INFORMACJE   ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY   PODSTAWÓWKA     M E N U
Dzisiaj
– Aktualności
W A K A C J E       W A K A C J E       W A K A C J E
Podręczniki na rok szkolny 2018/2019
Drodzy Uczniowie i Rodzice,
w dziale Edukacja i wychowanie publikujemy pełny wykaz podręczników szkolnych przeznaczonych na rok szkolny 2018/2019. Poszczególne pliki są zapisane w formacie PDF. Wystarczy pobrać dany dokument, klikając odpowiednią ikonę dotyczącą konkretnej klasy.
Zmartwychwstały Pan przynosi światu pokój i nadzieję!!!

W dniu tak wielkim i wspaniałym dla naszej wiary, jakim jest Zmartwychwstanie naszego Pana, chcielibyśmy Wam złożyć serdecznie życzenia wielkanocne.
Niech zmartwychwstały Pan i Zbawiciel uzdolni Was do naśladowania Go i stanie się dla każdego z Was pokojem, sensem i nadzieją życia!
Dyrektor szkoły,
nauczyciele oraz pozostali pracownicy
Katolickiej Szkoły Podstawowej
Dnia 21 marca 2018 r. • Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej
We wtorek, 20 marca, obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, ustanowiony przez Światową Federację Dentystyczną (FDI). Poprzez spotkanie higienistki szkolnej Marii Niećko z wszystkimi uczniami podkreśliliśmy znaczenie profilaktyki zdrowia jamy ustnej dla ogólnego stanu zdrowotnego człowieka. Jest to o tyle ważny dzień w ciągu całego roku, ponieważ w Polsce ok. 90% dzieci w wieku szkolnym jest zarażonych próchnicą zębów.

Dnia 12 marca 2018 r. • Szkolna akcja charytatywna „Dar na Madagaskar”
Szkolna akcja charytatywna - Dar na Madagaskar
W sobotę, 10 marca, Szkolne Koło Misyjne i wolontariusze naszej szkoły podjęli akcję charytatywną w sklepie Mila. W godz. 9.00-18.00 uczniowie pakowali zakupy klientów marketu, zbierając datki na rzecz misji prowadzonych na Madagaskarze.
Warto przypomnieć, że nasza szkoła w ramach „Adopcji Serca” opiekuje się Marią Franciszką Razafindrazanany, uczennicą szkoły św. Piotra w Miandrivazo prowadzonej od ponad 40 lat przez misjonarza ks. Mariana Sajdaka MS.

Dnia 12 marca 2018 r. • Oferta edukacyjna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych
Oferta edukacyjna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych
W piątek, 9 marca, do naszej klasy III gimnazjalnej przybyli przedstawiciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Trzciance. Podczas prezentacji o charakterze rekrutacyjnym nasi najstarsi uczniowie mogli dowiedzieć się, jaka jest oferta edukacyjna Sienkiewiczówki. Wielkimi krokami zbliża się czas zakończenia nauki przez trzecioklasistów, warto więc mądrze wybrać i świadomie pokierować swoim dalszym rozwojem.

Dnia 8 marca 2018 r. • Postawy moralne Żołnierzy Wyklętych
Szkolne rekolekcje wielkopostne
W Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w naszej szkole wystąpił Kajetan Rajski, redaktor naczelny kwartalnika „Wyklęci”. Gość pasjonująco mówił o życiowych postawach żołnierzy niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej walczyli z komunizmem. Uczniowie z ciekawością wysłuchali wykładu Kajetana Rajskiego, a po zakończeniu nagrodzili brawami interesujące wystąpienie zaproszonego do nas badacza losów Żołnierzy Wyklętych.

Dnia 5 marca 2018 r. • Szkolne rekolekcje wielkopostne
Szkolne rekolekcje wielkopostne
W dniach 1–3 marca przeżywaliśmy w naszej szkole rekolekcje wielkopostne. Prowadził je gościnnie ks. Kamil Pękalski MS. Nasze rozważania koncentrowały się na trzech cnotach teologalnych, które św. Paweł wymienia w 1 Liście do Koryntian pod koniec Hymnu o miłości: wierze, nadziei i miłości. Zwieńczeniem szkolnych rekolekcji wielkopostnych była Eucharystia z udziałem społeczności szkolnej w Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej należącym do Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Skrzatuszu. Mszę św. odprawił ks. Kamil Pękalski MS w koncelebrze z ks. Mariuszem Maćkowiakiem MS i ks. Piotrem Sofijem MS.


Zakończyły się ferie zimowe!
Droga zbawienia przechodzi także przez ludzką pracę.
bł. Jan Paweł II
Witamy wszystkich po feriach zimowych! Były na pewno wspaniałe — zarówno spędzane na atrakcyjnych wyjazdach, w domowych pieleszach, jak i te w szkole... Wypoczęci, zregenerowani i pełni zapału wracamy do pracy!

Rozpoczęliśmy ferie zimowe!
Lubię śnieżek, lubię śnieg, chociaż w oczy prószy.
Lubię mrozik, lubię mróz, chociaż marzną uszy.
Lubię wicher, lubię wiatr, chociaż mnie przewiewa.
Lubię zimę, idę w świat, i wesoło śpiewam.
(I. Suchorzewska, „Zimowa piosenka”)
Pani Zima przywitała nas szczypiącym w uszy mrozem! Jeszcze tylko trochę śniegu i z radością można będzie oddawać się zimowym atrakcjom.
Życzymy wszystkim miłego odpoczynku. Uważajcie na siebie, abyście po feriach wrócili cali i zdrowi, z bagażem pięknych wspomnień i pełni sił do pracy.
Dnia 12 lutego 2018 r. • Nasze dziewczęta grały w halowych mistrzostwach piłkarskich
Nasze dziewczęta grały w halowych mistrzostwach piłkarskich
W sobotę, 2 grudnia, w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 odbyły się halowe mistrzostwa w piłce nożnej dziewcząt klas VII oraz I i II gimnazjalnych. Zmierzyły się ze sobą trzy szkoły — Szkoła Podstawowa w Siedlisku, Szkoła Podstawowa nr 2 i nasza. W rozgrywkach zajęliśmy III miejsce.

Dnia 8 lutego 2018 r. • Przeciwdziałanie grypie
Przeciwdziałanie grypie
We wtorek, 6 lutego, nasza higienistka szkolna Maria Niećko przeprowadziła z uczniami szkoły podstawowej i klasami gimnazjalnymi spotkanie poświęcone przeciwdziałaniu grypie. Właśnie trwamy w okresie wzmożonych zachorowań na tle odpornościowym, jest środek zimowych zmagań z trudnymi warunkami pogodowymi. Wielu z nas nie ma świadomości, w jaki sposób rozróżnić zwykłe przeziębienie od groźnej grypy. Po spotkaniu z panią Marią nasza świadomość zdrowotna znacząco wzrosła.

Dnia 24 stycznia 2018 r. • III miejsce w zawodach siatkarskich
III miejsce w zawodach siatkarskich
We wtorek, 23 stycznia, odbyły się Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej dziewcząt. Zmierzyło się z sobą pięć drużyn. Z radością informujemy, że nasza szkoła zajęła bardzo dobre III miejsce.

Dnia 19 stycznia 2018 r. • Gala podsumowująca IV Trzcianecki Orszak Trzech Króli
Gala podsumowująca IV Trzcianecki Orszak Trzech Króli
W czwartek, 18 stycznia, gościnnie w auli Zespołu Szkół Technicznych odbyła się gala podsumowująca IV Trzcianecki Orszak Trzech Króli. Wszystkich zebranych przywitała Bożena Wargin — dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej — organizatora największych jasełek w naszym mieście. Na uroczyste spotkanie przybyli przedstawiciele władz miasta, koordynatorzy, przedstawiciele lokalnych szkół podstawowych, wolontariusze, służby porządkowe i wszyscy ci, którzy zaangażowali się w przygotowanie Orszaku. Wśród nas byli też królowie i święta rodzina, którzy w dniu 6 stycznia razem z nami przemierzali ulice Trzcianki z okazji Objawienia Pańskiego.

Dnia 8 stycznia 2018 r. • IV Orszak Trzech Króli
IV Orszak Trzech Króli
W sobotę, 6 stycznia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego, ulicami naszego miasta przeszedł IV Trzcianecki Orszak Trzech Króli. Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tych niewątpliwie największych w świecie jasełkach. Jak wszyscy dobrze pamiętamy, spółinicjatorem obecności Orszaku w Trzciance i jego współorganizatorem jest nasza szkoła.

Dnia 23 grudnia 2017 r. • Dzień skupienia przed Bożym Narodzeniem
Dzień skupienia przed Bożym Narodzeniem
W piątek, 22 grudnia, podczas ostatniego spotkania przed zimową przerwą świąteczną — w tym Bożym Narodzeniem, w trakcie przeżywanego przez nas dnia skupienia ukazano w naszej szkole okolicznościową historię przygotowaną teatralnie przez klasę IV z wychowawcą panią Martą Sienkiewicz. Uczniowie zaprezentowali nowoczesne przedstawienie, które przypomniało wszystkim o wartości świąt Bożego Narodzenia. Pomimo wielkiego stresu młodzi aktorzy zostali docenieni przez innych i otrzymali ogromne brawa.

Dnia 20 grudnia 2017 r. • Wyróżnienia w powiatowym konkursie
Wyróżnienia w powiatowym konkursie
We wtorek, 19 grudnia, w Zespole Szkół Technicznych im. Henryka Sienkiewicza w Trzciance odbył się IX Powiatowy Konkurs Kolęd i Piosenek Świątecznych Niemiecko- i Anglojęzycznych. W tym roku naszą szkołę ponownie reprezentowały Agata Tomczak z klasy III gimnazjalnej i Joanna Banasik z klasy II gimnazjalnej. Tegoroczne eliminacje były na bardzo wysokim poziomie. Wszystkie szkoły wybrały oryginalne utwory do przedstawienia na scenie. Ostatecznie nasze dziewczęta otrzymały wyróżnienie. Opiekunem uczestniczek był nauczyciel języka angielskiego pani Marta Sienkiewicz.

Dnia 19 grudnia 2017 r. • Świątecznie przystrojone sale szkolne
Świątecznie przystrojone sale szkolne
W poniedziałek, 18 grudnia, został rozstrzygnięty szkolny konkurs „Świąteczny wystrój klasy”. Komisja oceniająca brała pod uwagę pomysłowość co do aranżacji sal lekcyjnych, elementy własne i estetykę wykonanych prac.

Dnia 19 grudnia 2017 r. • Spotkanie adwentowe
Spotkanie adwentowe
Właśnie trwamy w Adwencie — łac. adventus oznacza przyjście. Oczekujemy więc na Narodzenie Jezusa, Zbawiciela Świata. Nasza społeczność szkolna właśnie z tej okazji w poniedziałek, 18 grudnia, przybyła do auli Zespołu Szkół Technicznych, gdzie tym razem odbyło się spotkanie adwentowe.

Dnia 14 grudnia 2017 r. • W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
W środę, 13 grudnia, uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz wygaszanych klas gimnazjum wysłuchali ciekawej prelekcji dotyczącej przyczyn wprowadzenia stanu wojennego w Polsce oraz jego przebiegu, w 36. rocznicę wspomnienia tego wydarzenia historycznego. Swoimi wspomnieniami dzielił się Mieczysław Ślesicki, opozycjonista i działacz Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” z Trzcianki, pisarz.

Dnia 14 grudnia 2017 r. • Pomagaliśmy bibliotece publicznej
Pomagaliśmy bibliotece publicznej
W ostatnim czasie — w tym w dniu 13 grudnia 2017 r., pomagaliśmy bibliotece publicznej w Trzciance. Z naszej inicjatywy wolontariackiej zajęliśmy się przenoszeniem i porządkowaniem księgozbioru w remontowanym obiekcie. Cieszymy się, że mogliśmy przyczynić się do szybszego wykonania prac porządkowych w bibliotece.

Dnia 12 grudnia 2017 r. • Program Nauki Zachowania
Program Nauki Zachowania
Drodzy Uczniowie i Rodzice, chcemy się z Wami podzielić tym, że nasza szkoła jako jedyna w regionie przystąpiła do Programu Nauki Zachowania (PNZ), określanego „jako alternatywa dla zjawiska formalizacji relacji i braku wsparcia uczniów”. Skierowany jest on przede wszystkim do uczniów z trudnym zachowaniem, ale dzięki przyjętej strategii postępowania obejmuje on swoim oddziaływaniem całą społeczność szkolną, a więc wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli.
Aby wdrożyć w naszej szkole Program Nauki Zachowania nauczyciele wzięli udział w dwóch szkoleniach. Pierwsze odbyło się w dniu 10 października, następne zostało zrealizowane w dniach 3–5 listopada 2017 r. Drugie warsztaty poprowadził psycholog i certyfikowany trener do spraw Programu Nauki Zachowania Norbert Karaszewski. Przeprowadził trzydniowe szkolenie w sprawie wdrożenia w Katolickiej Szkole Podstawowej opisywanych strategii wychowawczych.

Dnia 8 grudnia 2017 r. • Projekty edukacyjne w klasach gimnazjalnych — rok szkolny 2017/2018
Projekty edukacyjne w klasach gimnazjalnych — rok szkolny 2017/2018
Uczennice i uczniowie klas gimnazjalnych przedstawili projekty edukacyjne na rok szkolny 2017/2018. Zaprezentowało się pięć zespołów. Cała społeczność klas gimnazjalnych z uwagą i zaciekawieniem przyjęła prezentacje i omówienia przygotowane przez koleżanki i kolegów. Prezenterom udało się zaangażować publiczność i wciągnąć w aktywne uczestnictwo w omawianiu zagadnień.

Dnia 6 grudnia 2017 r. • Mikołajki w naszym katoliku
Mikołajki w naszym katoliku
W środę, 6 grudnia, nasza szkoła uczestniczyła w tradycyjnym, polskim zwyczaju świątecznym ku czci św. Mikołaja, biskupa Miry.
Cieszyliśmy się więc z mikołajek. Z tego względu, że wszyscy uczniowie byli... niezwykle grzeczni i pilni w nauce, każdy z nas otrzymał od tajemniczego przybysza słodki upominek. Niektórzy, by go otrzymać, musieli pewnie powiedzieć wierszyk, żeby udowodnić, że nie ma żadnych przeszkód co do przekazania im podarunku.

Dnia 6 grudnia 2017 r. • Pomogliśmy bezdomnym zwierzętom
Pomogliśmy bezdomnym zwierzętom
We wtorek, 5 grudnia, zakończyła się akcja pomocowa skierowana do bezdomnych psów znajdujących w schronisku dla zwierząt w Jędrzejewie. Wolontariusze pod opieką pedagog szkolnej Jadwigi Górskiej zaangażowali w akcję całą społeczność szkolną.
Do schroniska wolontariusze zawieźli dary gromadzone przez cały listopad: karmę dla zwierząt, koce i ręczniki do pielęgnacji wykąpanych czy chorych psów. Szkolny klub wolontariatu otrzymał podziękowania od opiekunów schroniska.

Dnia 1 grudnia 2017 r. • Dyskoteka andrzejkowa
Dyskoteka andrzejkowa
W czwartek, 30 listopada, w naszej szkole była dyskoteka. Tym razem jej przewodnim motywem były, a jakże, andrzejki! Organizatorem zabawy był oczywiście nasz Samorząd Uczniowski.

Dnia 23 listopada 2017 r. • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
Wtorek, 21 listopada, był dniem wyjątkowym, pełnym miłych słów, gestów i uśmiechów. Nasza szkoła pierwszy raz włączyła się w obchody Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Wtedy to w szkole działała „poczta życzliwości”, za jej pośrednictwem każdy mógł przekazać życzliwe, ciepłe słowa do wybranych osób. Przeprowadzono plebiscyt na najżyczliwsze osoby w poszczególnych klasach.

Dnia 21 listopada 2017 r. • Cecyliada 2017 — chrześcijański wokal
Cecyliada 2017 - chrześcijański wokal
Śpiewajcie głosem, śpiewajcie sercem, śpiewajcie ustami, śpiewajcie swoim życiem.
(św. Augustyn)
W poniedziałek, 20 listopada, odbył się VIII Powiatowy Konkurs Piosenki Chrześcijańskiej Cecyliada 2017. Eliminacje są organizowane przez naszą szkołę. Charakter corocznych przesłuchań ma na celu wyłonienie najlepszych wykonawców w kategoriach indywidualnej i zespołowej wśród klas I–III oraz — tym razem — klas IV–VII szkoły podstawowej w zakresie pieśni i piosenek religijnych.

Dnia 20 listopada 2017 r. • Międzywojewódzki konkurs recytatorski
Międzywojewódzki konkurs recytatorski
W piątek, 17 listopada, w Młodzieżowym Domu Kultury w Trzciance odbył się półfinał Międzywojewódzkiego XVIII Konkursu Recytatorskiego „O laur Haliny Poświatowskiej”. Organizatorem eliminacji jest Regionalne Towarzystwo Kultury w Świebodzinie.
Naszą szkołę reprezentowało sześcioro uczniów. Troje z nich zostało laureatami konkursu.

Dnia 14 listopada 2017 r. • Szkolny konkurs „Karta z kalendarza”
Szkolny konkurs Karta z kalendarza
W piątek, 10 listopada, został rozstrzygnięty I szkolny konkurs „Kartka z kalendarza”. W eliminacjach wzięli udział uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele. Prace konkursowe oceniało jury w składzie p. dyrektor Bożena Wargin, p. Agnieszka Kapela oraz p. Marta Sienkiewicz. Wręczenie nagród nastąpi w dniu 18 grudnia podczas spotkania adwentowego.

Dnia 14 listopada 2017 r. • Eksponowane miejsca w powiatowych konkursach o św. Janie Pawle II
Poloneza czas zacząć... - wielkie patriotyczne tańczenie
W czwartek, 9 listopada, w Szkole Podstawowej nr 2 odbyły się dwa konkursy powiatowe związane z osobą św. Jana Pawła II — jeden plastyczny, a drugi z wiedzy. Hasłem przewodnim obu eliminacji było: „Idźmy naprzód z nadzieją”. Uczniowie naszej szkoły wzięli w nich udział i zajęli wysokie miejsca.

Dnia 13 listopada 2017 r. • „Poloneza czas zacząć...” — wielkie patriotyczne tańczenie
Poloneza czas zacząć... - wielkie patriotyczne tańczenie
W sobotę, 11 listopada, obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Uczniowie klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Technicznych, a także uczniowie klas gimnazjalnych naszej szkoły spotkali się w centrum miasta, by w ramach trzcianeckich obchodów uroczystości zaprezentować pokaz „Poloneza czas zacząć…” — wielkie patriotyczne tańczenie. Zobaczyli go wszyscy zgromadzeni trzcianczanie i goście.

Dnia 13 listopada 2017 r. • Vivat Paderewski, Vivat Polska... — świętowanie niepodległości
Vivat Paderewski, Vivat Polska... - świętowanie niepodległości
Prawdziwy patriotyzm nie tylko polega na tym, ażeby kochać jakąś idealną ojczyznę,
ale ażeby kochać, badać i pracować dla realnych składników tej ojczyzny.
(Bolesław Prus, pisarz)
Uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej w Trzciance hucznie uczcili 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W dzień poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości nasza młodzież przygotowała uroczysty poranek patriotyczny.

Dnia 2 listopada 2017 r. • Dzień Wszystkich Świętych
Dzień Wszystkich Świętych
We wtorek, 31 października, w naszej szkole przeżywaliśmy Dzień Wszystkich Świętych. Uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w prezentacjach promujących ludzi, którzy — zgodnie z wiarą chrześcijańską — przebywają z Bogiem. W trakcie naszych szkolnych spotkań mogliśmy zauważyć ogrom tych, którzy swoim życiem potwierdzali wierność zasadom Ewangelii. Uczestnicząc w konkursach, próbowaliśmy odgadnąć imiona świętych. Udaliśmy się do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela, gdzie uczestniczyliśmy w nabożeństwie składającym się z litanii do wszystkich świętych. Oddaliśmy również cześć bł. ks. Jerzemu Popiełuszce poprzez ucałowanie jego relikwii.

Dnia 2 listopada 2017 r. • Wielka olimpiada powiatu „7 islands” dobiegła końca
Wielka olimpiada powiatu 7 islands dobiegła końca
We wtorek, 31 października, w Młodzieżowym Domu Kultury w obecności dyrektor MDK Dominiki Wiśniewskiej oraz reprezentującego Bank Zachodni WBK (BZ WBK) pana Łukasza Sulkowskiego dokonano oficjalnego podsumowania projektu sportowego „7 islands — Wielka Olimpiada Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego”.
Mamy zaszczyt poinformować, że II miejsce w klasyfikacji generalnej przypadło naszej szkole!

Dnia 31 października 2017 r. • Wielka olimpiada „7 islands” — strzelectwo
Wielka olimpiada 7 islands - strzelectwo
W piątek, 27 października, odbyła się kolejna edycja zawodów w ramach projektu sportowego „7 islands — Wielka Olimpiada Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego”. W Lubaszu spotkały się zgłoszone szkoły, aby wziąć udział w ostatniej rywalizacji regionalnego cyklu. Tym razem było to strzelectwo.
Miło nam poinformować, że nasza szkoła reprezentowana przez czterech przedstawicieli wystrzelała I miejsce przed szkołą z Jędrzejewa oraz Szkołą Podstawową nr 1 z Trzcianki. Gratulujemy!

Dnia 30 października 2017 r. • Akcja „Festiwal sałatek — dla Marii Franciszek datek”
Akcja Festiwal sałatek - dla Marii Franciszek datek
We wtorek, 24 października, w Tygodniu Misyjnym w naszej szkole odbyła się akcja charytatywna „Festiwal sałatek — dla Marii Franciszek datek”. Szkolne Koło Misyjne wraz z opiekunem pedagog szkolną Jadwigą Górską przeprowadziło to przedsięwzięcie w ramach programu pomocowego „Adopcja Serca”. Zbieraliśmy fundusze na kolejny rok nauki Marii Franciszki Razafindrazanany, która jest uczennicą szkoły św. Piotra w Miandrivazo na Madagaskarze prowadzonej od ponad 40 lat przez misjonarza ks. Mariana Sajdaka MS ze Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej z La Salette.

Dnia 23 października 2017 r. • Zagraliśmy w mistrzostwach piłki halowej
Zagraliśmy w mistrzostwach piłki halowej
W sobotę, 21 października, w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzciance odbyły się Mistrzostwa Gminy w Halowej Piłki Nożnej chłopców „Igrzyska Młodzieży”. Mecze odbyły się z zachowaniem systemu „każdy z każdym”. W rozgrywkach wzięło udział pięć szkół. Niestety, tym razem nie zajęliśmy eksponowanego miejsca w zawodach.

Dnia 20 października 2017 r. • Wielka olimpiada „7 islands” — tenis ziemny i lekkoatletyka
Wielka olimpiada 7 islands - tenis ziemny i lekkoatletyka
W piątek, 13 października, odbyła się kolejna edycja zawodów w ramach projektu sportowego „7 islands — Wielka Olimpiada Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego”. Tym razem rywalizowaliśmy w lekkoatletyce i tenisie ziemnym. Czeka nas jeszcze finałowy turniej strzelecki. Będzie to walka o zdobycie ostatniej wyspy w Lubaszu, jak sugeruje nazwa eliminacji.

Dnia 18 października 2017 r. • Pomarańczowa „Tęczowa Szkoła”
Pomarańczowa Tęczowa Szkoła
Już od czterech lat jeden dzień w miesiącu oddajemy wybranemu kolorowi i zdrowym przekąskom. Wcześniej akcja „Tęczowa Szkoła” odbywała się w gimnazjum, obecnie obejmuje ona także uczniów ze szkoły podstawowej.
W październiku 2017 r. królował kolor związany z jesienią, czyli pomarańczowy.

Dnia 18 października 2017 r. • Pracownicy szkoły oczami ucznia
Pracownicy szkoły oczami ucznia
W poniedziałek, 16 października, podsumowano szkolny konkurs plastyczny „Pracownicy szkoły w oczach ucznia”, którego inicjatorem był Samorząd Uczniowski. Młodociani twórcy zaprezentowali graficznie swoją wizję nauczyciela. Prac było niewiele, ale wszystkie były ciekawe, a nawet zaskakujące.

Dnia 16 października 2017 r. • Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej
W piątek, 13 października, w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. W trakcie święta uczniowie dziękowali nauczycielom za trudną pracę wkładaną w ich rozwój edukacyjny. Składali życzenia i wręczali kwiaty pedagogom. Dziękujemy uczniom, że doceniają nasz trud nauczycielski. Razem możemy istotnie wpływać na jakość pracy szkoły.

Dnia 11 października 2017 r. • Zbiórka książek dla Mołdawian
Zbiórka książek dla Mołdawian
W dniach od 27 września do 6 października Samorząd Uczniowski prowadził zbiórkę książek dla dzieci Polaków mieszkających w Mołdawii. Ci, których postanowiliśmy obdarzyć utworami literackimi, są potomkami naszych rodaków przybyłych do Mołdawii po przegranym powstaniu styczniowym trwającym w latach 1863–64. Bardzo dziękujemy uczniom naszej szkoły za zaangażowanie i chętne podzielenie się swoimi zbiorami bibliotecznymi.

Dnia 9 października 2017 r. • Dyskoteka szkolna z okazji Dnia Chłopaka
Dyskoteka szkolna z okazji Dnia Chłopaka
W czwartek, 4 października, odbyła się w naszej szkole pierwsza dyskoteka. Brali w niej udział uczniowie klas IV–VII szkoły podstawowej, a także klas II i III gimnazjum. Motywem przewodnim był oczywiście Dzień Chłopaka! Wszyscy bawili się świetnie.

Dnia 9 października 2017 r. • Dzień Patrona Szkoły
Dzień Patrona Szkoły
W piątek, 6 października, obchodziliśmy dzień Patrona Szkoły. Przeżywaliśmy to święto łącząc wspomnienie zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z przeżywanym przez naszą szkołę pierwszym piątkiem miesiąca. Po zakończeniu Eucharystii i dokonaniu uroczystego aktu zawierzenia się społeczności szkolnej św. s. Faustynie, powróciliśmy do szkoły, gdzie czekało nas mnóstwo atrakcji związanych ze szkolnym świętem.

Dnia 4 października 2017 r. • Europejski Dzień Języków
Europejski Dzień Języków
W piątek, 29 września, świętowaliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Do obchodów tego święta uczniowie zaczęli się przygotowywać już dwa tygodnie temu. Wychowawcy klasy VII szkoły podstawowej i klas II i III gimnazjum wylosowali po jednym kraju europejskim. Zadaniem uczniów było przygotowanie gazetki na temat danego kraju, prezentacji polegającej na wystąpieniu publicznym oraz tradycyjnego dania.

Mamy nowy Samorząd Uczniowski

W naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzone one zostały kampanią wyborczą. Kandydaci przygotowali plakaty ze swoimi propozycjami działań na rzecz szkoły i uczniów, mające zachęcić do głosowania na nich.
Po podjęciu decyzji przez młodych elektorów i przeliczeniu przez komisję wyborczą oddanych głosów następujące osoby weszły do Samorządu Uczniowskiego:
  • przewodniczące: Agata Tomczak i Maria Kotiuszko,
  • zastępca przewodniczących: Jan Paszkiel,
  • członkowie: Jano Felsmann, Weronika Kapela, Beata SosnowskaMichał Zakrzewski.
Gratulujemy i życzymy owocnej pracy.
Opiekun SU
Lilianna Korzeniewska
Dnia 26 września 2017 r. • Nasi superbiegacze w biegu im. T. Zielińskiego
Nasi superbiegacze w biegu im. T. Zielińskiego
W sobotę, 23 września, reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w XXXV Międzynarodowym Biegu im. Tadeusza Zielińskiego. Ścigali się ulicami Trzcianki, ponieważ tym razem trasa rywalizacji przebiegała przez miasto. Jesteśmy dumni, że w biegach dziecięcych i młodzieżowych wysokie miejsca zajęli uczniowie naszej szkoły.

Dnia 25 września 2017 r. • Spotkanie z saletynami
Spotkanie z saletynami
W środę, 20 września, z okazji 171 rocznicy objawienia Matki Bożej Saletyńskiej, w naszej szkole gościli księża ze Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej z La Salette oraz przedstawicielka sióstr franciszkanek Rodziny Maryi. Przybyli zostali przywitani przez dyrektor szkoły Bożenę Wargin, a następnie wszyscy zebrani obejrzeli przedstawienie teatralne przygotowane przez nauczyciel matematyki Marię Łaszkiewicz-Henszke wraz z klasą VII.

Dnia 6 września 2017 r. • Międzynarodowy Dzień Kropki w naszej szkole
Inauguracja roku szkolnego 2017-2018
W piątek, 15 września, w naszej szkole obchodzony był Międzynarodowy Dzień Kropki. Łączy się on z utworem literackim Petera H. Reynoldsa The Dot. Przez cały dzień kropki skupialiśmy się na naszych mocnych stronach, kreatywności i szukaniu motywacji wewnątrz siebie w powiązaniu z towarzyszącymi nam koleżankami i kolegami.

Dnia 6 września 2017 r. • Inauguracja roku szkolnego 2017/2018
Inauguracja roku szkolnego 2017-2018
W poniedziałek, 4 września, o godz. 10.00 rozpoczęliśmy inaugurację roku szkolnego 2017/2018. Uczniowie wraz z rodzicami, nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły spotkali się w kościele pw. św. Jana Chrzciciela podczas mszy świętej sprawowanej przez proboszcza ks. Wawrzyńca Skrabę MS i prefekta szkoły ks. Mariusza Maćkowiaka MS — przedstawicieli organu prowadzącego szkołę. Po zakończonej mszy świętej dyrektor szkoły Bożena Wargi powitała wszystkich zebranych, zarysowała rozpoczętą właśnie reformę edukacji wprowadzającą ośmioletnią szkołę podstawową z klasami gimnazjalnymi, zaprezentowała poszczególnych wychowawców przypisanych do klas i życzyła każdemu uczniowi pomyślności w nauce. Następnie cała społeczność szkolna przeszła do szkoły, gdzie dopełniono czynności organizacyjnych, by już następnego dnia stanąć w pełnej gotowości do obowiązków szkolnych.

Dnia 13 czerwca 2017 r. • III Turniej Tańca Towarzyskiego „Taniec na szóstkę”
III Turniej Tańca Towarzyskiego Taniec na szóstkę
W sobotę, 10 czerwca, w Hali Sportowo–Widowiskowej w Trzciance odbył się III Turniej Tańca Towarzyskiego „Taniec na szóstkę” o Puchar Przechodni Dyrektora Zespołu Szkół Katolickich. Nasi tancerze z klas III, IV, V i VI szkoły podstawowej i klasy I gimnazjum wspaniale zaprezentowali się podczas konkursu. Imprezę uświetnili tancerze Szkoły Tańca „Astra Luna” z Trzcianki, Krzyża Wielkopolskiego, Wałcza i Złotowa oraz Młodzieżowego Domu Kultury w Trzciance.

Dnia 12 czerwca 2017 r. • Bal gimnazjalny
Bal gimnazjalny
W czwartek, 8 czerwca, odbył się bal gimnazjalny. Podobnie jak w latach ubiegłych zorganizowany został w Restauracji–Klubie Amico. Jak nakazuje tradycja, podczas inauguracji balu gimnazjaliści odtańczyli poloneza. Mimo wielkiego stresu cała ceremonia inauguracyjna przebiegła pomyślnie. Po smacznym posiłku rozpoczęła się zabawa. Zmęczeni uczniowie zeszli z parkietu dopiero o godz. 23.00. Prawdopodobnie ten bal gimnazjalny był ostatnią zabawą całej klasy, która przez 10 lat wspólnej nauki bardzo się zżyła i świetnie się bawiła. W ocenie społeczności szkolnej w tym roku był on wyjątkowo udany, a to dzięki ciężkiej pracy uczniów i nauczycieli zaangażowanych w organizację imprezy.

Dnia 12 czerwca 2017 r. • Szkolne Koło Misyjne w Toruniu
Szkolne Koło Misyjne w Toruniu
W dniach 8–10 czerwca 12 osób działających w Szkolnym Kole Misyjnym w naszej szkole było pod opieką pedagog szkolnej Jadwigi Górskiej na wycieczce w Toruniu. Wyjazd był nagrodą za całoroczną pracę uczniów na rzecz misji Kościoła. Bogaty i bardzo ciekawy program zwiedzania sprawił, że czas biegł bardzo szybko, a na zakończenie wszyscy zgodnie orzekli, że chcieliby przyjechać do Torunia jeszcze raz!

Dnia 7 czerwca 2017 r. • Miejska gra profilaktyczna „Agent — nie biorę”
Miejska gra profilaktyczna „Agent — nie biorę”
W piątek, 2 czerwca, po raz czwarty odbyła się miejska gra profilaktyczna „Agent — nie biorę” zorganizowana przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Trzciance. Tym razem w zawodach wzięło udział 10 drużyn z powiatu czarnkowsko–trzcianeckiego — pięć reprezentacji gimnazjów i pięć reprezentacji szkół ponadgimnazjalnych. Wszystkie działania podjęte w ramach miejskiej rywalizacji odnosiły się do szeroko pojmowanej profilaktyki zdrowotnej. W klasyfikacji głównej w kategorii szkół gimnazjalnych III miejsce przypadło naszemu zespołowi — Publicznemu Gimnazjum Katolickiemu.

Dnia 6 czerwca 2017 r. • Wysokie miejsca w powiatowym konkursie muzycznym
Wysokie miejsca w powiatowym konkursie muzycznym
W poniedziałek, 5 czerwca, troje uczniów naszego Zespołu Szkół Katolickich wzięło udział w XVI Powiatowym Konkursie Muzykujących Dzieci. Eliminacje odbyły się w Szkole Podstawowej nr 1 w Czarnkowie. Zmagania konkursowe przebiegały w trzech kategoriach wiekowych. Nasz Zespół Szkół Katolickich reprezentowali: w przedziale klas IV–VI Weronika Kajkowska i Berenika Strzelecka, obie dziewczęta z klasy VI szkoły podstawowej; w gimnazjalnej grupie wiekowej — Arkadiusz Zawalniak z klasy II gimnazjum. Cała nasza trójka uczniów stanęła na podium, uzyskując wysokie lokaty zgodnie ze swoją kategorią wiekową.

Dnia 6 czerwca 2017 r. • „Mistrz Eksperymentu”
Mistrz Eksperymentu
W poniedziałek, 5 czerwca, w naszej szkole odbył się II finał Szkolnego Konkursu Fizyki Doświadczalnej „Mistrz Eksperymentu”. Do etapu finałowego zakwalifikowało się łącznie ośmiu uczniów z klas II i III gimnazjum, tworząc pięć zespołów jedno– lub dwuosobowych. Ich zadaniem, zgodnie z regulaminem eliminacji, było zaprezentowanie przed społecznością szkolną proponowanego przez siebie doświadczenia. Po fascynującym i pełnym atrakcji pokazie eksperymentów fizycznych jury przyznało nagrody. Gratulujemy laureatom, a uczestnikom dziękujemy za udział i zapraszamy za rok!

Dnia 5 czerwca 2017 r. • Wicemistrz Ortografii gimnazjum
Wicemistrz Ortografii gimnazjum
W piątek, 2 czerwca, w Gimnazjum nr 1 w Trzciance uczniowie gimnazjum zmierzyli się z polską pisownią w ramach Powiatowego Konkursu Ortograficznego. Naszą szkołę reprezentowała Maria Willam z klasy III gimnazjum. Miło nam poinformować, że uczennica zdobyła tytuł Wicemistrza Ortografii na poziomie szkół gimnazjalnych. Opiekunem naszej przedstawicielki była nauczyciel języka polskiego Krystyna Kadow.
Krzysztof Felsmann

Dnia 3 czerwca 2017 r. • Jeszcze raz o festynie rodzinnym
Jeszcze raz o festynie rodzinnym
Jak pamiętamy, w czwartek, 1 czerwca, odbył się w naszej szkole festyn rodzinny. Na to wyjątkowe spotkanie licznie przybyli uczniowie naszej szkoły, ich rodzice, przyjaciele szkoły i mieszkańcy Trzcianki, aby wspólnie przeżyć szczególny dzień — dzień rodziny, radości i zabaw. Prezentujemy drugą część relacji z tego wydarzenia, obejmującą m.in. fotorelację z przedstawienia teatralnego o Jasiu i Małgosi oraz wiedźmie, a także festynowe fotomigawki, zarejestrowane obiektywem aparatu fotograficznego Krzysztofa Zieńko.

Podziękowania za zaangażowanie w organizację
Festynu Rodzinnego
w Zespole Szkół Katolickich w Trzciance
Serdecznie dziękuję za przygotowanie i organizację doskonałej imprezy rodzinnej, jakim był nasz szkolny Festyn Rodzinny.
Dziękuję wszystkim Rodzicom, którzy pomagali w organizacji i wspierali rzeczowo całą imprezę.
Bez Waszego zaangażowania, Drodzy Przyjaciele, zorganizowanie Festynu Rodzinnego z tyloma atrakcjami nie byłoby możliwe.
Dziękuję Pracownikom szkoły — zarówno Nauczycielom, jak i Paniom oraz Panom z obsługi — za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. Państwa pomysłowość i wsparcie oraz ciężka praca pozwoliły stworzyć niepowtarzalną atmosferę w czasie imprezy.
Dziękuję Uczniom naszej szkoły za wspaniałą postawę, świetne zachowanie i udział w programie artystycznym.
Jestem z Was bardzo dumna.
Bożena Wargin
dyrektor Zespołu Szkół Katolickich
w Trzciance
Dnia 2 czerwca 2017 r. • Festyn rodzinny naszej szkoły
Festyn rodzinny naszej szkoły
Za nami Dzień Dziecka — czas rodzinnego przeżywania wspólnych chwil. Zespół Szkół Katolickich w Trzciance postanowił w tym roku właśnie w dniu 1 czerwca zorganizować festyn rodzinny. Na to wyjątkowe spotkanie licznie przybyli uczniowie naszej szkoły, ich rodzice, przyjaciele szkoły i mieszkańcy Trzcianki. Wszyscy zgromadzili się na dziedzińcu szkolnym, aby wspólnie przeżyć niesamowity i pełen atrakcji czas integracji. Cieszymy się, że razem przeżywaliśmy nasz szczególny dzień — dzień rodziny, radości i zabaw.

Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2016
Drodzy Uczniowie i Rodzice,
w dziale Egzamin gimnazjalny przedstawiamy średnie wyniki egzaminu gimnazjalnego klasy III uzyskane przez naszych uczniów w 2016 r. Dane prezentowane są w układzie terytorialnym — z odniesieniem do wyników gminy Trzcianka, powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, województwa wielkopolskiego, okręgu egzaminacyjnego i kraju.
Dnia 18 maja 2017 r. • Zielona szkoła w Czechach
Zielona szkoła w Czechach
W poniedziałek, 8 maja, o godz. 8.00 uczniowie naszego gimnazjum wjechali spod szkoły na wycieczkę do Bozkova w Czechach. Wzięły w niej udział wszystkie klasy. Bogaty i urozmaicony program sprawił, że każdy uczestnik mógł przeżyć ciekawe i niezapomniane chwile. Była to także okazja do jeszcze mocniejszej integracji społeczności szkolnej. Powrót nastąpił w piątek, 12 maja.

Dnia 17 maja 2017 r. • „Kolory wiosny w Trzciance”
Kolory wiosny w Trzciance
W poniedziałek, 15 maja, w Ratuszu Miejskim odbyło się podsumowanie wiosennego konkursu fotograficznego „Kolory wiosny w Trzciance”. W eliminacjach wzięły udział osoby z naszej gminy, byli też przedstawiciele z Piły, Poznania czy Wrocławia. Dzięki zebranym fotografiom podkreślono atuty przyrodnicze naszego miasta i okolic. Miło nam poinformować, że nasz uczeń klasy I gimnazjum Aleksy Marek zdobył II miejsce za zdjęcie Pośród drzew.

Dnia 5 maja 2017 r. • Vivat 3 maja, vivat Konstytucja
<i>Vivat 3 maja, vivat Konstytucja</i>
Jak co roku w Zespole Szkół Katolickich obchodziliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. W czasie poranku patriotycznego wysłuchaliśmy ciekawego programu artystycznego okraszonego informacjami dotyczącymi uchwalania wspomnianego aktu zasadniczego. O tych sprawach podczas szkolnego apelu mówili nasi uczniowie: Katarzyna Bagrowska, Zuzanna Patyniak, Aleksander Gajeński, Mateusz Wieczorek i Jakub Rybarczyk. Wszyscy po takim poranku czuliśmy moc hasła Vivat 3 maja, vivat Konstytucja.

Dnia 4 maja 2017 r. • „Wędrując po Europie” — Czarnogóra
Wędrując po Europie - Czarnogóra
W piątek, 28 kwietnia, odbyło się przedostatnie w tym roku szkolnym wystąpienie klas gimnazjalnych dotyczące cyklu zajęć „Wędrując po Europie”. Tym razem uczennice klasy III Marta Pawłowska i Julia Stankiewicz przedstawiły nam najważniejsze ciekawostki dotyczące Czarnogóry. Niestety w czerwcu czeka nas ostatnie spotkanie z cyklem Samorządu Uczniowskiego „Wędrując po Europie”. Zakończy go klasa I gimnazjum, a tym razem wybierzemy się w podróż do Liechtensteinu.

Dnia 21 kwietnia 2017 r. • Egzamin gimnazjalny 2017
Egzamin gimnazjalny 2017
W dniach 19–21 kwietnia 2017 r. w naszej szkole odbywał się egzamin gimnazjalny. Przystąpiło do niego 16 uczniów klasy III gimnazjum. Trzecioklasiści dzielnie zmierzyli się z trudnymi poleceniami. Teraz cierpliwie trzeba poczekać na wyniki egzaminacyjne.

Drodzy Uczniowie, Rodzice i Przyjaciele szkoły,

Wielkanoc to czas otuchy i nadziei. Stanowi niesamowite Misterium Miłości Zmartwychwstałej — odradzania się wiary w siłę Jezusa Chrystusa i drugiego człowieka, uzyskiwanego dzięki wyjątkowemu działaniu Ojca Niebieskiego, który dla zachowania przez nas godności poświęcił własnego Syna. Wskazał nam pewną drogę — „drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata”.

Życzymy, aby Święta Wielkanocne przyniosły Wam radość, wzajemną życzliwość oraz stały się źródłem wzmacniania ducha. Niech Zmartwychwstanie Mesjasza, niosące nam odrodzenie pełni życia, napełni Was pokojem i wiarą, niech da siłę w pokonywaniu doświadczanych trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość chrześcijańskiego posłannictwa.
w imieniu grona pedagogicznego i pracowników
Dyrekcja Zespołu Szkół Katolickich w Trzciance
WIELKANOC A.D. 2017
Dnia 11 kwietnia 2017 r. • Szkolne rekolekcje wielkopostne — pielgrzymka do Skrzatusza
Coroczne spotkanie dobroczynne - pielgrzymka do Skrzatusza
W sobotę 1 kwietnia, ostatnim dniu naszych rekolekcyjnych refleksji wielkanocnych, społeczność szkolna wyruszyła do Diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. Tam wspólnie przeżyliśmy mszę świętą, prosząc Boga o wrażliwość w dostrzeganiu potrzeb drugiego człowieka. Szczególny czas skupienia kończyliśmy, wskazując na źródło Życia, jakim jest Eucharystia, dzięki której możemy stawać się „dobrymi jak chleb”.

Dnia 11 kwietnia 2017 r. • Szkolne rekolekcje wielkopostne
Szkolne rekolekcje wielkopostne
W dniach od 29 marca do 1 kwietnia w naszej szkole odbywały rekolekcje wielkopostne. Przebiegły one pod hasłami „Nie zmarnuj swojego życia”, a także „Być dobrym jak chleb” — trwamy bowiem w Roku Świętego Brata Alberta. W trakcie naszych szkolnych rozważań omawialiśmy to, jak niezwykle ważne jest trwać przed Bogiem w postawie oddania Mu i kształtowania swojej wrażliwości w oparciu o służenie innym ludziom, zwłaszcza potrzebującym. Przybyła do nas również dyrektor Hospicjum św. Elżbiety Caritas Diecezji Bydgoskiej w Złotowie s. Piotra CSSE — Honorata Dorota Lisakowska. Trzeba zaznaczyć, że nasza szkoła w ramach akcji wielkopostnej prowadziła zbiórkę darów na rzecz wskazanej instytucji.

Dnia 7 kwietnia 2017 r. • „Bądź dobry jak chleb” — trwamy w Roku św. Brata Alberta
Bądź dobry jak chleb - trwamy w Roku św. Brata Alberta
Od dnia 25 grudnia 2016 r. do dnia 25 grudnia 2017 r. trwa w Kościele Rok Świętego Brata Alberta. Z tej też okazji uczniowie naszego gimnazjum przygotowali prezentacje. Za pomocą różnych środków wyrazu przedstawili w ramach porannego słówka szkolnego najważniejsze fakty z życia św. Alberta Chmielowskiego — polskiego zakonnika franciszkańskiego, założyciela zgromadzenia albertynów i albertynek, powstańca, malarza, znanego z poświęcenia pracy dla biednych i bezdomnych.

Dnia 6 kwietnia 2017 r. • Wzięliśmy udział w akcji „Pilska Paczka na Kresy”
Wzięliśmy udział w akcji Pilska Paczka na Kresy
Dwa lata temu w Pile i Trzciance gościły dzieci z polskich rodzin mieszkających na Litwie. W tym roku, aby pomóc najbardziej potrzebującym, zorganizowano akcję „Pilska Paczka na Kresy”. Nasza szkoła również wzięła udział w tym szczytnym przedsięwzięciu. Przez tydzień zbieraliśmy rzeczy dla rodzin żyjących na Kresach. Udało nam się zapełnić pokaźną skrzynię środkami czystości, proszkami do prania, szczoteczkami i pastami do zębów, a nawet zabawkami.

Dnia 5 kwietnia 2017 r. • „Wędrując po Europie” — Gruzja
Wędrując po Europie - Gruzja
W piątek, 31 marca, odbyła się kolejna lekcja z cyklu „Wędrując po Europie”. Tym razem klasa II naszego gimnazjum zabrała nas na wirtualną wycieczkę do Gruzji. Uczniowie przedstawili prezentację multimedialną, dzięki której nasi gimnazjaliści poznali ciekawostki dotyczące tego miejsca. W kwietniu tuż po egzaminie gimnazjalnym klasa III gimnazjum zabierze nas w podróż do Czarnogóry.

Dnia 29 marca 2017 r. • Dni Matematyki w gimnazjum
Dni Matematyki w gimnazjum
W dniach 16–23 marca w naszej szkole miały miejsce matematyczne zmagania. W tym roku Dni Matematyki rozpoczęły się Międzynarodowym Konkursem „Kangur Matematyczny”. Następnie gimnazjaliści rywalizowali w grupach, wykazując się wiedzą matematyczną, logicznym myśleniem, a także pomysłowością.

Dnia 21 marca 2017 r. • Różowo–niebieska „Tęczowa Szkoła”
Różowo-niebieska Tęczowa Szkoła
W piątek, 17 marca, w naszym gimnazjum odbyła się długo oczekiwana kolejna edycja „Tęczowej Szkoły”. Tym razem były dwa kolory przewodnie — różowy i niebieski. Ze względu na Wielki Post nie było głośnej muzyki na przerwach międzylekcyjnych, ale klasa III tradycyjnie zadbała o zdrowy poczęstunek.

Dnia 13 marca 2017 r. • „Wędrując po Europie” — Grecja
Wędrując po Europie - Grecja
W piątek, 10 marca, klasa I gimnazjum zabrała nas w niezwykłą podróż do Grecji. Po raz kolejny przeszła ona najśmielsze oczekiwania uczniów i nauczycieli. Pod koniec miesiąca klasa II gimnazjum przeniesie nas do tajemniczego miejsca, jakim jest Gruzja. Już odliczamy dni do tego mocno oczekiwanego wydarzenia...

Dnia 9 marca 2017 r. • Nasz laureat Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego
Nasz laureat Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego
W niedzielę, 25 lutego, odbył się wojewódzki etap Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego w Poznaniu. Organizatorem konkursu był Wielkopolski Kurator Oświaty. Arkusz eliminacyjny składał się z 20 zadań, a czas przeznaczony na ich rozwiązanie wynosił 120 minut. Zadania konkursowe obejmowały zakresem materiał objęty podstawą programową III etapu kształcenia i dodatkowe zagadnienia wykraczające poza ten program nauczania. Stopień trudności zadań był zróżnicowany: od poziomu trudności szkoły gimnazjalnej aż po szkołę ponadgimnazjalną o zakresie kształcenia fizyki na poziomie rozszerzonym.
W etapie wojewódzkim naszą szkołę reprezentował Zbigniew Zakrzewski, uczeń klasy III gimnazjum, który uzyskał status laureata Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego. Rozwiązując zadania testowe, zdobył on 45 punktów na 50 możliwych do uzyskania. Opiekunem naszego reprezentanta była nauczyciel fizyki Danuta Wojewoda–Walicka.
Status ten zwalnia ucznia z odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego na podstawie zaświadczenia stwierdzającego uzyskanie wskazywanego tytułu.
Zbigniewowi Zakrzewskiemu należą się szczególne wyrazy uznania za jego zapał i pracowitość, które pomogły mu odnieść sukces i rozsławić imię szkoły.
Gratulując laureatowi, chciałabym mu podziękować za trzy lata pracy i życzyć, by słowa Stefana Żeromskiego: „Nauka jest jak niezmierne morze... Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony”, motywowały go do dalszej pracy i zdobywania wielu sukcesów.
Danuta Wojewoda–Walicka
Dnia 8 marca 2017 r. •
Dnia 7 marca 2017 r. • Inscenizacja pamięci Żołnierzy Wyklętych
Inscenizacja pamięci Żołnierzy Wyklętych
Uczniowie gimnazjum we wtorek, 28 lutego, przed obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaprezentowali krótką inscenizację, poświęconą prześladowanym na Ziemi Trzcianeckiej w latach 1945–1956. Wspominano tajną młodzieżową organizację antykomunistyczną Grunwald. Mówiono również o Związku Byłych Partyzantów „Warta”. Wszystkim prześladowanym dedykowano wiersz Dawida Hallmanna Skazani na śmierć.

Dnia 6 marca 2017 r. • Urodziny Trzcianki
Urodziny Trzcianki
W 1731 r. król August II Mocny nadał Trzciance prawa miejskie. W tym roku świętowaliśmy tę rocznicę w dwójnasób. Uczniowie klas IV–VI szkoły podstawowej oraz klas I–III gimnazjum zrealizowali projekt Skąd pochodzimy. W piątek, 3 marca, poczet szkolny reprezentował również naszą placówkę oświatową w miejskich obchodach rocznicy nadania praw miejskich Trzciance. Uczestniczyliśmy we wzniosłych chwilach złożenia kwiatów pod symbolami polskości na Ziemi Trzcianeckiej oraz mszy świętej.

Dnia 3 marca 2017 r. • Sukces w międzyszkolnym konkursie fotograficznym
I i III miejsce w międzyszkolnym konkursie fotograficznym
W czwartek, 2 marca, w bibliotece Liceum Ogólnokształcącego w Trzciance miało miejsce ogłoszenie wyników, rozdanie nagród oraz otwarcie wystawy pokonkursowej XVI edycji Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego „Miejsca, ludzie, zdarzenia”. Cieszymy się, że wśród nagrodzonych zdjęć są te opracowane przez naszych uczniów: Jakuba Sznajdera — I miejsce, oraz Mateusza Wieczorka — III miejsce. Obaj nasi reprezentanci są uczniami klasy II naszego gimnazjum i wystąpili w „barwach” koła fotograficznego działającego w Trzcianeckim Domu Kultury. Warto dodać, że również nasza absolwentka Patrycja Mendyk otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy!

Dnia 2 marca 2017 r. • Gra miejska Wyklęci
Gra miejska Wyklęci
W środę, 1 marca, nasi uczniowie zakończyli obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych udziałem w grze miejskiej Wyklęci przygotowanej przez Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance. Pomimo wielkiego zaangażowania naszym uczniom nie udało się wygrać, ale zakończyli rywalizację z dobrymi wynikami, zdobytą wiedzą i humorem.

Dnia 28 lutego 2017 r. • „Tęczowa Szkoła” — zieleń
Tęczowa Szkoła - zieleń
W piątek, 17 lutego, w naszym gimnazjum odbyła się kolejna edycja „Tęczowej Szkoły”. Tym razem kolorem przewodnim była zieleń. Klasa I gimnazjum tradycyjnie przygotowała zdrowy poczęstunek. Roman Wróblewski z klasy III gimnazjum zajmował się oprawą muzyczną w trakcie przerw międzylekcyjnych. „Tęczowa Szkoła” cieszy się olbrzymim zainteresowaniem wśród uczniów. Była to ostatnia edycja tych zajęć przed Wielkim Postem.

Dnia 27 lutego 2017 r. • Sukces naszego ucznia w lokalnym etapie konkursu pożarniczego
Sukces naszego ucznia w lokalnym etapie konkursu pożarniczego
Uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum, jak co roku, wzięli udział w miejsko–gminnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej zorganizowanego przez Państwową oraz Ochotniczą Straż Pożarną, który odbył się w piątek, 24 lutego, w Gimnazjum nr 1 w Trzciance. Nasi reprezentanci spisali się bardzo dobrze w konkursie. Wszyscy napisali test na wysokim poziomie, ocierając się o finał. Awansować udało się jedynie czwartoklasiście Mieszkowi Mazurowi, który zdobył 8 punktów i wygrał rywalizację w swojej grupie wiekowej. Ten sukces pozwolił mu na dostanie się do powiatowego etapu konkursu!

Dnia 27 lutego 2017 r. • Szkolny konkurs geograficzny
Szkolny konkurs geograficzny
W środę, 22 lutego, w naszym gimnazjum odbył się szkolny konkurs geograficzny „Państwa świata i ich stolice”. Zadaniem uczestników było wskazanie nazw krajów i odpowiednich miast, w których znajdują się siedziby rządów danych państw. Najlepszy w konkursowych zmaganiach okazał się uczeń klasy II gimnazjum Arkadiusz Zawalniak, który uzyskał bardzo dobry wynik — udzielił 90% poprawnych odpowiedzi!

Dnia 27 lutego 2017 r. • Żołnierze Wyklęci Wielkopolski
Żołnierze Wyklęci Wielkopolski
Jak co roku w naszej szkole obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Aby właściwie upamiętnić bohaterów podziemia niepodległościowego, zorganizowano szereg lokalnych uroczystości. Pierwszą z nich był wykład dr Rafała Sierchuły z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, poświęcony bohaterom powojennych lat. Odbył się on w naszej szkole w środę 22 lutego.

Dnia 24 lutego 2017 r. • Podarowaliśmy książki najmłodszym
Podarowaliśmy książki najmłodszym
W piątek, 17 lutego, na lekcji wychowawczej klasa II gimnazjum gościła dzieci z naszej zerówki. Wcześniej gimnazjaliści w ramach działań wolontariatu zebrali książki przeznaczone dla naszych najmłodszych. Przekazanie tego wyjątkowego literackiego prezentu było połączone z czytaniem bajek przez starszych uczniów. Dzieci z przyjemnością wysłuchały różnych interpretacji tekstów w wykonaniu starszych koleżanek i kolegów.

Dnia 24 lutego 2016 r. • Dyskoteka karnawałowa gimnazjum
Dyskoteka karnawałowa gimnazjum
W środę, 22 lutego, w naszym gimnazjum odbyła się długo oczekiwana dyskoteka. Duża frekwencja i dobra muzyka sprawiły, że to nasze spotkanie było niezapomniane. Członkowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali ciekawe konkurencje dla gimnazjalistów oraz napoje. Po dwóch godzinach, które minęły bardzo szybko, dyskoteka dobiegła końca. Uczniowie już planują nowe atrakcje na kolejne spotkanie przy dynamicznej muzyce. Już nie możemy się doczekać.

Dnia 21 lutego 2017 r. • Wspólnie „wędrujemy po Europie”
Wspólnie wędrujemy po Europie
W piątek, 17 lutego, odbyła się w naszej szkole kolejna edycja cyklu „Wędrując po Europie”. Tym razem klasa III naszego gimnazjum przygotowała omówienie tajemniczego miejsca, jakim jest Monako. Chłopcy przedstawili bardzo ciekawą prezentację dotyczącą niewielkiego miasta–państwa położonego w Europie Południowej nad Morzem Śródziemnym w obrębie Riwiery Francuskiej. A już w marcu klasa I zabierze nas do Grecji. Nie możemy się już  doczekać ...

Plan lekcji
Informujemy, że na naszej stronie internetowej, w związku z rozpoczęciem II semestru nauki, zaktualizowaliśmy plan lekcji. Jest on dostępny pod zakładką „Plan Lekcji” — zobaczcie...
Redakcja

Zakończyły się ferie zimowe!
Droga zbawienia przechodzi także przez ludzką pracę.
bł. Jan Paweł II
Witamy wszystkich po feriach zimowych! Były na pewno wspaniałe, choćby tylko ze względu na pogodę, która dała nam okazję do cieszenia się z uroków zimy... Wypoczęci, zregenerowani i pełni zapału wracamy do pracy!
Dnia 30 stycznia 2017 r. • Coroczne spotkanie dobroczynne
Coroczne spotkanie dobroczynne
Cieszymy się, że jak co roku, tak i teraz cała społeczność Zespołu Szkół Katolickich w Trzciance mogła zebrać się w sali Szkoły Podstawowej nr 2. Wspólnie przeżywaliśmy spotkanie dobroczynne. Wszystkich przybyłych przywitała dyrektor szkoły katolickiej Bożena Wargin. Najpierw obejrzeliśmy inscenizację pt. Moc prezentów Izabeli Degórskiej w reżyserii nauczyciel języka polskiego Marzeny Felsmann w wykonaniu uczniów koła teatralnego. Następnie nauczyciel muzyki Bartosz Śliwiński zaprosił na scenę uczniów reprezentujących naszą szkołę w konkursach powiatowych i międzyszkolnych. Było też stoisko z ozdobami świątecznymi własnoręcznie przygotowanymi przez uczniów i nauczycieli. Tradycją stało się już podczas naszych spotkań sprzedawanie cegiełek w postaci cytrynek św. Faustynki, przeznaczonych na budowę sali gimnastycznej.

Dnia 27 stycznia 2017 r. • Klasa III w ratuszu miejskim
Klasa III gimnazjum w ratuszu miejskim
Uczniowie klasy III naszego gimnazjum, wraz z panem Andrzejem Poniatowskim — nauczycielem historii, wiedzy o społeczeństwie i edukacji dla bezpieczeństwa, odwiedzili w czwartek, 26 stycznia, Urząd Miejski Trzcianki. Młodzi mieszkańcy Trzcianki zostali powitani przez kierownik Referatu Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego Trzcianki Alinę Matkowską. Podczas wizyty uczniowie spotkali się w sali sesyjnej z burmistrzem Trzcianki Krzysztofem Czarneckim. Odwiedziny w trzcianeckim ratuszu były okazją do poznania zasad według których działają w naszym kraju władze samorządowe.

Dnia 23 stycznia 2017 r. • III miejsce w mistrzostwach gminy piłki koszykowej
III miejsce w mistrzostwach gminy piłki koszykowej
We wtorek, 20 stycznia, w sali sportowej Gimnazjum nr 2 w Trzciance odbyły się Mistrzostwa Gminy w Piłce Koszykowej chłopców szkół gimnazjalnych. W zawodach wzięły udział trzy reprezentacje z Trzcianki. Zajęliśmy III miejsce.

Dnia 23 stycznia 2017 r. • Wspólnie „wędrujemy po Europie”
Wspólnie wędrujemy po Europie
Za nami kolejny etap cyklu „Wędrując po Europie”. W piątek, 20 stycznia, klasa II gimnazjum, interesująco opowiadając, dotarła tym razem do naszych południowych sąsiadów — Słowacji. Podczas krótkiej, ale obfitej w treści prezentacji młodzież dowiedziała się o historii, tradycjach, miejscach wartych zobaczenia oraz ciekawostkach dotyczących tego kraju.

Dnia 20 stycznia 2017 r. • Gala podsumowująca orszak Trzech Króli
Gala podsumowująca orszak Trzech Króli
W czwartek, 19 stycznia, w Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się gala podsumowująca trzecią edycję Trzcianeckiego Orszaku Trzech Króli. Organizator tego przedsięwzięcia dyrektor Zespołu Szkół Katolickich Bożena Wargin zaprosiła proboszcza ks. Wawrzyńca Skrabę MS, władze miasta, koordynatorów, wolontariuszy, służby porządkowe i wszystkich tych, którzy zaangażowali się w przygotowanie Orszaku. Na uroczystość przybyli też Trzej Królowie, którzy w dniu 6 stycznia razem z nami przemierzali ulice Trzcianki z okazji Objawienia Pańskiego. Uroczysa gala rozpoczęła się spektaklem Betlejem jest w nas, zaprezentowanym przez uczniów klasy VI.

Dnia 9 stycznia 2017 r. • III Trzcianecki Orszak Trzech Króli
III Trzcianecki Orszak Trzech Króli
W piątek, 6 stycznia, mieszkańcy miasta i gminy Trzcianka, w tym całe rodziny, wzięły udział w III Trzcianeckim Orszaku Trzech Króli — wspólnym, radosnym świętowaniu. W realizację orszaku zaangażowani byli nauczyciele i uczniowie z trzech trzcianeckich szkół — ze Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 3 i Zespołu Szkół Katolickich. Rodzice dzieci przygotowali z tej okazji stroje aniołów i pasterzy oraz instrumenty perkusyjne dla najmłodszych. Mieliśmy świadomość, że nasza lokalna społeczność przyłączyła się do mnóstwa ludzi z całego globu, zamieszkałych na czterech kontynentach, gdzie w różnych miastach odbywały się orszaki Trzech Króli.

2 stycznia 2017 r. • Witamy po przerwie
Witamy wszystkich po przerwie świąteczno-noworocznej.
Pełni radości i zapału wracamy do swoich obowiązków ufni w to, że Boże Dziecię obdarzy nas swoim błogosławieństwem.
Życzymy także wszystkim, aby rozpoczynający się 2017 rok obfitował w sukcesy szkolne i osobiste.
Szczęśliwego Nowego Roku!
Redakcja
Dnia 23 grudnia 2016 r. • W oczekiwaniu na Boże Narodzenie — dzień skupienia
W oczekiwaniu na Boże Narodzenie - dzień skupienia
W czwartek, 22 grudnia, wszyscy nasi uczniowie i nauczyciele przeżywali przedświąteczny dzień skupienia. Zastanawialiśmy się, dlaczego obchodzimy Boże Narodzenie. Działo się to podczas wspólnych spotkań w auli szkolnej oraz w salach szkolnych, gdzie uczniowie z poszczególnych zespołów klasowych wraz z wychowawcami składali sobie życzenia, dzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy i w końcu razem zajadali się pysznymi pierogami z grzybami i czerwonym barszczem.

Dnia 20 grudnia 2016 r. • Teatr romantyczny
Teatr romantyczny
W poniedziałek, 19 grudnia, kolejny raz gościliśmy aktorów Teatru Polskiego ze Szczecina. Spotkanie odbywało się w ramach gimnazjalnego cyklu Edukacja teatralna. Tym razem goście ubogacili nas dużą porcją wiedzy o teatrze romantycznym. Ta poglądowa lekcja odbyła się z aktywnym udziałem uczniów. Efektem byliśmy zaskoczeni. Może któryś z młodych trzcianczan z naszego katolickiego gimnazjum pokocha teatr?

Dnia 19 grudnia 2016 r. • Projekty edukacyjne w gimnazjum
Projekty edukacyjne w gimnazjum
W czwartek, 15 grudnia, w naszej szkole miała miejsce prezentacja projektów edukacyjnych uczniów klasy II gimnazjum. Na spotkanie zaproszeni byli rodzice gimnazjalistów, nauczyciele i uczniowie pozostałych klas. Dzięki opracowaniu projektów edukacyjnych uczniowie doskonalili się w efektywnej pracy zespołowej oraz starali się rozwiązać przyjęty problem. Każdy z nich dołożył wszelkich starań, aby ich praca była ciekawa pod względem merytorycznym oraz estetycznym.

Dnia 16 grudnia 2016 r. • Szkolne spotkania z muzyką — „starsi dla młodszych”
Szkolne spotkania z muzyką - starsi dla młodszych
W czasie zajęć artystycznych realizowanych w listopadzie i grudniu gimnazjaliści przygotowywali program artystyczny dla młodszych kolegów i koleżanek ze szkoły podstawowej. Uczniowie z gimnazjum, wykorzystując swoje talenty i wiedzę zdobytą z edukacji muzycznej, mieli za zadanie przygotować „spektakl muzyczny”. Dzięki temu zadaniu młodsze dzieci mogły nauczyć się wartości rytmicznych nut i pauz, poznać nazwy literowe dźwięków oraz nazwy instrumentów w języku angielskim. Wszystkie spotkania z muzyką były przygotowywane i realizowane pod okiem nauczyciela muzyki gimnazjum Bartosza Śliwińskiego.

Dnia 15 grudnia 2016 r. • Ponura rocznica wprowadzenia stanu wojennego
Ponura rocznica wprowadzenia stanu wojennego
W 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w Publicznym Gimnazjum Katolickim w Trzciance gościliśmy Mieczysława Ślesickiego, członka NSZZ Solidarność, skazanego we wskazywanym czasie za działalność antypaństwową. Ciekawa opowieść świadka historii spotkała się z żywą reakcją uczniów pytających o realia życia w latach 80. minionego wieku.

Dnia 15 grudnia 2016 r. • Gimnazjaliści grają w kręgle
Gimnazjaliści grają w kręgle
W czwartek, 8 grudnia, klasy II i III gimnazjum wybrała się na kręgle do Bowling Rodło w Pile. Był to prezent od wychowawców tych klas z okazji mikołajek. Uczniowie podzielili się na zespoły 5-osobowe i próbowali swoich sił w nowej dla nich dyscyplinie sportowej. Pomimo początkowych trudności wszyscy byli bardzo zadowoleni.

Dnia 14 grudnia 2016 r. • II miejsce w powiatowym konkursie kolęd obcojęzycznych
II miejsce w powiatowym konkursie kolęd obcojęzycznych
We wtorek, 13 grudnia, uczennice naszego gimnazjum zajęły II miejsce w VIII Powiatowym Konkursie Kolęd i Piosenek Świątecznych Niemiecko– i Anglojęzycznych. Eliminacje zostały zorganizowane przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Henryka Sienkiewicza w Trzciance. Joanna Banasik i Agata Tomczak wspólnie z nauczycielem języka angielskiego Martą Sienkiewicz przygotowały piosenkę anglojęzyczną pt. Snow is falling.

Dnia 13 grudnia 2016 r. • Lalki pomocy
Lalki pomocy
W ramach realizacji hasła „odpowiedzialność” członkowie Samorządu Uczniowskiego zaprosili wszystkie dzieci z naszej szkoły do wzięcia udziału w akcji charytatywnej „Uratuj dziecko w Afryce”, w trakcie której są pozyskiwane środki przeznaczone do walki z głodem na kontynencie afrykańskim. Poza zdobyciem informacji znajdujących się na plakatach rozwieszonych w szkole uczniowie mogli w konkretny sposób przyczynić się do wsparcia finansowego swoich rówieśników z krajów dotkniętych problemem głodu. Dzieci kupowały laleczki–cegiełki, z których całkowity dochód zostanie przeznaczony na zakup specjalistycznej żywności.
Lalki znalazły w bardzo szybkim tempie nowe domy.
Czekamy na kolejną dostawę szmacianek i zachęcamy do wsparcia naszej akcji. Każdy z nas może poczuć odpowiedzialność za dzieci żyjące w trudnych warunkach.
Opiekun Samorządu Uczniowskiego Marzena Felsmann
Dnia 12 grudnia 2016 r. • Odpowiedzialność — projekty gimnazjalne klasy III
Odpowiedzialność - projekty gimnazjalne klasy III
Podczas lekcji wychowawczych we wrześniu i listopadzie trzecioklasiści skupili się na terminie odpowiedzialności. Podsumowaniem tych zajęć było przygotowanie indywidualnych prezentacji na temat ulubionych dyscyplin sportowych. Uczniowie chętnie słuchali siebie nawzajem i mimo długich lat znajomości poznali nowe informacje na temat swoich rówieśników.

Dnia 9 grudnia 2016 r. • Spotkanie z ewangelizatorem Witoldem Wilkiem
Spotkanie z ewangelizatorem Witoldem Wilkiem
W niedzielę 27 listopada 2016 r. rozpoczął się Adwent — nowy rok liturgiczny. Jako parafianie mogliśmy uczestniczyć w rekolekcjach adwentowych będących naszym duchowym przygotowaniem do jeszcze głębszego doświadczania Boga w życiu. Nauki rekolekcyjne trwały od środy 7 grudnia do piątku 9 grudnia. Właśnie w pierwszym ich dniu do naszej szkoły przyszedł Witold Wilk — ojciec czworga dzieci, muzyk i ewangelizator.

Dnia 9 grudnia 2016 r. • Wizyta Świętego Mikołaja
Wizyta Świętego Mikołaja
Święty Mikołaj odwiedził nas, zgodnie z przyjętym przez siebie harmonogramem postępowania, w dniu 6 grudnia. Jak się okazało, wielu z nas zna ściśle jego szczegółowy plan działań, ponieważ w tym czasie już od samego rana wszyscy z wielką niecierpliwością oczekiwali na wejście do klasy biskupa z Miry. Mijały dłuuuugie minuty, ale się doczekaliśmy...

Dnia 8 grudnia 2016 r. • Mamy przedstawiciela na etapie wojewódzkim konkursu fizycznego
Mamy przedstawiciela na etapie wojewódzkim konkursu fizycznego
Wojewódzki Konkurs Fizyczny ma charakter indywidualny. Organizatorem konkursu jest Wielkopolski Kurator Oświaty. W etapie szkolnym uczestniczyli nasi gimnazjaliści: uczennica klasy III Marta Pawłowska, uczeń klasy II Mateusz Wieczorek oraz uczeń klasy III Zbigniew Zakrzewski. Ci przedstawiciele naszej szkoły podjęli wyzwanie i zmierzyli się z konkursowymi zadaniami teoretycznymi i doświadczalnymi z fizyki.
Po etapie szkolnym w dniu 3 grudnia 2016 r. odbył się etap rejonowy, który dla Zbigniewa Zakrzewskiego skończył się sukcesem. Znalazł się on bowiem na liście szczęśliwców zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego konkursu przedmiotowego.
Cytując słowa Thomasa Edisona, jednego z najbardziej rozpoznawanych ikon XIX– i XX–wiecznej wynalazczości: „Geniusz to 1% inspiracji i 99% potu”, gratulujemy uczestnikom, a Zbigniewowi Zakrzewskiemu życzymy powodzenia na ostatnim etapie eliminacji, który odbędzie się w dniu 26 lutego 2017 r.
Danuta Wojewoda–Walicka
Dnia 7 grudnia 2016 r. • Czołowe miejsca w powiatowych konkursach o Janie Pawle II
Czołowe miejsca w powiatowych konkursach o Janie Pawle II
W czwartek, 24 listopada, w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się Powiatowy Konkurs o Janie Pawle II „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Dzielił się on na eliminacje plastyczne oraz na temat wiedzy o życiu i świętości Ojca Świętego Jana Pawła II. Cieszymy się, że reprezentanci naszej szkoły zajęli czołowe miejsca: III miejsce w Konkursie Plastycznym, a także I oraz III w Konkursie Wiedzy.

Dnia 6 grudnia 2016 r. • Akcja czytelnicza — z książką na przerwach
Akcja czytelnicza — z książką na przerwach
W poniedziałek, 28 listopada, gimnazjalistki należące do szkolnego koła bibliotecznego zorganizowały akcję czytelniczą polegającą na wybieraniu książek na przerwach międzylekcyjnych. Motywem przewodnim akcji było zainspirowanie do sięgania po literaturę, i to w każdym czasie, nawet na... przerwach. Uczniowie przynieśli do szkoły ulubione utwory i z chęcią czytali swoje książki pomiędzy poszczególnymi lekcjami.

Dnia 30 listopada 2016 r. • Otrzęsiny klasy I gimnazjum
Otrzęsiny klasy I gimnazjum
W środę, 23 listopada, późnym popołudniem odbyła się dyskoteka szkolna połączona z otrzęsinami klasy I gimnazjum. Oprócz pełnych energii tańców miały miejsce konkurencje, w których uczestniczyli pierwszoklasiści. Między innymi był taniec z miotłą, oryginalne wiązanie krawata, kocie frazeologizmy i rozpoznawanie wychowawcy klasy. Zwycięzcy po każdym zadaniu otrzymywali słodkie co nieco. Cała impreza przebiegła w niezwykle miłej atmosferze. Było dużo radości, uśmiechu, pozytywnych wrażeń. Naszym uroczym pierwszakom życzymy kolorowych dni w naszej szkole.

Dnia 28 listopada 2016 r. • Wspólnie „wędrujemy po Europie”
Wspólnie wędrujemy po Europie
„Wędrując po Europie” to nowy pomysł Samorządu Uczniowskiego gimnazjum. W październiku klasa III gimnazjum przybliżyła nam ciekawostki na temat Watykanu. Z kolei w piątek, 25 listopada, uczniowie klasy I zaprezentowali nam informacje dotyczące zagadkowego miejsca, jakim jest Gibraltar. Poznaliśmy dużo ciekawostek, symboli i łamańców językowych właściwych dla przywoływanego regionu, przedstawionych nam przez Michała Serwickiego.

Dnia 28 listopada 2016 r. • Powrót „Tęczowej Szkoły”
Powrót Tęczowej Szkoły
W piątek, 25 listopada, odbyła się w naszym gimnazjum niezwykła edycja cyklicznej akcji „Tęczowa Szkoła”. Została ona połączona z Dniem Pluszowego Misia. Uczniowie tradycyjnie wybrali kolor przewodni, którym tym razem była barwa niebieska. Klasa III gimnazjum wspólnie z wychowawcą przygotowała zdrowy poczęstunek, czyli jabłka i marchewki. Roman Wróblewski i Mateusz Kowalczyk urozmaicali nam przerwy nowoczesną muzyką.

Dnia 24 listopada 2016 r. • III miejsce w konkursie o zdrowym stylu życia
III miejsce w konkursie o zdrowym stylu życia
W poniedziałek, 21 listopada, trzyosobowa grupa naszych gimnazjalistów uczestniczyła w III Powiatowym Konkursie Wiedzy o Zasadach Zdrowego Stylu Życia w Romanowie Dolnym. Nasza drużyna zdobyła III miejsce, biorąc pod uwagę 11 drużyn reprezentujących szkoły powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Dumna z uzyskanego osiągnięcia przywiozła dyplom i nagrodę. Zmagania konkursowe zostały zorganizowane przez Powiatową Stację Sanitarno–Epidemiologiczną oraz Wydział Promocji, Ochrony Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Czarnkowie.

Dnia 23 listopada 2016 r. • Zajęcia dietetyczne w gimnazjum
Zajęcia dietetyczne w gimnazjum
W środę, 16 listopada, w naszym gimnazjum gościła dietetyk Paulina Jagieła–Śliwińska. W trakcie spotkania ze specjalistką uczniowie dowiedzieli się, jakie są podstawy dotyczące zdrowego żywienia. Gimnazjaliści nie tylko że poznali zasób teoretycznych wiadomości na podejmowany temat. Po otrzymaniu wyselekcjonowanych produktów i bazując na wskazówkach pani dietetyk, samodzielnie sporządzili zdrowe sałatkę, jogurt i pastę. Jedzenie było niezwykle smaczne i — co najważniejsze — zdrowe.

Dnia 23 listopada 2016 r. • Głośne czytanie dzieciom
Głośne czytanie dzieciom
W czwartek, 27 października, w naszej zerówce odbyło się spotkanie dotyczące głośnego czytania dzieciom. Z tej okazji przybyła do nas p. Angelika Dąbrowska oraz dziewczyny z klasy I gimnazjum.
Wstąp do „Klubu Czytających Rodziców” działającego w naszym oddziale przedszkolnym! Wspólnie na pewno uda nam się zaszczepić naszym pociechom miłość do literatury, która uczy, bawi i wychowuje.
Serdecznie zapraszamy do naszego oddziału do czytania dzieciom!

Dnia 22 listopada 2016 r. • Byliśmy na III Powiatowym Przeglądzie Form Profilaktycznych
Byliśmy na III Powiatowym Przeglądzie Form Profilaktycznych
W środę, 16 listopada, uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w III Powiatowym Przeglądzie Form Profilaktycznych w Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Białej. W trakcie trwania przeglądu obejrzeliśmy w sumie 10 przedstawień o charakterze działań mających na celu zapobieganie niekorzystnym zjawiskom, np. uzależnieniom. Nasi reprezentanci Mateusz Kowalczyk, Marta Pawłowska i Agata Tomczak zobrazowali pantomimę Zło dobrem zwyciężaj. Podczas spotkania nagrodzono statuetkami gimnazjalistów, nadając im tytuł „Ucznia czyniącego dobro”. Jeśli chodzi o naszą szkołę, takie wyróżnienie otrzymała Agata Tomczak, uczennica klasy II, która wcześniej wygrała odpowiedni plebiscyt zorganizowany w naszym gimnazjum.

Dnia 21 listopada 2016 r. • Szkodliwość środków psychoaktywnych
Szkodliwość środków psychoaktywnych
W piątek, 18 listopada, Marcin Charmaciński — terapeuta uzależnień, został zaproszony przez wychowawców klas gimnazjalnych do naszej szkoły. Poruszał problem dotyczący szkodliwości używek, narkotyków oraz innych substancji psychoaktywnych. Podczas spotkania miał bardzo dobry kontakt z młodzieżą.

Dnia 18 listopada 2016 r. • Edukacja dla bezpieczeństwa z pomocą specjalistów
Edukacja dla bezpieczeństwa z pomocą specjalistów
Uczniowie III klasy gimnazjum w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa odwiedzili Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej w Trzciance. Były to drugie zajęcia dotyczące tematu edukacji dla bezpieczeństwa. Na pierwszej lekcji omówiono teorię związaną z zagrożeniami pożarowymi. Wizyta w remizie miała charakter bardziej praktyczny.

Dnia 18 listopada 2016 r. • „Czy wiem, co jem?” — uwaga na niezdrową żywność
Czy wiem, co jem? - uwaga na niezdrową żywność
We wtorek, 15 listopada, w ramach szkolnego tygodnia działań profilaktycznych odbyła się w gimnazjum prezentacja wyników projektu uczniów klasy I pt. Czy wiem, co jem?. Zadaniem młodzieży było nakręcenie kilkuminutowych filmików udowadniających to, że w wielu spożywanych przez nas produktach znajdują się substancje szkodliwe dla naszego zdrowia.

Dnia 17 listopada 2016 r. • Happening profilaktyczny przeciwko dopalaczom
Happening profilaktyczny przeciwko dopalaczom
W poniedziałek, 14 listopada, na pl. Wolności w Czarnkowie odbył się powiatowy happening profilaktyczny „Nasz głos przeciwko dopalaczom!”. Przedstawiciele naszego gimnazjum wzięli udział w tym niecodziennym wydarzeniu. Organizatorami przedsięwzięcia były czarnkowskie instytucje: Komenda Powiatowa Policji, Starostwo Powiatowe i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Chodziło o to, by uświadomić wszystkim, jakie szkody niosą z sobą niszczące substancje psychoaktywne, którymi są dopalacze.

Dnia 16 listopada 2016 r. • Gimnazjalistki czytały zerówkowiczom
Gimnazjalistki czytały zerówkowiczom
W październiku szkolne koło biblioteczne z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowało akcję czytelniczą, podczas której członkinie klubu czytały w zerówce różne krótkie, humorystyczne wierszyki i opowiadania. Spotkania z lekturą były prowadzone zawsze na długiej przerwie międzylekcyjnej. Za każdym razem zerówkowicze przysłuchiwali się z wielką przykładnością innym tekstom odczytywanym na głos.

Zdjęcia klasowe
Informujemy, że na naszej stronie internetowej, pod zakładką „Uczniowie” są już od pewnego czasu zamieszczone zdjęcia klasowe dotyczące roku szkolnego 2016/2017 — zobaczcie...
Jednocześnie przypominamy, że zdjęcia klasowe z poprzednich lat możecie oglądać w naszym „Archiwum” →
Redakcja
Dnia 15 listopada 2016 r. • Co jest ojczyzna? — Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości
W przededniu Narodowego Święta Niepodległości — w dniu 10 listopada, uczniowie gimnazjum uczestniczyli w poranku patriotycznym. W apelu przedstawiono walkę Polaków o odzyskanie niepodległości. Mówiono o zaborach, powstaniach narodowych oraz ludziach, którzy poświęcili swoje życie dla ojczyzny.

Dnia 14 listopada 2016 r. • Sukces na festiwalu piosenek patriotycznych
Sukces na festiwalu piosenek patriotycznych
W czwartek, 10 listopada, uczniowie reprezentowali naszą szkołę na XIX Powiatowym Festiwalu Piosenki Patriotycznej, Żołnierskiej i Harcerskiej. Przesłuchania konkursowe odbywały się w czterech grupach wiekowych. Pierwszą z nich, a więc klasy I–III, reprezentowały dwie uczennice z klasy II. Marta Bryk oraz Wiktoria Weilandt wyśpiewały II miejsce pieśnią Warszawo, ma. Niestety, starsze zespoły uczniowskie z innych szkół były lepsze od naszych reprezentacji.

Dnia 5 listopada 2016 r. • Modelarstwo w muzeum
Modelarstwo w muzeum
W czwartek, 27 października, uczniowie klasy III gimnazjum wybrali się na zajęcia z modelarstwa do trzcianeckiego muzeum. Tutaj instruktor opowiedział o rodzajach modelarstwa, a następnie uczniowie zostali zaproszeni na zajęcia praktyczne. Każdy z nich otrzymał model samolotu do sklejenia wraz z instrukcją. Wszyscy gimnazjaliści pod czujnym okiem instruktora pracowali nad modelami.

Dnia 31 października 2016 r. • Zagraliśmy w mistrzostwach w piłce halowej
Zagraliśmy w mistrzostwach w piłce halowej
We wtorek, 25 października, wzięliśmy udział w Mistrzostwach w Halowej Piłce Nożnej w kategorii gimnazjum. Mecze odbyły się w sali sportowej Gimnazjum nr 2 w Trzciance. Zagrały cztery zespoły. Nasza reprezentacja, mimo przegranych meczy, potrafiła stworzyć bardzo dobre widowisko.

Dnia 31 października 2016 r. • Sprzątanie cmentarza parafialnego
Sprzątanie cmentarza parafialnego
Zbliżają się dni zadumy nad ludzkim istnieniem. Już niedługo będziemy obchodzić Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. W związku z tymi ważnymi chrześcijańskimi uroczystościami uczniowie naszego gimnazjum pod opieką wychowawców klas udali się na cmentarz parafialny. Tam zajęli się uporządkowaniem miejsca pochówku świętej pamięci trzcianczan.

Dnia 28 października 2016 r. • O teatrze antycznym
O teatrze antycznym
W czwartek, 27 października, w naszym gimnazjum gościli aktorzy Małgorzata Iwańska i Mirosław Kupiec, na co dzień należący do zespołu artystycznego Teatru Polskiego w Szczecinie. W trakcie żywej lekcji historii i kultury uczniowie dowiedzieli się, czym był teatr grecki. Od tej konwencji dramatycznej wywodzi się struktura przedstawienia teatralnego obecnego w dzisiejszej dobie. Oprócz informacji teoretycznych Małgorzata Iwańska i Mirosław Kupiec zaprezentowali za pomocą gry aktorskiej fragmenty Antygony Sofoklesa.

Dnia 24 października 2016 r. • Wzięliśmy udział w mistrzostwach tenisa stołowego
Wzięliśmy udział w mistrzostwach tenisa stołowego
W piątek, 21 października, odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego. Zawody miały miejsce w Gimnazjum w Lubaszu. Niestety, tym razem nasz udział w zawodach pingpongowych nie zakończył się dla nas zajęciem eksponowanego miejsca w klasyfikacji.

Dnia 17 października 2016 r. • Rodzinne czytanie Biblii
Rodzinne czytanie Biblii
W niedzielę, 16 października, mając na uwadze ogromne znaczenie ksiąg kanonicznych dla wzrostu naszej wiary, Zespół Szkół Katolickich w Trzciance zorganizował rodzinne czytanie Biblii. Wszyscy zebraliśmy się o godz. 12.00 na deptaku przy ul. T. Kościuszki — w miejscu tzw. amfiteatru (naprzeciwko kościoła) w ramach akcji „Czytam, bo chcę”. Zaprosiliśmy chętnych, w tym rodziny wraz z dziećmi, do wspólnego uczestniczenia w tym niecodziennym wydarzeniu. W ten sposób świętowaliśmy 38 rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża.

Dnia 15 października 2016 r. • Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej
W piątek, 14 października, przeżywaliśmy święto wszystkich pracowników oświaty — nauczycieli i przedstawicieli administracji i obsługi. W Dniu Edukacji Narodowej cała szkoła zapełniła się niezliczoną ilością bukietów kwiatów i wypowiadanych słów pomyślności zawodowej. To uczniowie pędzili korytarzami szkolnymi do pedagogów, by im podziękować za codzienny trud dydaktyczno–wychowawczy.

Dnia 13 października 2016 r. • Akademia rodzica — konsekwencja w wychowaniu
Akademia rodzica - konsekwencja w wychowaniu
W środę, 12 października, w naszym gimnazjum odbyło się spotkanie z opiekunami uczniów i nauczycielami w ramach akademii rodzica. Pedagog i psycholog Romualda Kosmatka, specjalistka w dziedzinie terapii i psychoedukacji, wystąpiła z prelekcją pt. Jak konsekwentnie postępować z dzieckiem. Opiekunowie gimnazjalistów byli usatysfakcjonowani treściami podjętymi przez prelegentkę w związku z realizacją pedagogizacji rodziców w naszej szkole.

Dnia 10 października 2016 r. • Zwycięstwo w projekcie „Wybieram mądrze”
Zwycięstwo w projekcie Wybieram mądrze
W piątek, 30 września, w Starostwie Powiatowym w Czarnkowie miało miejsce podsumowanie projektu edukacyjno-profilaktycznego „Wybieram mądrze”. Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach Wielkopolskiego Programu Policji „Dopalacze niszczą Życie” oraz Programu Promocji Zdrowia w Powiecie Czarnkowsko–Trzcianeckim na 2016 r. Dzięki projektowi młodzież podniosła swoją świadomość w obszarze nałogów, handlu ludźmi oraz eliminowania zachowań społecznie niepożądanych. Szkoły naszego regionu reprezentowało 250 gimnazjalistów. Miło nam poinformować, że nasza uczennica klasy III gimnazjum Marta Pawłowska zdobyła najwyższą nagrodę konkursu — wyróżnienie, będąc w poprzednim roku szkolnym drugoklasistką.

Dnia 10 października 2016 r. • Akcja „Czytaj!” Szkolnego Koła Bibliotecznego
Akcja „Czytaj!” Szkolnego Koła Bibliotecznego
W piątek, 7 października, Szkolne Koło Biblioteczne działające w gimnazjum pod opieką bibliotekarki szkolnej Justyny Drewnowskiej wzięło udział w akcji „Czytaj!”. Projekt był związany z obchodami Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Zachęcaliśmy mieszkańców Trzcianki do obcowania z tekstami zawartymi w książkach. Przeprowadziliśmy też ankietę dotyczącą czytania książek. Mamy nadzieję, że spotkani przez nas ludzie zwrócą uwagę na dobro wynikające z czytania. Jest ono bowiem kluczem do świata pełnego ciekawych opisów świata realnego i fikcyjnego.

Dnia 6 października 2016 r. • Dzień Patrona Szkoły
Dzień Patrona Szkoły
W środę, 5 października, nasz Zespół Szkół Katolickich obchodził Dzień Patrona. Jest nim św. s. Faustyna, głosicielka kultu Miłosierdzia Bożego. Aby podkreślić wyjątkowość tego dnia, normalne zajęcia szkolne zostały zastąpione przez okolicznościowe zajęcia (m.in. prezentacje i filmy poświęcone św. Faustynie), gry i zabawy.

Dnia 3 października 2016 r. • Dzień Chłopaka w klasie I
Dzień Chłopaka w klasie I
W piątek, 30 września, w klasie I, odbyło się spotkanie z okazji Dnia Chłopaka. Dziewczyny zaplanowały wiele zabaw i konkursów, a także mecz piłki nożnej. Tańczono i śpiewano. Chłopcy otrzymali małe upominki, a także w prezencie klasowy wyjazd na basen.

Dnia 3 października 2016 r. • Dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka
Dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka
W czwartek, 29 września, odbyła się w naszym gimnazjum pierwsza dyskoteka szkolna. Samorząd Uczniowski wspólnie z opiekunami zorganizowali ją z okazji Dnia Chłopaka. Podczas wspólnej zabawy chłopcy z poszczególnych klas wykonywali nie lada zadania, muzyka była skoczna, a wszyscy bardzo dobrze się bawili.

Dnia 3 października 2016 r. • I miejsce w biegu im. Tadeusza Zielińskiego
I miejsce w biegu im. Tadeusza Zielińskiego
W niedzielę, 25 września, odbył się XXXIV Międzynarodowy Bieg Uliczny im. Tadeusza Zielińskiego. Jeśli chodzi o naszych uczniów, w zawodach wzięło udział ponad 10 zawodników. Niezwykle miło nam poinformować, że I miejsce w kategorii klas IV–VI chłopców zdobył Dawid Kazirodek z klasy VI. Z kolei jego rówieśnicy Mikołaj Kanoniuk zajął III miejsce, a Maciej Wicher — IV miejsce. Natomiast w kategorii chłopców gimnazjum Roman Wróblewski z klasy III naszego gimnazjum ukończył trasę, zajmując IV miejsce.

Dnia 27 września 2016 r. • Prymicje ks. Piotra Sofija MS
Prymicje ks. Piotra Sofija MS
W Niedzielę, 25 września, przeżywaliśmy w naszej parafii pw. św. Jana Chrzciciela prymicje ks. Piotra Sofija MS, czyli uroczyste powitanie nowo wyświęconego kapłana i Mszę św. odprawianą przez neoprezbitera po raz pierwszy w jego rodzinnej parafii. Również nasz Zespół Szkół Katolickich miał swój udział w uroczystościach, a był nim przygotowany przez nas program modlitewno–poetycki Totus Tuus. Przedstawiciele społeczności szkolnej uczestniczyli także w prymicyjnej Mszy św. i otrzymali okolicznościowe błogosławieństwo.

Dnia 28 września 2016 r. • Europejski Dzień Języków
Europejski Dzień Języków
W poniedziałek, 26 września, obchodziliśmy w Publicznym Gimnazjum Katolickim Europejski Dzień Języków. W tym roku szkolnym święto to wyglądało nieco inaczej, wykluczone z prezentacji zostały dwa języki: angielski i niemiecki, po to, aby lepiej móc poznać trzy inne, zaproponowane kraje: Hiszpanię, Izrael i Danię. Wszystkie klasy dokonały bardzo ciekawych prezentacji. Jednak najlepsza okazała się klasa III, która zwyciężyła.

Dnia 27 września 2016 r. • Spotkanie z saletynami
Spotkanie z saletynami
Jak co roku z okazji 170 rocznicy objawienia Matki Bożej w La Salette uczniowie, nauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkół Katolickich — jako wyraz wdzięczności za ich pracę duszpasterską skierowaną także do społeczności szkolnej — zaprosili księży misjonarzy saletynów na uroczystość zainaugurowaną w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance. Pierwszym elementem tego spotkania był program poetycko–muzyczny Totus Tuus skomponowany z utworów dotyczących biografii Jana Pawła II oraz wierszy ks. Jana Twardowskiego. Drugim — wspólny poczęstunek przygotowany przez pracowników szkoły w domu parafialnym.

Dnia 12 września 2016 r. • Przybory szkolne dla Madagaskaru
Przybory szkolne dla Madagaskaru
W dniach 5–9 września w naszej szkole przedstawiciele Szkolnego Koła Misyjnego wraz z opiekun pedagog szkolną Jadwigą Górską zorganizowali sprzedaż cegiełek przeznaczonych na pomoc finansową na rzecz szkół na Madagaskarze. Przypominamy, że nasz Zespół Szkół Katolickich od 4 lat współpracuje z ks. Marianem Sajdakiem MS, członkiem Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej z La Salette, m.in. finansując naukę dziewczynki Marii Franciszki z Madagaskaru w ramach akcji „Adopcja Serca”. Obecnie współdziałający z nami saletyn opiekujący się ośrodkami szkolno–wychowawczymi dla sierot znajdujących się na wyspie na Oceanie Indyjskim poprosił o pomoc finansową na rzecz tamtejszych szkół. Udało nam się zebrać kwotę 420 zł. Dzięki przekazanym dobrowolnym ofiarom biedni Madagaskarczycy zostaną wyposażeni w potrzebne przybory szkolne.

Dnia 9 września 2016 r. • Sukces w żeglarstwie
Sukces w żeglarstwie
W dniach 3–4 września 2016 r. odbyły się XL Otwarte Mistrzostwa Pilskiego Związku Żeglarskiego. Do Chodzieży nad jezioro miejskie zjechało się około 50 żeglarzy. Startowali oni w klasach Optymist, Cadet i OK-Dinghy. W najliczniej obsadzonej klasie Optymist Trzciankę reprezentował zawodnik Michał Majchrzak — reprezentant klubu Harcerski Ośrodek Wodny Młodzieżowego Domu Kultury Trzcianka, a także uczeń naszej szkoły. Po dwudniowej zaciętej walce na wodzie zawodnik naszego miasta ostatecznie zajął III miejsce, zdobywając brązowy medal.

Dnia 5 września 2016 r. • Inauguracja roku szkolnego 2016/2017
Inauguracja roku szkolnego 2016/2017
W czwartek 1 września 2016 r. przeżywaliśmy inaugurację roku szkolnego 2016/2017. Cała społeczność szkolna zgromadziła się o godz. 10.00 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Wspólnie powierzyliśmy początek naszych zmagań dydaktyczno-wychowawczych Panu Bogu i Maryi. Mszę świętą odprawili ks. proboszcz Wawrzyniec Skraba MS i ks. Mariusz Maćkowiak MS, nowy prefekt naszej szkoły.

Dnia 27 czerwca 2016 r. • Pożegnanie klasy III gimnazjum
Pożegnanie klasy III gimnazjum
W czwartek 23 czerwca, z okazji pożegnania klasy III naszego gimnazjum, odbyła się msza święta celebrowana przez prefekta szkoły ks. Piotra Stangrickiego MS. Do oratorium domu parafialnego przybyli trzecioklasiści, ich rodzice, młodsi koleżanki i koledzy, nauczyciele. Wspólnie dziękowaliśmy Bogu za czas edukacyjnych zmagań i prosiliśmy o dobrze właśnie wybieraną drogę dalszego wzrostu na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej. Po Eucharystii przeszliśmy razem do sali teatralnej Młodzieżowego Domu Kultury. Tam przeżyliśmy pełne pozytywnych emocji spotkanie. A teraz... żegnajcie absolwenci! Pamiętajcie o nas w przyszłości. Życzymy Wam powodzenia!!!

Dnia 25 czerwca 2016 r. • Uroczystość zakończenia zajęć szkolnych 2015/2016
Uroczystość zakończenia zajęć szkolnych 2015/2016
Właśnie dotrwaliśmy dzielnie do piątku 24 czerwca 2016 r. — dnia uroczystości zakończenia zajęć szkolnych w roku szkolnym 2015/2016. Wszyscy zwarci i gotowi przybyliśmy na godz. 10.00 do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. Tu odbyła się msza święta podsumowująca nasze całoroczne działania dydaktyczno-wychowawcze. Eucharystii przewodniczył proboszcz ks. Wawrzyniec Skraba MS, przedstawiciel organu prowadzącego szkołę. Po Eucharystii przyszedł czas na wręczenie świadectw szkolnych, wyróżnień, dyplomów, przyznania tytułów „Przyjaciela Szkoły”. Były okolicznościowe przemowy dyrektor szkoły Bożeny Wargin, prefekta szkoły ks. Piotra Stangrickiego MS, burmistrza Trzcianki Krzysztofa Czarneckiego i przedstawicieli Rady Rodziców.
Dnia 13 czerwca 2016 r. • Bal gimnazjalny
Bal gimnazjalny
W czwartek, 9 czerwca, polonezem zaczęliśmy bal gimnazjalny naszej klasy III — wszyscy zestresowani. Dziewczynom trzęsły się w rękach róże, a chłopcy ledwo trzymali dłonie partnerek, ale stanęliśmy na wysokości zadania! [...] Imprezę w Restauracji-Klubie Amico rozkręcił pan Andrzej Poniatowski, a potem przez pięć godzin bawiliśmy się przednio — w grupach, parach lub osobno.

Dnia 10 czerwca 2016 r. • Festyn rodzinny
Festyn rodzinny
W poniedziałek, 6 czerwca, w godz. 16.30–19.00 nauczyciele Zespołu Szkół Katolickich w Trzciance zaprosili uczniów, ich rodziców, przyjaciół szkoły i mieszkańców Trzcianki do wspólnego świętowania. Razem przeżywaliśmy nasz szczególny dzień — dzień rodziny, czas radości i zabaw. Podczas naszego integracyjnego spotkania było wiele atrakcji i zabaw dla młodszych oraz starszych. Zainteresowanie wzbudziły pokazy tańca towarzyskiego i festiwal mody. Wszyscy spragnieni sztuki teatralnej obejrzeli spektakl Francuskie dyrdymały, czyli rzecz o pieczeniu chleba. Dla wzmocnienia sił raczyliśmy się chlebem ze smalcem, ogórkiem małosolnym, grillowaną kiełbasą, sałatkami, ciastami i napojami. Wesołym atrakcjom nie było końca i wszyscy bawili się kapitalnie!
Dnia 8 czerwca 2016 r. • Polska elżbietanka z Jerozolimy
Polska elżbietanka z Jerozolimy
W poniedziałek, 6 czerwca, w naszej szkole gościła siostra przełożona Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety z Góry Oliwnej w Jerozolimie s. Benigna Okupniak CSSE. Podczas spotkań z uczniami szkoły podstawowej i gimnazjum opowiadała o swojej wspólnocie zakonnej, przede wszystkim jednak o pracy polskich elżbietanek w Ziemi Świętej, a ilustracją jej słów był barwny pokaz multimedialny, m.in. pokazała na zdjęciach „miejsca ziemskiej ojczyzny Pana Jezusa”. Ciekawą częścią wystąpienia siostry było podanie opisu zwyczajów żydów i muzułmanów oraz ukazanie ich współistnienia z chrześcijanami w opisywanym rejonie. Siostra Benigna przybliżyła nam również zwyczaje panujące w Domu Pokoju prowadzonym przez elżbietanki.

Dnia 3 czerwca 2016 r. • Dzień Dziecka w gimnazjum
Dzień Dziecka w gimnazjum
W czwartek, 2 czerwca, Samorząd Uczniowski wspólnie z opiekunem panią Martą Sienkiewicz zorganizował dla uczniów naszego gimnazjum atrakcje z okazji Dnia Dziecka. Podczas czwartej i piątej lekcji wszystkie trzy klasy brały udział w niezwykłych rozrywkach. Ten szczególny czas rozpoczęliśmy zawodami piłki nożnej, następnie uczeń klasy I Mateusz Sikorski przeprowadził quiz ogólnej wiedzy, zmierzyły się podczas niego wszystkie zespoły klasowe. Na zakończenie nasz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Wojciech Kubacki wspólnie z Julią Lisiak przeprowadził klasowe zawody sportowe. Wszyscy bawili się doskonale, a dla zwycięzców pani Marta Sienkiewicz przygotowała słodkie upominki. Jan WojteckiSzymon Henszke z klasy III umilali nam wspólne chwile odrobiną dynamicznej muzyki. Na zakończenie podczas długiej przerwy międzylekcyjnej uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum zatańczyli wspólny taniec. Była to tzw. belgijka. Dzień Dziecka uważamy za udany.

Dnia 2 czerwca 2016 r. • Mistrzowsko na konkursie muzykujących dzieci i młodzieży
Mistrzowsko na konkursie muzykujących dzieci i młodzieży
W poniedziałek, 30 maja, nasza reprezentacja klas IV–VI i gimnazjum uczestniczyła w XV Powiatowym Konkursie Muzykujących Dzieci i Młodzieży. Organizatorem eliminacji, jak to dzieje się corocznie, jest Szkoła Podstawowa nr 1 w Czarnkowie. Miło nam ogłosić, że w kategorii klas gimnazjalnych Arkadiusz Zawalniak uplasował się na II miejscu. Natomiast w kategorii klas IV–VI Weronika Kajkowska zdobyła I miejsce, a Berenika Strzelecka — III miejsce. Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i życzymy dalszych sukcesów.

Więcej fotorelacji z wydarzeń roku szkolnego 2015/2016 znajdziecie w Archiwum
KONTAKT
katolik.trzcianka@gmail.com