INFORMACJE   ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY     M E N U
     
– Z życia szkoły:
Galeria 2021.11.11
Wielkie tańczenie poloneza, czyli...
czcimy Narodowe Święto Niepdległości.

11 listopada 2021 r.
fot. Archiwum Szkoły (aut. Leszek Malicki, Centrum Integracji Społecznej)
tekst: Krzysztof Felsmann
Wielkie tańczenie poloneza
W dniu 11 listopada 2021 r. spotkaliśmy się przed Centrum Integracji Społecznej z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę suwerenności. Był to dla nas ważny dzień. W związku z tym zaprezentowaliśmy pokaz "«Poloneza czas zacząć…» — wielkie patriotyczne tańczenie" w ramach trzcianeckich obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Do tego przedsięwzięcia zaprosiliśmy reprezentantów szkół z naszej gminy. Autorem układu choreograficznego był p. Marcin Wiśniewski z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Trzciance.
Polonez jest reprezentacyjnym polskim tańcem narodowym. Jego nazwa przejęta na naszym gruncie językowym oznacza z francuskiego i włoskiego "taniec polski". Początkowo był on tańcem pieszym pochodzenia ludowego. Pierwotnie wykonywali go właśnie ludzie prości, radując się podczas ważnych dla nich uroczystości. Na wsiach polskich tańczony był głównie w czasie obrzędów weselnych. Nazywano go wtedy chodzonym, chmielowym. Była wówczas II połowa XVI w. i początek XVII w. Z upływem czasu taniec ten podbijał dwory magnackie, a na dworach królów polskich stał się elementem ceremoniału dworskiego. Wiązało się to z tym, że szlachta, tańcząc go, paradowała przed swoim monarchą. Ze względu na jego doniosłość tańczony był na rozpoczęcie balów. Współcześnie polonez inauguruje niektóre ważne uroczystości.
Nazwa polonez powstała około 1730 r., gdy taniec ten stał się znany na salonach Europy, zaczęto go nobilitująco określać z francuskiego "danse polonaise" (czyt. "dans polonéz" — z akcentem na ostatnią sylabę w drugim wyrazie) co oznaczało "taniec polski". Najznakomitsze polonezy powstawały na emigracji. Do nich zaliczymy polonezy okresów zaborów i walki o niepodległość, jak chociażby "Polonez As-dur opus 40" Fryderyka Chopina z 1838 r.
Polonez jest tańcem uroczystym, w którym gracji ruchów towarzyszą dostojne kroki. Charakterystyczny powtarzający się schemat rytmiczny wraz z powolnym tempem współgrają w tworzeniu majestatu ruchów.
W czasie obchodów Narodowego Święta Niepodległości wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej w Białej, Szkoły Podstawowej w Siedlisku, Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Technicznych i Zespołu Szkół w Trzciance, a także reprezentanci Katolickiej Szkoły Podstawowej.
KONTAKT
katolik.trzcianka@gmail.com