października, uczniowie klasy III zrobili niespodziankę swoim kolegom i koleżankom z klas młodszych — wykonali dla nich przedstawienie pt. Rozrzutny wróbel. Z przedstawieniem chodzili od klasy do klasy i prezentowali swój talent aktorski. Od widzów otrzymali ogromne brawa. Cały projekt w ramach naszego teatru wędrownego bardzo przypadł do gustu trzecioklasistom. Obiecali, że to nie był pierwszy i ostatni raz ich scenicznego przedsięwzięcia.

Dnia 2 listopada 2018 r. • Koło przyrodnicze dla klas I-III
Koło przyrodnicze dla klas I-III
Na ostatnich zajęciach koła przyrodniczego dla klas I-III, w piątek, 26 października, uczniowie przeprowadzili ćwiczenia związane z wodą. Między innymi, zaobserwowali na własne oczy, że oliwa i woda nie należą do „przyjaciółek”. „Lampa lawa” była tego najlepszym przykładem.
Na zajęcia przyrodnicze uczęszcza 34 uczniów z klas I-III. Te wyjątkowe lekcje, ze względu na dużą liczbę zainteresowanych, odbywają się w dwóch grupach. Sprawiają one uczniom dużo radości i gwarantują duży przyrost wiedzy dotyczącej naszego naturalnego otoczenia.

Dnia 2 listopada 2018 r. • Klasy I–III oglądały baśnie na scenie teatralnej
Klasy I–III oglądały baśnie na scenie teatralnej
W piątek, 26 października, wszyscy uczniowie z klas 0-III wyjechali do Piły na przedstawienie pt. Baśnie polskie. Oglądaliśmy trzy spektakle wchodzące w skład rozbudowanego widowiska: Żywa woda, Złota kaczka i Szewczyk Dratewka. Wspaniale minął nam ten czas.

Dnia 2 listopada 2018 r. • Europejski Dzień Języków
Europejski Dzień Języków
W piątek, 26 października, z lekkim opóźnieniem obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Święto to przypada corocznie w dniu 26 września. Z okazji tej uroczystości uczniowie przygotowali występy artystyczne. Były taniec, śpiew i teatr. Obejrzyjcie zdjęcia, a zobaczycie, że było naprawdę wesoło.

Dnia 2 listopada 2018 r. • Szkolny turniej warcabowy klas I–III
Szkolny turniej warcabowy klas I–III
W czwartek, 25 października, w naszej szkole odbył się turniej warcabowy dla klas I–III zorganizowany przez pana Sylwestra Flisikowskiego, wieloletniego instruktora zajmującego się szkoleniem warcabistów. Podczas turnieju panowała serdeczna atmosfera. Zawodnicy kibicowali sobie wzajemnie. Wszyscy byli bardzo dobrze przygotowani do eliminacji.

Dnia 2 listopada 2018 r. • II miejsce w powiatowym konkursie recytatorskim
II miejsce w powiatowym konkursie recytatorskim
W czwartek, 25 października, w ramach XXIV „Grzybobranek Lirycznych” w Miejskim Centrum Kultury w Czarnkowie odbył się XX Powiatowy Konkurs Recytatorski „Kochać poezję”. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VII Maria Kotiuszko, recytując wiersz Ojczyzna Szopena Stanisława Balińskiego. Zdobyła II nagrodę, występując w kategorii klas VII i VIII szkoły podstawowej i klasy gimnazjalnej.

Dnia 2 listopada 2018 r. • Zerówkowy cyrk rodzinny
Zerówkowy cyrk rodzinny
W czwartek, 25 października, nasze pociechy z oddziału przedszkolnego wraz ze swoimi rodzicami zamienili się w prawdziwych artystów cyrkowych. Było to wyjątkowe widowisko, podczas którego rodziny mogły podziwiać talenty młodych wykonawców, a także sami zaprezentować się na scenie w barwnych, przykuwających wzrok kostiumach. Wszyscy artyści za swoje zaprezentowanie talentów zostali nagrodzeni dyplomem za udział w zabawie cyrkowej, słodkim co nieco oraz przyjęli gromkie brawa.

Zdjęcia klasowe
Informujemy, że na naszej stronie internetowej, w rozdziałach ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY, PODSTAWÓWKA i GIMNAZJUM, pod zakładką „Uczniowie” są już zamieszczone zdjęcia klasowe dotyczące bieżącego roku szkolnego 2018/2019 — zobaczcie...
Jednocześnie przypominamy, że zdjęcia klasowe z poprzednich lat możecie oglądać w naszym „Archiwum”.
Redakcja
Dnia 31 października 2018 r. • Światowy Dzień Origami w zerówce
Światowy Dzień Origami w zerówce
W środę, 24 października, dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Światowy Dzień Origami. Tego dnia zerówkowicze zapoznali się z japońską sztuką wykonywania kunsztownych papierowych figurek. Dowiedziały się, że ta umiejętność wywodzi się z około 700 roku z Chin, a została rozwinięta w Japonii. Najmłodsi mieli okazję pooglądać różne prace plastyczne wykonane techniką orgiami.

Dnia 31 października 2018 r. • I miejsce w międzyszkolnym konkursie piosenki ludowej
I miejsce w międzyszkolnym konkursie piosenki ludowej
Miło nam poinformować, że w dniu 22 października nasza wokalna reprezentacja zajęła I miejsce w X Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Ludowej „Na ludowo zaśpiewajmy” w kategorii zespół klas VII–VIII szkół podstawowych i klasy III gimnazjalnej. Nasze trio zwyciężyło, mistrzowsko wykonując utwór Na nowej górze.

Dnia 31 października 2018 r. • Porządkowanie cmentarza parafialnego
Porządkowanie cmentarza parafialnego
W piątek, 19 października, uczniowie klasy III gimnazjalnej wraz z wychowawcą Marcinem Wiśniewskim porządkowali cmentarz parafialny. W ten sposób młodzież uporządkowała groby, często opuszczone, przed zbliżającymi się Wszystkimi Świętymi. Kultywowanie pamięci o przodkach jest ważne dla zachowania tożsamości każdego z nas.

Dnia 30 października 2018 r. • Klasa Ia na warsztatach tkackich
Klasa Ia na warsztatach tkackich
W dniu 25 października 2018 r. uczniowie klasy Ia zwiedzali w trzcianeckim muzeum wystawę pt. Kręć się, kręć, wrzeciono… — Trzcianka na tle tkackich tradycji Wielkopolski. Dzieci miały okazję dowiedzieć się i zobaczyć, jak powstaje tkanina oraz jak dawniej ludzie tworzyli ubrania. Po obejrzeniu części wystawowej pierwszoklasiści mogli wypróbować swoje talenty manualne, własnoręcznie wykonując bransoletkę.

Dnia 30 października 2018 r. • Klasa VI na warsztatach tkackich
Klasa VI na warsztatach tkackich
We wtorek, 23 października, klasa VI wybrała się do Muzeum Ziemi Nadnoteckiej. Wzięła udział w warsztatach tkackich „Kręć się, kręć... wrzeciono”. Podczas zajęć omówiono proces powstawania tkanin od nasionka aż po uzyskanie ubrania. Wiemy, że Trzcianka zajmuje znaczącą pozycję na tle tkackich tradycji Wielkopolski. Uczniowie w trakcie lekcji muzealnej zwiedzili czasową wystawę. Następnie dowiedzieli się, w jaki sposób z nasionka robi się nitkę i jak z niej z kolei rodzi się tkanina. Każdy uczeń wykonał zakładkę książkową na pamiątkę naszych ciekawych warsztatów.

Dnia 30 października 2018 r. • Drugi Festiwal Sałatek
Drugi Festiwal Sałatek
W poniedziałek, 22 października, w tygodniu misyjnym odbył się w naszej szkole już drugi Festiwal Sałatek. Zgromadziliśmy zdrowe sałatki owocowe i warzywne przygotowane przez uczniów i ich rodziców. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem całej społeczności szkolnej. Zebrane fundusze w wysokości 341,89 zł zostaną przekazane na sfinansowanie kolejnego roku nauki naszej adopcyjnej siostry Marii Franciszki Razafindrazanany. Nasz dar wynika z angażowania się naszej szkoły w akcję charytatywną „Adopcja Serca”.

Dnia 29 października 2018 r. • Wycieczka rowerowa klasy VI do Stradunia
Wycieczka rowerowa klasy VI do Stradunia
Korzystając z ostatnich dni pięknej jesiennej pogody, w sobotę, 20 października, klasa VI wybrała się na wycieczkę rowerową. Mimo wiatru trasa okazała się całkiem przyjemna. Dotarliśmy do Stradunia, gdzie czekało już na nas rozpalone ognisko, więc zziębnięci mogliśmy się skupić dookoła niego, by upiec sobie kiełbaskę. Wielką niespodzianką okazało się ciasto przygotowane z okazji urodzin wychowawczyni Marzeny Felsmann. Dzieci trzymały to w tajemnicy, co było bardzo zaskakujące, ale także przyjemne. Pyszny tort brownie został przygotowany przez Ninę Król wraz z jej mamą.

Dnia 29 października 2018 r. • Klub Czytających Rodziców zerówki
Klub Czytających Rodziców zerówki
W naszym oddziale przedszkolnym działa Klub Czytających Rodziców. Zaproszeni opiekunowie dzieci dwa razy w miesiącu czytają zerówkowiczom wierszyki i bajeczki. Zadaniem naszej czytelniczej organizacji jest rozwijanie zainteresowań książką już od najmłodszych lat...
W październiku spotkania w ramach Klubu Czytających Rodziców rozpoczęły: pani Małgorzata Czeszejko, czytając bajkę pt. Praktyczny pan, oraz pani Barbara Bakinowska, przedstawiając nam głosowo dwie bajki: Martynka w krainie baśni oraz Martynka wsiada na konia.

Dnia 29 października 2018 r. • Zerówkowy Bohater Tygodnia
Zerówkowy Bohater Tygodnia
W naszym oddziale przedszkolnym od 24 września 2018 r. ponownie organizujemy cykl prezentacji naszych przedszkolaków pod hasłem „Bohater Tygodnia”. W październiku tym mianem byli tytułowani: Julian Weilandt, Marianna Bekas, Ali Samia, Mateusz Czeszejko i Agata Wyrwa.
Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich. Poprzez zabawę ulubionymi zabawkami udostępnionymi przez czasowo eksponowanego zerówkowicza w naszej grupie pozostałe dzieci mają możliwość nawiązania z nim głębszych relacji, a także uczą się dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum naszego zespołu przedszkolnego.

Dnia 26 października 2018 r. • Relikwie św. José Sáncheza del Río
Relikwie św. José Sáncheza del Río
W środę, 24 października, w naszej szkole była peregrynacja relikwii św. José Sáncheza del Río, który ukochał Chrystusa i Matkę Bożą z Guadalupe. Relikwie Meksykanina były wystawione w naszej szkole w godz. 9.00-16.00, a następnie zostały przeniesione do kościoła św. Jana Chrzciciela. Szczątki świętego umieszczone w relikwiarzu do naszej szkoły przywiózł Arkadiusz Uzarek z „Naszego Dziennika”. Przygotowania w klasach I–III trwały już od poniedziałku 22 października.

Dnia 26 października 2018 r. • Młodzi badacze w akcji
Młodzi badacze w akcji
Uczniowie klas II, III, IV i V w poniedziałek, 22 października, mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach chemicznych dotyczących projektu Świat młodych badaczy, zorganizowanych przez firmę Henkel. Tematem eksperymentów było Z ziemniakiem na tropie kleju. Każdy uczeń tego dnia zamieniał się w prawdziwego naukowca. Efektem zrealizowanych badań było wykonanie pełnowartościowego kleju. Dziękujemy firmie Henkel z przeprowadzenie w naszej szkole bezpłatnych warsztatów popularyzujących naukę.

Dnia 25 października 2018 r. • Europejski Tydzień Kodowania
Europejski Tydzień Kodowania
Już po raz piąty organizowany jest EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, który w tym roku przypada w dniach od 6 października do 21 października. Celem tej inicjatywy jest promowanie kodowania i programowania. Polska od 3 lat uczestniczy w tym projekcie. Również nasza szkoła wraz z uczniami klas 0–III w tym roku widnieje na mapie placówek, które zgłosiły swoje zaplanowane wydarzenia związane z kodowaniem do organizacji zajmującej się propagowaniem EU Code Week. Dzieci z oddziału zerowego oraz klas I–III wzięły udział w działaniach związanych z kodowaniem, a w piątek, 19 października, w auli naszej szkoły spotkaliśmy się, aby podsumować nasze starania.

Dnia 25 października 2018 r. • Mitologia na historii w klasie V
Mitologia na historii w klasie V
Uczniowie klasy V przygotowali na lekcję historii scenki przedstawiające greckich bogów. Trudnością było to, żeby w mitologicznych dramach nie pojawiało się imię danego boga przeznaczone do rozszyfrowania w trakcie naszych zajęć. Piątoklasiści niebiorący bezpośredniego udziału w prezentacjach, a jednocześnie je oglądający musieli zgadywać, o które bóstwo chodzi. Klasa V połączyła więc zdobywanie wiedzy z zabawą.

Dnia 24 października 2018 r. • Klasa VII w kręgielni w Pile
Klasa VII w kręgielni w Pile
W czwartek, 18 października, uczniowie klasy VII wzięli udział w wycieczce do kręgielni Bowling Rodło w Pile. Celem wycieczki było: propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zainteresowanie uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu, a także integracja zespołu klasowego.

Dnia 24 października 2018 r. • I miejsce w powiatowym konkursie recytatorskim
I miejsce w powiatowym konkursie recytatorskim
Miło nam poinformować, że w środę, 17 października, uczennica klasy VII Maria Kotiuszko zdobyła I miejsce w Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotycznej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości „Ocalić od zapomnienia”. Eliminacje odbyły się w Szkole Podstawowej w Młynkowie.

Dnia 24 października 2018 r. • O Fryderyku Chopinie
O Fryderyku Chopinie
Ciesząc się z rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w naszej szkole w środę, 17 października, gościliśmy niezwykłego gościa. Był nim pan Grzegorz Rychlik — muzyk i właściciel Szkoły Muzycznej Legato. Przybliżył dzieciom postać Fryderyka Chopina i wykonał jego utwory na szkolnym pianinie.

Dnia 24 października 2018 r. • Klasa Ia w sądzie
Klasa Ia w sądzie
W środę, 17 października, klasa Ia miała możliwość zwiedzania trzcianeckiego Sądu Rejonowego. Dzieci z zaciekawieniem oglądały salę rozpraw oraz tamtejszy areszt. Od pani sędzi uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy. Wracając z sądu do szkoły, wspólnie podziwialiśmy piękną polską złotą jesień.

Dnia 23 października 2018 r. • Klasa Ia robi soki
Klasa Ia robi soki
W środę, 17 października, w ramach nauki o zdrowym odżywianiu uczniowie klasy Ia robili soki owocowo-warzywne. Dzieci dowiedziały się nie tylko, w jaki sposób wykonać smaczny napój wyciśnięty z rozdrobnionych owoców lub warzyw, ale również uświadomiły sobie, jaki wpływ na nasze zdrowie ma właściwe odżywianie i spożywanie owoców i warzyw.

Dnia 23 października 2018 r. • Wizyta klasy Ia w piekarni
Wizyta klasy Ia w piekarni
W czwartek, 11 października, klasa Ia w ramach zajęć doradztwa zawodowego poznała pracę piekarza i cukiernika, odwiedzając piekarnię Bochenek w Trzciance. Dzieci zwiedziły zakład produkujący pieczywo i zapoznały się z procesem powstawania chleba. Pierwszoklasiści byli bardzo zadowoleni z wizyty. Zaciekawiła ich użyteczna i ważna dla innych ludzi praca piekarza i cukiernika.

Dnia 23 października 2018 r. • I Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas I–III
I Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas I–III
W środę, 10 października, został rozstrzygnięty I Szkolny Konkurs Ortograficzny. Wzięło w nim udział 16 uczestników z klas I–III. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do kolejnych eliminacji, które odbędą się w czwartek 25 października 2018 r.

Dnia 22 października 2018 r. • Dzień Drzewa w klasie Ia
Dzień Drzewa w klasie Ia
W środę, 10 października, obchodzony jest Dzień Drzewa. Klasa Ia przyłączyła się do jego obchodów. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak ważnym miejscem jest las i co zrobić, aby go chronić. Dzieci podczas pokazywania prezentacji multimedialnej poznały różne gatunki drzew, a z przyniesionych liści wspólnie zrobiły wielkie klasowe drzewo.

Dnia 22 października 2018 r. • Najsympatyczniejszy chłopak w naszej szkole
Najsympatyczniejszy chłopak w naszej szkole
W dniu 27 września Samorząd Uczniowski z okazji Dnia Chłopaka zorganizował konkurs na najsympatyczniejszego chłopaka w naszej szkole. Głosowały klasy IV–V i VI–VIII oraz klasa III gimnazjalna. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami!

Dnia 19 października 2018 r. • Prawybory samorządowe
Prawybory samorządowe
Uczniowie klas VIII szkoły podstawowej oraz klasy III gimnazjalnej w ramach zajęć z wiedzy o społeczeństwie zorganizowali w czwartek, 18 października, prawybory samorządowe w naszej szkole. Głosowanie dotyczyły kandydatów na burmistrza Trzcianki oraz na komitety wyborcze startujące do Rady Miejskiej naszego miasta. W ramach projektu wyborczego uczono się najważniejszych pojęć związanych z wyborami.

Dnia 18 października 2018 r. • Orszakowe warsztaty organizacyjne
Orszakowe warsztaty organizacyjne
Powoli zbliża się V Trzcianecki Orszak Trzech Króli, który odbędzie się w niedzielę 6 stycznia 2019 r.
W dniu 22 września 2018 r. w Warszawie odbyły się orszakowe warsztaty organizacyjne. Omówiono historię i ideę orszaków oraz sprawy formalno-organizacyjne. Podano również przewodnie hasło — Odnowi oblicze Ziemi, scenariusz, cel zbiórki i konkursy, które czekają nas w styczniu przyszłego roku. Dyskutowano też w grupach roboczych nad giełdą doświadczeń i pomysłów. Byliśmy tam także, reprezentując nasze miasto.

Dnia 17 października 2018 r. • Klasa III na zajęciach przyrodniczych w Straduniu
Klasa III na zajęciach przyrodniczych w Straduniu
We wtorek, 16 października, uczniowie klasy III wybrali się do Stradunia na zajęcia przyrodnicze. W pobliskim lesie poznawali piętra lasu, poszukiwali grzybów jadalnych i trujących, rozpoznawali drzewa iglaste i liściaste. Nad jeziorem obserwowali ptactwo wodne. Następnie wszyscy udali się do gospodarstwa agroturystycznego Wojada. W tym niezwykłym miejscu uczniowie przekonali się, że praca rolnika jest bardzo trudna i ciężka. Odwiedziliśmy także naszego kolegę z klasy Miłosza Króla. Jego rodzice, państwo Dorota i Bogumił Królowie przygotowali dla nas słodki poczęstunek oraz ognisko, dzięki któremu mogliśmy upiec pyszne kiełbaski!

Dnia 16 października 2018 r. • Światowy Dzień Mycia Rąk
Światowy Dzień Mycia Rąk
W poniedziałek, 15 października, dzieci z oddziału przedszkolnego świętowały Światowy Dzień Mycia Rąk. Celem zajęć było uświadomienie najmłodszym konieczności mycia się wodą i mydłem oraz kształtowanie higienicznych nawyków, a tym samym zapobieganie chorobom związanym z nieprzestrzeganiem zasad zachowania czystości.

Dnia 15 października 2018 r. • Jeszcze raz III miejsce w gminnych mistrzostwach piłkarskich
Jeszcze raz III miejsce w gminnych mistrzostwach piłkarskich
W sobotę, 13 października, na nowym boisku Szkoły Podstawowej nr 2 odbyły się Gminne Mistrzostwa w Halowej Piłce Nożnej chłopców klas IV–VI. Do zawodów przystąpiło pięć drużyn. Graliśmy systemem każdy z każdym. Ze względu na przepiękną, prawie letnią pogodę, organizatorzy rozgrywek zdecydowali się na ich przeniesienie poza salę sportową. Nasza reprezentacja zajęła III miejsce.

Dnia 15 października 2018 r. • III miejsce w gminnych mistrzostwach piłkarskich
III miejsce w gminnych mistrzostwach piłkarskich
W Niedzielę, 14 października, na nowym boisku Szkoły Podstawowej nr 2 odbyły się Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Halowej Piłce Nożnej chłopców z udziałem klas VII, VIII i klas III gimnazjalnych. Do zawodów przystąpiło pięć drużyn. Graliśmy systemem każdy z każdym przy przepięknej pogodzie. Ze względu na to, że na dworze było jak latem, organizatorzy rozgrywek zdecydowali się na ich przeniesienie poza salę sportową. Nasza reprezentacja zajęła III miejsce.

Dnia 15 października 2018 r. • Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej
W piątek, 12 października, w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej — polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego. W trakcie święta uczniowie dziękowali nauczycielom za trudną pracę wkładaną w ich rozwój edukacyjny. Składali życzenia i wręczali kwiaty pedagogom i pozostałym pracownikom szkoły.

Dnia 15 października 2018 r. • W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym
W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym
W środę, 10 października, dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na wycieczkę do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego znajdującego się w Szpitalu Powiatowym im. Jana Pawła II w Trzciance. Najmłodsi dowiedzieli się, jak wygląda zawód ratownika medycznego, czym zajmuje się zespół ratownictwa medycznego oraz obejrzały wyposażenie karetki pogotowia.
O trudnym i odpowiedzialnym zawodzie opowiadał nam pan Jakub Pisarski, ratownik medyczny i jednocześnie tata jednej z naszych uczennic.

Dnia 15 października 2018 r. • Warsztaty ekologiczne w Kotuniu
Warsztaty ekologiczne w Kotuniu
We wtorek, 9 października, klasy Ia i II miały przyjemność uczestniczenia w warsztatach ekologicznych w gospodarstwie Lawendowy Len w Kotuniu koły Piły. Sympatyczna właścicielka gospodarstwa pani Anna Fonferek-Jendrysiak podzieliła się z dziećmi wiedzą na temat zdrowego odżywiania. Uczniowie m.in. dowiedzieli się, jak ekologicznie przygotować żyzną glebę, następnie sami wykopywali marchewki i jeszcze na polu raczyli się jej wspaniałym smakiem...

Dnia 15 października 2018 r. • Zdjęcia klasowe
Uwaga
W rodziale UCZNIOWIE → zostały zamieszczone zdjęcia klasowe z ubiegłego roku szkolnego 2017/2018.
Bardzo przepraszamy wszystkich zainteresowanych za tak znaczne opóźnienie! Zostało ono spowodowane przyczynami technicznymi.

Dnia 12 października 2018 r. • Dzień Ziemniaka w zerówce
Dzień Ziemniaka w zerówce
W czwartek, 11 października, w naszym oddziale przedszkolnym była impreza nie byle jaka, bo obchodziliśmy święto ziemniaka. Już o godz. 8.00 rozpoczęliśmy oczekiwaną imprezę pod hasłem „Dzień Ziemniaka”. Na początku nasza pani Ewa Koniuszy przeczytała nam interesującą bajkę o jadalnych bulwach rosnących pod ziemią. Potem były wesołe gry, zabawy i zadania oraz mnóstwo nowych ciekawych wiadomości. Na zakończenie imprezy nasza pani Małgorzata Czeszejko przygotowała dla wszystkich dzieci niespodziankę — ziemniaczany poczęstunek!

Dnia 12 października 2018 r. • Autobusem do Londynu
Autobusem do Londynu
Uczniowie klasy Ia w środę, 10 października, na lekcji języka angielskiego wybrali się w wirtualną podróż do Londynu. Dzieci musiały, oczywiście przy użyciu języka angielskiego, kupić bilety, odgadnąć podane wyrazy i nauczyć się piosenki o brytyjskim autobusie. Na końcu niezwykłych zajęć szkolnych nie pozostało nic innego, jak zająć wygodne miejsce i wyruszyć prosto do Londynu.

Dnia 11 października 2018 r. • Forteca patriotyczna
Forteca patriotyczna
Uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz klasy III gimnazjalnej wponiedziałek, 8 października, w Hali Sportowo-Widowiskowej wzięli udział w rockowej lekcji historii. W zorganizowanym przez Muzeum Ziemi Nadnoteckiej koncercie w rolę nauczycieli wcielili się członkowie muzycznej grupy historyczno-patriotycznej Forteca. W trakcie ponadgodzinnego występu muzycy zaśpiewali kilkanaście utworów poświęconych postaciom naszej trudnej historii.

Dnia 10 października 2018 r. • MegaMisja w naszej szkole
MegaMisja w naszej szkole
W naszej szkole w środę, 3 października, rozpoczęły się zajęcia z MegaMisji. Jest to nowoczesny ogólnopolski program cyfrowej edukacji przeznaczony dla dzieci. Podczas zajęć prowadzonych przez cały rok szkolny przez p. Agnieszkę Werte i p. Magdalenę Sienkiewicz uczniowie zdobędą ważne kompetencje przydatne w cyfrowym świecie. Dowiedzą się, jak unikać niebezpieczeństw i chronić swoją prywatność w sieci. Zdobędą również umiejętności praktyczne, a wszystko to odbędzie się w formie zabawy.

Dnia 10 października 2018 r. • Poświęcenie kamienia węgielnego pod pomnik Niepodległości
Poświęcenie kamienia węgielnego pod pomnik Niepodległości
We wtorek, 9 października, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod fundament pomnika Niepodległości, który już niedługo stanie naprzeciwko naszej szkoły. To niezwykłe wydarzenie rozpoczęło się w kościele pw. św. Jana Chrzciciela mszą świętą, w trakcie której poświęcono kamień węgielny. Po Eucharystii odbyła się główna część ceremonii. Wmurowania kamienia węgielnego dokonał kpt Józef Urbanowicz, członek tajnej młodzieżowej organizacji antykomunistycznej, działającej w Trzciance w latach 1950–1951, który za swoją działalność został skazany na karę więzienia w czasach komunistycznych.

Dnia 9 października 2018 r. • Podsumowanie roku sportowego
Podsumowanie roku sportowego
W niedzielę, 7 października, o godz. 9.00 rozpoczęło się Podsumowanie Roku Sportowego Szkół Podstawowych Klas IV–VI o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Trzcianka Krzysztofa Czarneckiego. Turniej miał miejsce na boisku wielofunkcyjnym Szkoły Podstawowej nr 2. Każdy zespół mógł w swoim składzie mieć 10 zawodników, w tym pięciu chłopców i pięć dziewcząt. W trakcie spotkania rozegrano mecze piłki nożnej dziewcząt i chłopców w osobnych kategoriach. Podczas punktowania poszczególnych szkolnych reprezentacji brano pod uwagę klasyfikację z poprzedniego roku szkolnego 2017/2018. W ogólnym miejsko-gminnym zestawieniu wyników zajęliśmy III miejsce. Uważamy to za znaczące zespołowe osiągnięcie!

Dnia 9 października 2018 r. • Klasa Ib w Rokitnie
Klasa Ib w Rokitnie
W niedzielę, 7 października, dzieci z rodzicami oraz wychowawca klasy Ib Bartosz Śliwiński odwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Był to pierwszy nasz wspólny wyjazd z całymi rodzinami. Razem uczestniczyliśmy we mszy św., słuchaliśmy historii o tym miejscu oraz grzaliśmy się przy ognisku, piekąc kiełbaski.

Dnia 8 października 2018 r. • Dzień Patrona Szkoły
Dzień Patrona Szkoły
W piątek, 5 października, społeczność Katolickiej Szkoły Podstawowej przeżywała ważną uroczystość. W tym właśnie czasie obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. Jest nim św. s. Faustyna Kowalska, sekretarka Bożego Miłosierdzia, wielka orędowniczka ucieczki każdego strudzonego życiem w objęcia Jezusa Miłosiernego. O godz. 8.40 nauczyciele i uczniowie zgromadzili się w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Tam została odprawiona msza święta w intencji wszystkich związanych z naszą szkołą katolicką. Po powrocie z kościoła uczniowie w swoich salach obejrzeli film biograficzny mówiący o św. s. Faustynie. Starsi uczniowie przeprowadzili sondę uliczną na temat św. s. Faustyny i tajemnicy Miłosierdzia Bożego. Na godz. 12.00 społeczność szkoły zaprosiła wszystkich chętnych do wzięcia udziału w miejskiej akcji modlitewnej — wspólne odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego w trzech miejscach miasta. Świętowanie jubileuszu związanego z naszym patronem, a także rocznicą 15-lecia powstania szkoły katolickiej zakończyły dwa wielkie torty, podzielone dla wszystkich uczestników uroczystości.

Dnia 5 października 2018 r. • Zerówka na siłowni plenerowej
Zerówka na siłowni plenerowej
W piękny jesienny dzień, czwartek 4 października, gdy na niebie świeciło słońce, dzieci z naszego oddziału przedszkolnego wybrały się na spacer do parku 1 Maja. Oprócz tego, że odprężyliśmy się, przebywając na świeżym powietrzu, to jeszcze wykorzystaliśmy ten moment na ćwiczenia fizyczne wykonywane przez nas z wielkim zapałem na siłowni plenerowej. Jak zobaczycie na zdjęciach, była to dla dzieci świetna zabawa.

Dnia 5 października 2018 r. • Zerówkowicze odwiedzili bibliotekę publiczną
Zerówkowicze odwiedzili bibliotekę publiczną
W czwartek, 4 października, dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na wycieczkę do biblioteki. Dla niektórych z nich była to pierwsza wizyta w takim miejscu. Celem wyjścia było zapoznanie najmłodszych z biblioteką, w której pani bibliotekarka wyjaśniła nam, co oznacza zawód bibliotekarza, co należy zrobić, aby zostać prawdziwym czytelnikiem, jakie książki znajdują się w zbiorach bibliotecznych oraz jak należy się zachować, kiedy znajdujemy się w czytelni. Najmłodsi z zaciekawieniem słuchali oraz oglądali książki znajdujące się na półkach Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłakowiczówny.

Dzień Patrona

W piątek 5 października będziemy wspominać św. s. Faustynę, patronkę naszej szkoły, prowadzonej przez parafię pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance.
Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w akcji modlitewnej. W podanym dniu o godz. 12.00 odbędzie się wspólne odmówienie „Koronki do Miłosierdzia Bożego”, która jednocześnie zostanie wypowiedziana w trzech miejscach miasta:
- w parku 1 Maja,
- pod pomnikiem św. Jana Pawła II,
- na placu przy ul. T. Kościuszki.
Dyrekcja
Katolickiej Szkoły Podstawowej
Dnia 3 października 2018 r. • Pokaz judo
Pokaz judo
We wtorek, 2 października, nasze klasy IV i VI wzięły udział w pokazowej lekcji judo w Hali Sportowo-Widowiskowej w Trzciance. Trener Tomasz Jopek pokazał i opowiedział kilka ciekawostek o tej japońskiej sztuce walki wręcz uprawianej jako dyscyplina sportowa, jak również zapraszał wszystkich obecnych na darmowe treningi.

Dnia 2 października 2018 r. • Dzień Chłopaka w zerówce
Dzień Chłopaka w zerówce
W piątek, 28 września, w oddziale przedszkolnym przeżywaliśmy Dzień Chłopaka. Na początku dziewczynki złożyły chłopcom najlepsze życzenia. Następnie męska część naszej zerówki wzięła udział w konkursach i wspólnych zabawach z koleżankami. Na zakończenie niezwykłych zajęć pani wychowawczyni Ewa Koniuszy wręczyła chłopcom dyplomy, krawaty, korony, jabłuszka oraz samochodziki dla superchłopaków.

Dnia 1 października 2018 r. • Poszukiwanie jesieni w parku
Poszukiwanie jesieni w parku
W czwartek, 27 września, dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na spacer do parku 1 Maja w poszukiwaniu jesieni. Jak wiadomo, spacerowanie to nie tylko forma ruchu i relaksu, ale także nauki. Obserwowaliśmy jesienny krajobraz, kory drzew liściastych i iglastych, rozpoznawaliśmy drzewa liściaste, określaliśmy barwy liści, poszukiwaliśmy również drzew iglastych, obserwowaliśmy spadające liście, wspólnie cieszyliśmy się tym dniem.

Dnia 1 października 2018 r. • Poznajemy zawód aptekarza
Poznajemy zawód aptekarza
W czwartek, 27 września, dzieci z oddziału przedszkolnego, w ramach rocznego planu wychowawczego Poznajemy zawody, wybrały się na wycieczkę do apteki „Przy Rynku” na pl. Pocztowym. Celem wycieczki było poznanie pracy aptekarza, poznanie wyglądu i wyposażenia apteki. Po dotarciu na miejsce przywitała nas pani Teresa Kasperek, mama naszego kolegi Aleksandra, która jest farmaceutą oraz właścicielką apteki. Opowiedziała dzieciom o swojej pracy. Zerówkowicze dowiedzieli się, że praca w aptece jest bardzo ważna i odpowiedzialna.

Dnia 1 października 2018 r. • Zerówkowe urodziny
Zerówkowy Bohater Tygodnia
W naszym oddziale przedszkolnym od 24 września 2018 r. ponownie organizujemy cykl prezentacji naszych przedszkolaków pod hasłem „Bohater Tygodnia”. Od poniedziałku, czyli od 24 września do 28 września taką wyjątkową osobą była Gabriela Młynarczyk.
Program „Bohater Tygodnia” uczy dzieci właściwych relacji międzyludzkich. Poprzez zabawę ulubionymi zabawkami udostępnionymi przez czasowo eksponowanego zerówkowicza w naszej grupie pozostałe dzieci mają możliwość nawiązania z nim głębszych relacji, a także uczą się dzielić z innymi swoimi rzeczami i czasem, współpracować i prezentować na forum naszego zespołu przedszkolnego.

Dnia 28 września 2018 r. • Urodziny w oddziale przedszkolnym
Urodziny w oddziale przedszkolnym
W poniedziałek, 24 września, w naszym oddziale przedszkolnym urodziny obchodzili Stefania Dąbrowska oraz Julian Weilandt. Koleżanki i koledzy zaśpiewali jubilatom piosenkę urodzinową Życzymy, życzymy..., pragnąc, by w życiu rówieśników były zawsze obecne uśmiech, radość i zdrowie.

Dnia 28 września 2018 r. • Ciężka praca rolnika
Ciężka praca rolnika
W czwartek, 27 września, klasa Ib poznawała pracę rolnika. Razem z wychowawcą Bartoszem Śliwińskim i panią Pauliną Jagiełą-Śliwińską wyjechała do Nowej Wsi, aby tam wziąć udział w wykopkach. Na początku przywitali nas gospodarze — państwo Małgorzata i Marek Bednarkowie. Zaprowadzili nas na pole i omówili prace, jakie wykonuje jesienią rolnik. Po krótkiej prelekcji dzieci ruszyły do samodzielnych działań i wspólnie pomagały zbierać ziemniaki.

Dnia 28 września 2018 r. • Dyskoteka szkolna z okazji Dnia Chłopaka
Dyskoteka szkolna z okazji Dnia Chłopaka
W czwartek, 27 września, odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym dyskoteka zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Tematem przewodnim była integracja klas oraz wspólne świętowanie Dnia Chłopaka. Oprócz wyczerpujących tańców zostały zorganizowane zabawy dla Panów. Samorząd Uczniowski przygotował i przeprowadził również sprzedaż słodkich ciasteczek.

Dnia 25 września 2018 r. • Nasze udane występy w biegu im. Tadeusza Zielińskiego
Nasze udane występy w biegu im. Tadeusza Zielińskiego
W niedzielę, 23 września, odbył się XXXVI Ogólnopolski Bieg Uliczny im. Tadeusza Zielińskiego. Jest to główne wydarzenie biegowe Trzcianki. Organizatorem wydarzenia byli: Gmina Trzcianka, Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Trzciance. Miło nam poinformować, że reprezentanci naszej szkoły zajęli eksponowane lokaty. Ponadto trzeba zaznaczyć, że nasi uczniowie licznie wzięli udział w tym ważnym sportowym wydarzeniu.

Dnia 24 września 2018 r. • Międzynarodowy Dzień Kropki w klasach IV–VI
Międzynarodowy Dzień Kropki w klasach IV–VI
W poniedziałek, 17 września, obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia wszyscy mieli za zadanie ubrać się właśnie w kropki. Uczniowie klas IV–VI zaczęli ten dzień od obejrzenia filmu o Vashti, której świat zmienił się dzięki małej kropce. Następnie mieli za zadanie wykonać obraz za pomocą kropek. W tym momencie, jak to zwykle bywa, fantazja uczniów pokazała, na co ich stać. Na końcu naszego spotkania odbył się „kropkowy” pokaz mody.

Dnia 21 września 2018 r. • Zajęcia dietetyczne w klasie Ib
Zajęcia dietetyczne w klasie Ib
W czwartek, 13 września, klasę Ib odwiedziła pani Paulina Jagieła-Śliwińska, która jest dietetykiem. Zapoznała wszystkich z pracą dietetyka oraz przeprowadziła pogadankę na temat zdrowego odżywiania. Mamy nadzieję, że to nie była jednorazowa wizyta i cała klasa zaprasza panią Paulinę Jagiełę-Śliwińską do częstszej obecności na swoich lekcjach.

Dnia 21 września 2018 r. • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
W czwartek, 20 września, dzieci z oddziału przedszkolnego świętowały Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Po śniadaniu pani Ewa Koniuszy, wychowawca naszej zerówki, otworzyła pudełko, w którym znajdował się list oraz koperty z zadaniami przeznaczonymi dla nas. Dzieci z niezwykłej korespondencji dowiedziały się, że 20 września jest bardzo ważnym dniem dla przedszkolaków. Z tej okazji czekała na najmłodszych niezwykła przygoda Test na przedszkolaka. Na zakończenie zabawy czekała na dzieci słodka niespodzianka: ciasteczka i także upominki w postaci balonika i medalu z życzeniami.

Dnia 20 września 2018 r. • Bp ks. dr Krzysztof Włodarczyk w szkole katolickiej
Bp ks. dr Krzysztof Włodarczyk w szkole katolickiej
W środę, 19 września, naszą szkołę odwiedził bp ks. dr Krzysztof Włodarczyk. Przybył on do nas na zaproszenie prefekta szkoły ks. Mariusza Maćkowiaka MS. W trakcie spotkania z biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej byli obecni proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela i przedstawiciel organu prowadzącego Katolicką Szkołę Podstawową w Trzciance ks. Wawrzyniec Skraba MS, dyrektor szkoły Bożena Wargin, grono pedagogiczne szkoły i pozostali pracownicy szkoły.

Dnia 19 września 2018 r. • Bezpieczne przechodzenie przez jezdnię
Bezpieczne przechodzenie przez jezdnię
We wtorek, 18 września, dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na wycieczkę na pobliskie chodniki i przejścia dla pieszych. Przed naszą wyprawą odwiedziła nas pani policjantka sierż. sztab. Estera Bartol. Podała najmłodszym wskazówki co do bezpiecznego poruszania się po drogach w drodze do i ze szkoły. Na zakończenie nasz gość przypiął każdemu dziecku odblask ostrzegawczy, dzięki któremu będzie ono widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Po spotkaniu z panią policjantką wybraliśmy się na pobliskie przejścia dla pieszych w celu praktycznej nauki przechodzenia przez jezdnię.

Dnia 17 września 2018 r. • Międzynarodowy Dzień Kropki w zerówce
Międzynarodowy Dzień Kropki w zerówce
W piątek, 14 września, dzieci z oddziału przedszkolnego uroczyście obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia wszyscy najmłodsi byli ubrani właśnie w kolorowe kropki. Świętowanie rozpoczęliśmy od opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Potem dzieci próbowały według własnego pomysłu stworzyć obraz z kropki. Na zakończenie naszego niezwykłego „kropkowania” na dzieci czekał słodki poczęstunek — ciasteczko w kształcie... kropki!

Dnia 17 września 2018 r. • Odpowiedzialność nieletnich
Odpowiedzialność nieletnich
W piątek, 14 września, odbyło się w naszej szkole spotkanie z panią policjantką sierż. szt. Esterą Bartol. Było ono przeznaczone dla uczniów klas VII–VIII szkoły podstawowej i klasy III gimnazjalnej. Przewodnią myślą pogadanki była odpowiedzialność karna nieletnich za ich zachowania i działania w różnych miejscach, także w szkole. Głównym celem spotkania było zapoznanie młodzieży z najważniejszymi przepisami zawartymi w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich, dotyczących przeciwdziałania wszelkim objawom przestępczości i demoralizacji osób nieletnich.

Dnia 14 września 2018 r. • Bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły
Bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły
W poniedziałek 10 września 2018 r. zerówka i klasy I–III uczestniczyły w spotkaniu z bardzo ważnym gościem — panią policjant sierż. sztab. Esterą Bartol. Celem spotkania było kształtowanie prawidłowych zachowań wśród naszych uczniów. Chodziło o podanie najmłodszym wskazówek, co do bezpiecznego poruszania się po drogach w drodze do i ze szkoły.

Dnia 11 września 2018 r. • Harcerskie zabawy
Harcerskie zabawy
W poniedziałek, 10 września, odwiedziły naszą szkolną świetlicę harcerki ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Trzciance. Julia i Zofia przeprowadziły dla nas harcerskie zabawy oraz wspólne doświadczenia. Radości było co nie miara. Dziękujemy za przeprowadzone w naszej szkole zajęcia i miło spędzony czas!

Dnia 10 września 2018 r. • Tydzień adaptacyjny w zerówce
Tydzień adaptacyjny w zerówce
Za nami pierwszy tydzień nauki i zabawy w naszej zerówce. Nareszcie możemy pokazać, co dzieci z oddziału przedszkolnego robiły w ostatnim czasie. W pierwszym tygodnia września były zabawy w sali przedszkolnej, na podwórku, prace plastyczne pt. Wspomnienia z wakacji, edukacja z książką, pierwsza lekcja religii z s. Grażyną Orłowską RM, pierwszy wspólny spacer.

Dnia 4 września 2018 r. • Piniata na rozpoczęcie roku szkolnego
Piniata na rozpoczęcie roku szkolnego
W naszym oddziale przedszkolnym mieliśmy ciekawe rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2018/2019. W poniedziałek 3 września po wspólnej mszy św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela przyszliśmy z rodzicami dzieci do naszej sali przedszkolnej i pań wychowawczyń zerówki p. Ewy Koniuszy i p. Małgorzaty Czeszejko. Po przekazaniu istotnych spraw związanych z nadchodzącym czasem wspólnego przebywania w zerówce czekała na najmłodszych niespodzianka — piniata.

Dnia 4 września 2018 r. • Inauguracja roku szkolnego 2018/2019
Inauguracja roku szkolnego 2018/2019
W poniedziałek 3 września, po dwóch miesiącach wakacji, przyszła pora na rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019. O godz. 10.00 cała społeczność szkolna zgromadziła się w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Po Eucharystii wszystkich zgromadzonych przywitała dyrektor szkoły Bożena Wargin. Po kilku słowach wprowadzenia i przedstawienia nowości organizacyjnych dotyczących nauczania w naszej szkole, uczniowie wraz z zainteresowanymi rodzicami przeszli do szkolnych budynków.

Inauguracja roku szkolnego 2018/2019
Drodzy Uczniowie, Rodzice i Przyjaciele szkoły,
w poniedziałek 3 września br. odbędzie się inauguracja roku szkolnego 2018/2019
. Uroczystość rozpocznie się mszą świętą w kościele pw. św. Jana Chrzciciela o godz. 10.00. Przez 30 minut przed Eucharystią będzie można skorzystać z sakramentu pokuty.
Bezpośrednio po zakończeniu Eucharystii odbędzie się część oficjalna uroczystości w kościele. Następnie Uczniowie i zainteresowani Rodzice przejdą do budynków szkoły, gdzie będzie miało miejsce spotkanie organizacyjne z wychowawcami klas.
Dyrekcja Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Siostry Faustyny w Trzciance
W A K A C J E       W A K A C J E       W A K A C J E
Dnia 25 czerwca 2018 r. • Uroczystość zakończenia zajęć szkolnych 2017/2018
Uroczystość zakończenia zajęć szkolnych 2017/2018
Nadszedł upragniony chyba przez każdego ucznia piątek 22 czerwca 2018 r. Data ta oznacza ukończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2017/2018. Od godz. 10.00 wszyscy uczniowie, ich rodzice, nauczyciele, pozostali pracownicy szkoły i przyjaciele szkoły zebrali się w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Po zakończonej Eucharystii nastąpił czas wręczenia świadectw szkolnych wszystkim uczniom. Po oficjalnej części uroczystości ukończenia zajęć szkolnych młodsi i starsi mogli zobaczyć występ artystyczny mówiący o przyjemności wynikającej z nastania wakacji.

Dnia 22 czerwca 2018 r. • Pożegnanie klasy III gimnazjalnej
Pożegnanie klasy III gimnazjalnej
Uczniowie klasy III gimnazjalnej w czwartek. 21 czerwca, pożegnali się z naszą szkołą. O godz. 16.30 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela została odprawiona msza święta celebrowana przez prefekta szkoły ks. Mariusza Maćkowiaka MS. Następnie uczniowie, ich rodzice i nauczyciele przeszli do gościnnie udostępnionej auli Zespołu Szkół Technicznych, gdzie nastąpiła gala. Nasi absolwenci dotarli na kraniec drogi gimnazjalnej, ale przed nimi otwiera się nowy szlak edukacyjny pełen nowych możliwości. Drodzy Uczniowie, życzymy Wam szerokiej drogi, wielkiego zaangażowania na rzecz własnego rozwoju i pozytywnego podążania na drogach dalszego życia szkolnych doświadczeń.

Dnia 21 czerwca 2018 r. • Pielgrzymka szkolna do Radolina
Pielgrzymka szkolna do Radolina
W środę, 20 czerwca, o godz. 9.00 wyruszyła do Radolina VI Dziękczynna Piesza Pielgrzymka Szkolna z udziałem uczniów, rodziców, przyjaciół szkoły i nauczycieli naszej Katolickiej Szkoły Podstawowej. Celem naszej wędrówki było wspólne uczestniczenie w modlitwie i integrowanie się społeczności szkolnej z okazji kończącej się nauki w roku szkolnym 2017/2018.

Relacje z wydarzeń w poprzednich latach znajdziecie w Archiwum
KONTAKT
katolik.trzcianka@gmail.com