INFORMACJE   ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY     M E N U
     
– Z życia szkoły:
Galeria 2024.11.18c
Dzień Świętego Marcina w naszej szkole, czyli...
integrujemy się.

18 listopada 2024 r.
fot. Archiwum Szkoły (aut. Krzysztof Felsmann)
tekst: Krzysztof Felsmann
Dzień Świętego Marcina w naszej szkole
W poniedziałek 18 listopada 2024 r. w Katolickiej Szkole Podstawowej odbyło się wyjątkowe wydarzenie — Dzień Świętego Marcina. Organizatorami uroczystości byli dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne oraz Rada Rodziców działająca przy szkole. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 16.30 w kościele parafialnym, gdzie zgromadzeni wysłuchali legendy o św. Marcinie. Tekst odczytał prefekt szkoły ks. Marcin Libera MS, przybliżając zgromadzonym postać słynnego biskupa.
Św. Marcin zasłynął przede wszystkim z wyjątkowego miłosierdzia. Jednym z najbardziej znanych epizodów jego życia była historia o podzieleniu się płaszczem z ubogim marznącym w zimny dzień. Jest znany także z tego, że jako gorliwy obrońca wiary odważnie stawiał przeciwstawiał się herezjom. Był wzorem pokory i służby bliźnim, co uczyniło go jednym z najbardziej czczonych świętych w Europie. Jako biskup Tours troszczył się o najuboższych, a jego działalność charytatywna przyniosła mu uznanie wśród wiernych.
Po zakończeniu części związanej z naszym przebywaniem w kościele z lampionami w dłoniach wyruszyliśmy w uroczystym przemarszu na dziedziniec szkolny. Tam rozpalono ogniska i przy nich odśpiewano pieśni patriotyczne. Teksty były wyświetlane na fasadzie budynku szkolnego, co pozwoliło wszystkim aktywnie włączyć się w śpiew. W trakcie klimatycznego spotkania można było posilić się świeżo pieczonymi kiełbaskami oraz tradycyjnymi rogalikami nawiązującymi do świętomarcińskich tradycji.
Tradycja rogali świętomarcińskich wywodzi się z Wielkopolski, a dokładniej z Poznania, i związana jest z kultem św. Marcina, patrona miasta. Legenda głosi, że początki tej tradycji sięgają końca XIX w., kiedy to proboszcz kościoła św. Marcina w Poznaniu ks. Jan Lewicki wezwał wiernych do naśladowania miłosierdzia swojego patrona i niesienia pomocy ubogim. Na apel ten odpowiedział cukiernik Józef Melzer, który wypiekł rogale z nadzieniem z białego maku, orzechów i bakalii. Ten zaś zamiast sprzedawać wypieki rozdawał je potrzebującym, kontynuując w ten sposób symboliczne dzielenie się, tak jak św. Marcin wspierał potrzebujących. Wkrótce tradycja ta przyjęła się wśród innych piekarzy i cukierników, a rogale zaczęły być wypiekane corocznie na dzień 11 listopada, czyli w dzień św. Marcina.
KONTAKT
katolik.trzcianka@gmail.com