INFORMACJE   ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY     M E N U
     
– Z życia szkoły:
Galeria 2019.12.04a
Barbórka w klasie III, czyli...
... prace plastyczne oraz w ramach zajęć z kodowania – droga dla ozobotów.

4 grudnia 2019 r.
fot. Archiwum Szkoły (aut. Magdalena Sienkiewicz)
tekst: Magdalena Sienkiewicz
Ozobot, to mały spryciarz!
(NN)
Barbórka w klasie III
W dniu 4 grudnia obchodzimy tradycyjne święto górników tzw. Barbórkę. Uczniowie klasy III w tym czasie wykonywali prace plastyczne oraz w ramach zajęć z kodowania tworzyli drogę dla ozobotów.
O co chodzi z tym Ozobotem?
Ozobot to taki mikrorobocik (jest wielkości zakrętki od butelki), który robi co mu się każe.
Jak można porozumiewać się z Ozobotem?
Robocik ma na podwoziu czujniki odróżniające barwy. Wystarczy że najedzie na kod w postaci sekwencji kwadratów o odpowiednich kolorach, żeby rozpoznał komendę i ją wykonał. Kody muszą być wkomponowane w czarną ścieżkę, którą Ozobot potrafi śledzić by nią podążać. Ścieżkę można stworzyć np. przez rysowanie jej za pomocą kolorowych mazaków.
Dlaczego to takie fajne?
  • Po pierwsze – zbliża dzieci do technologii, która nas otacza. Jednak w przeciwieństwie do gier komputerowych, pokazuje im, że mogą być twórcami tej technologii a nie jedynie biernymi jej odbiorcami.
  • Po drugie – małego robocika, który słucha rozkazów można wykorzystać do rozlicznych zabaw mniej lub bardziej edukacyjnych.
  • Po trzecie – dzieci mają okazję ćwiczyć się w rozwiązywaniu problemów o różnej złożoności, poprzez eksperymentowanie i wprowadzanie korekt do swojego rozwiązania, czyli stworzonego algorytmu.
KONTAKT
katolik.trzcianka@gmail.com