INFORMACJE   ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY     M E N U
     
– Z życia szkoły:
Galeria 2021.01.22
Nasz uczeń w roli dawnego mieszkańca Trzcianki, czyli...
poznajemy historię naszego miasta.

22 stycznia 2021 r.
fot. Archiwum Szkoły (aut. Małgorzata Szadkowska)
tekst: Małgorzata Szadkowska
Nasz uczeń w roli dawnego mieszkańca Trzcianki
W dniu 22 stycznia 2021 r. Miłosz Król, uczeń klasy V, uczestniczył w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w nagraniu wspomnień dawnego mieszkańca Trzcianki — Schönlanke, który jako chłopiec był świadkiem wkroczenia do rodzinnego miasta oddziałów sowieckich, co nastąpiło w dniu 27 stycznia 1945 r. Nasz uczeń wziął udział w realizacji tego rocznicowego programu, czytając polskie tłumaczenie poruszających wspomnień Gerharda Henke. Oto ich fragment:
"Nadszedł 27 stycznia 1945. W oddali słychać było ostrzał czołgów i artylerii. Nadszedł rozkaz opuszczenia miasta. Tłum ludzi z resztką swego dobytku przy silnym mrozie i obfitych opadach śniegu szedł ulicą Gorzowską. (...) Nagle wkroczył do pokoju pierwszy rosyjski żołnierz — oficer. Pozdrowił nas słowami: "Geil Gitler" (Rosjanie nie potrafią wymówić litery "H"). Potem wyciągnął szable, przytrzymał przy swojej szyi, poruszał tam i z powrotem... Bardzo się baliśmy. Zażądał od nas zegarków i biżuterii. Jeśli ktoś jeszcze miał coś przy sobie, to oddawał ze strachu." Te przejmujące wspomnienia sprzed lat zostały spisane dopiero w 2005 r.
W ramach obchodów 76. rocznicy powrotu Ziemi Trzcianeckiej do Macierzy zorganizowanych przez Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance nasz uczeń klasy V Miłosz Król przekazał głosowo zapis poruszających wspomnień Gerharda Henke, dawnego mieszkańca Trzcianki - Schönlanke, ówcześnie liczącego 11 lat, który jako chłopiec był świadkiem wkroczenia do rodzinnego miasta oddziałów sowieckich, co nastąpiło w dniu 27 stycznia 1945 r. Zobaczmy więc tę relację:
https://www.youtube.com/watch?v=WvEpmeQEx-E&feature=emb_logo.

Film

Z tej okazji Muzeum Ziemi Trzcianeckiej opublikowało okolicznościowe materiały traktujące o tym wydarzeniu:

http://www.mzntrzcianka.pl/76-rocznica-powrotu-ziemi-trzcianeckiej-do-macierzy/.

Film

KONTAKT
katolik.trzcianka@gmail.com