INFORMACJE   ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY   PODSTAWÓWKA     M E N U
     
– Z życia szkoły:
Galeria 2018-19-021
100 dębów na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, czyli...
... symbol pamięci i patriotyzmu dla pokoleń.

8 listopada 2018 r.
fot. Archiwum Szkoły (aut. Krzysztof Felsmann)
tekst: Krzysztof Felsmann
Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – niepodległość.
Niepodległość to brąz na cokołach,
lecz na co dzień – mówiąc po prostu
polski dom, polski las, polska szkoła,
polska władza i polski Kościół.
Ono znaczy – bez strachu spać.
Ono znaczy – spokojnie się budzić,
kochać, śmiać się i pewnie trwać
– w wolnym kraju wśród wolnych ludzi.
(Marcin Wolski „Niepodległość”)
100 dębów na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę
W przededniu Narodowego Święta Niepodległości społeczność Katolickiej Szkoły Podstawowej w Trzciance spotkała się w czwartek, 8 listopada, w Parku Ryb Słodkowodnych. Przejęci, zwarci i gotowi postanowiliśmy zasadzić 100 dębów na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Towarzyszyli nam kierownik Referatu Gospodarki Nieruchomościami, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Artur Powchowicz oraz przedstawicielki Nadleśnictwa Trzcianka Lasów Państwowych inżynier nadzoru Renata Gracoń i podleśniczy szkółki gospodarczej i ds. zagospodarowania lasu, specjalistka ds. edukacji leśnej Marta Drzewiecka. Inicjatorem naszej akcji była pedagog szkolna Jadwiga Górska.
O godz. 15.45 zebraliśmy się we wskazanym dniu na ścieżce parku. Mieliśmy ze sobą szpadle, grabie, podpory do nowo zasadzonych roślin, pojemniki na wodę i mnóstwo zapału. Chcąc uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowaliśmy 100 sadzonek dębów. Uzyskaliśmy je dzięki staraniom Nadleśnictwa Trzcianka Lasów Państwowych. Wytyczono nam ściśle określone miejsca do zasadzenia małych drzew. Wybraliśmy dęby, mając na uwadze ich symboliczne znaczenie. Są to rośliny, które przywodzą na myśl wytrzymałość, trwałość, długowieczność, nieśmiertelność, odwagę, gościnność, królewskość, majestat, potęgę, wyniosłość, wzniosłość, triumf, chwałę, honor, niepodległość. Jak można zauważyć, te właśnie cechy są niezwykle istotne dla nas jako Polaków cieszących się z życia w wolnym kraju już od 1918 r.
Po energicznej akcji nasadzenia dębów nasi uczniowie w towarzystwie swych rodziców mogli z dumą stanąć przy młodym, pnącym się ku górze drzewu. Dzieci będą mogły tu wrócić za kilka lat i sprawdzić, jak niegdyś małe rośliny w przyszłości będą pełne gracji silnie się prezentować na tle przyrody parku i zapewne zaczną przeważać swą wysokością tych, którzy kiedyś dali im zakorzenić się w ziemi.

KONTAKT