INFORMACJE   ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY     M E N U
     
– Z życia szkoły:
Galeria 2021.09.24a
Wycieczka szkolna klas VII i VIII do Warszawy, czyli...
zwiedzamy naszą stolicę.

22-24 września 2021 r.
fot. Archiwum Szkoły (aut. Andrzej Poniatowski)
tekst: Andrzej Poniatowski
Wycieczka szkolna klas VII i VIII do Warszawy
Dwa tygodnie temu wyjechaliśmy na trzydniową wycieczkę szkolną do Warszawy. Odbyła się ona w ramach przedsięwzięcia pn. "Poznaj Polskę" sygnowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Przedmiotem tego programu jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego poprzez umożliwienie uczniom poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Ma on wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Co prawda program podróży był napięty, ale uśmiech cały czas gościł na naszych twarzach. Klasy VII i VIII przebywały w dniach 22–24 września 2021 r. w stolicy, gdzie mieliśmy mnóstwo atrakcji.
Nim dotarliśmy do Warszawy, poznaliśmy jedno z piękniejszych miejsc na Mazowszu — Żelazową Wolę, a w niej dom, w którym urodził się Fryderyk Chopin. Mały pałacyk wraz z przepięknym parkiem przeniosły nas do XIX w. Czas zatrzymał się tutaj w miejscu, a my nie mogliśmy zostać dłużej niż tylko na chwilę. Żelazowa Wola pożegnała nas, machając na wietrze pożółkłymi liśćmi, a po chwili przywitała jesienna i zatłoczona Warszawa.
Zwiedzanie stolicy zaczęliśmy od Centrum Nauki Kopernik. Trzygodzinne przeglądanie wystaw znacznie poszerzyło naszą wiedzę przede wszystkim z takich dziedzin jak fizyka, chemia, matematyka czy astronomia. Pierwszy dzień zakończyliśmy późno, bowiem dziewczęta z klasy VIII przygotowały dyskotekę i kalambury na Dzień Chłopaka. W czwartek ponownie przenieśliśmy się w czasie. W pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie zobaczyliśmy nie tylko barokową architekturę i sztukę, ale również poznaliśmy historię hetmana i króla. Usłyszeliśmy również o sarmackich obyczajach, w tym o kilkuczęściowym stroju. Po wrażeniach historycznych nastało coś miłego dla fanów piłki nożnej… i nie tylko. Przeszliśmy vipowską trasę na stadionie PGE Narodowym. Wąchaliśmy dawniej pozostawiony pot piłkarzy w szatniach, a także oglądaliśmy obiekt z perspektywy apartamentów Buisness Class. Mogliśmy przyglądać się, w jaki sposób powstaje scena na koncerty zorganizowane pod hasłem "Roztańczony PGE Narodowy". Wieczorem rozmów nie było końca. W piątek zaś o poranku ponownie ruszyliśmy w trasę. Najpierw był spacer w parku Łazienkowskim, gdzie wokół zabytkowych pałaców i teatrów grasowały wiewiórki. Następnie poznaliśmy kolejnego polskiego władcę Stanisława Augusta, a także miejsce, w którym najczęściej przebywał, czyli Zamek Królewski. Naszą ponadczasową podróż po stolicy zakończyliśmy, spacerując przez starszą część miasta, docierając do fragmentów muru getta, wzruszającego zabytku z czasów II wojny światowej. Aby miasto zostało jak najdłużej w naszej pamięci, obejrzeliśmy je z tarasu widokowego na Pałacu Kultury i Nauki.
Potem nastąpiła nasza podróż powrotna, ale kto by się przejmował długą jazdą, kiedy w głowie mieliśmy tyle wspomnień, a oczy kleiły się ze zmęczenia.
KONTAKT
katolik.trzcianka@gmail.com