INFORMACJE   ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY     M E N U
     
– Z życia szkoły:
Galeria 2021.06.11
Finał Szkolnego Konkursu Fizyki Doświadczalnej "Mistrz Eksperymentu", czyli...
przeprowadzamy eksperymenty.

11 czerwca 2021 r.
fot. Archiwum Szkoły (aut. Paweł Siedlecki)
tekst: Danuta Wojewoda-Walicka
Finał Szkolnego Konkursu Fizyki Doświadczalnej Mistrz Eksperymentu
W dniu 11 czerwca 2021r. w naszej szkole odbył się V szkolny finał Konkursu Fizyki Doświadczalnej "Mistrz Eksperymentu". Do etapu finałowego zakwalifikowało się łącznie pięciu uczniów z klasy VII i VIII, tworząc zespoły jedno- lub dwuosobowe. Ich zadaniem, zgodnie z regulaminem eliminacji, było zaprezentowanie przed społecznością szkolną proponowanego przez siebie doświadczenia.
Jury konkursu, w składzie: pani dyrektor Dorota Pawłowska, ksiądz Jarosław Erhardt MS i nauczyciel fizyki pani Danuta Wojewoda-Walicka, oceniało poprawność merytoryczną prezentowanego eksperymentu oraz sposób jego wykonania. Uczniowie mogli uzyskać maksymalnie 18 punktów (po 6 punktów od każdego członka jury). Kolejność prezentacji została wcześniej ustalona drogą losowania. Jako pierwszy wystąpili Nina Król i Andrzej Zakrzewski, którzy sprawdzili, czy możliwe jest zbudowanie silnika elektrycznego w klasie. Następnie zaprezentowała się Weronika Kapela. Przedstawiła właściwości cieczy nienewtonowskiej. Jako trzeci prezentował się duet w składzie: Wiktor Markowicz i Szymon Bielej. Uczniowie ci zaprezentowali własności elektrostatyczne ciał naelektryzowanych. Całość prowadzili konferansjerzy, czyli uczniowie klasy VIII Zuzanna Soboń i Mieszko Mazur.
Po fascynującym i pełnym atrakcji pokazie eksperymentów fizycznych jury oceniło prezentację:
• I miejsce zdobyła z klasy VIII Weronika Kapela,
• II miejsce wywalczyli uczniowie klasy VIII Nina Król i Andrzej Zakrzewski,
• III miejsce uzyskali uczniowie klasy VII Wiktor Markowicz i Szymon Bielej.

Cytując słowa Isaaca Newtona, brytyjskiego naukowca, fizyka, astronoma i matematyka, który stosował metodę doświadczalną w badaniu zjawisk przyrody: „Co my wiemy, to tylko kropelka. Czego nie wiemy to cały ocean.”, gratulujemy laureatom, a uczestnikom dziękujemy za udział i zapraszamy za rok.
KONTAKT
katolik.trzcianka@gmail.com