INFORMACJE   ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY     M E N U
     
– Z życia szkoły:
Galeria 2021.09.22
Klasy V i VI pojechały do Międzyrzecza, czyli...
zwiedziliśmy m.in. Międzyrzecki Rejon Umocniony.

22 września 2021 r.
fot. Archiwum Szkoły (aut. Maria Łaszkiewicz-Henszke i Aleksandra Michaelis)
tekst: Aleksandra Michaelis
Klasy V i VI pojechały do Międzyrzecza
W dniu 22 września 2021 r. uczniowie klas V i VI wzięli udział w wycieczce szkolnej do Międzyrzecza. Podczas wyjazdu dzieci miały możliwość uczestniczenia w lekcji muzealnej "Portret trumienny na tle sarmackich obyczajów pogrzebowych", przeprowadzonej w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego. Dało to uczniom sposobność do zapoznania się z głównymi cechami i zasadami funkcjonowania sztuki trumiennej tamtych czasów. Na przykładzie wybranych portretów omówione zostały losy niektórych rodzin szlacheckich tamtejszego regionu. Uczniowie zwiedzili również ruiny zamku królewskiego wybudowanego w XIV w. za czasów panowania Kazimierza Wielkiego.
Następnie piąto- i szóstoklasiści udali się na zwiedzanie Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU). Został on zbudowany przez Niemców w latach 1934–1944 i miał za zadanie bronić dostępu wschodniej granicy III Rzeszy.
W MRU w 1980 r. powstał rezerwat nietoperzy "Nietoperek". Miejsce to stanowi jedno z największych zimowisk tych prowadzących nocny tryb życia zwierząt latających w Polsce. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obserwacji pojedynczych okazów tych ssaków.
Z MRU uczniowie wrócili zabytkowym transporterem opancerzonym, po czym zjedli obiad w kantynie, jak na wojskowy obiekt przystało.
Ostatnim punktem w planie wycieczki było zwiedzanie zespołu klasztornego opactwa cysterskiego w Gościkowie-Paradyżu. Uczniowie odwiedzili kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Marcina, a także ogród znajdujący się wokół świątyni.
KONTAKT
katolik.trzcianka@gmail.com