INFORMACJE     PODSTAWÓWKA   KLASY GIMNAZJALNE   M E N U
     
– Z życia zerówki:
Galeria 2018-19-040
„«Poloneza czas zacząć...» — wielkie patriotyczne tańczenie”, czyli...
... reprezentacyjny polski taniec narodowy uświetnił miejskie obchody
Narodowego Święta Niepodległości.

11 listopada 2018 r.
fot. Archiwum Szkoły (aut. Krzysztof Felsmann i Tomasz Marek)
tekst: Krzysztof Felsmann
Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – niepodległość.
Niepodległość to brąz na cokołach,
lecz na co dzień – mówiąc po prostu
polski dom, polski las, polska szkoła,
polska władza i polski Kościół.
Ono znaczy – bez strachu spać.
Ono znaczy – spokojnie się budzić,
kochać, śmiać się i pewnie trwać
– w wolnym kraju wśród wolnych ludzi.
(Marcin Wolski „Niepodległość”)
„«Poloneza czas zacząć...» — wielkie patriotyczne tańczenie”
W Niedzielę, 11 listopada, w 100 rocznicę upamiętnienia odzyskania przez Polskę suwerenności uczniowie z gminnych szkół podstawowych oraz średnich zatańczyli wspólnie poloneza. Reprezentacyjny polski taniec narodowy uświetnił miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Organizatorem wskazywanej akcji tanecznej jest Katolicka Szkoła Podstawowa. W pokazie wzięło udział łącznie 120 uczniów, po 10 par z każdej z następujących placówek: Szkoła Podstawowa w Łomnicy, Szkoła Podstawowa w Siedlisku, Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2, Zespół Szkół Technicznych i Liceum Ogólnokształcące, a także uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej. Układ taneczny został zaprezentowany o godz. 12.00 na placu parkingowym przy ul. Kościuszki. Zaplanowane układy taneczne reprezentanci ćwiczyli pod okiem nauczycieli wychowania fizycznego w Hali Sportowo-Widowiskowej w Trzciance. Koordynatorem akcji był nauczyciel szkoły katolickiej Marcin Wiśniewski.
Cieszymy się, że mogliśmy zaprezentować pokaz „«Poloneza czas zacząć...» — wielkie patriotyczne tańczenie”. Zobaczyli go wszyscy trzcianczanie i goście zgromadzeni na ulicy. Nazwa poloneza przejęta na naszym gruncie językowym oznacza z francuskiego i włoskiego „taniec polski”. Jak najbardziej ten reprezentacyjny taniec podkreślał wagę uroczystości 100. rocznicy jej odzyskania przez Polskę.
Miło było popatrzeć na charakterystyczny powtarzający się schemat rytmiczny wraz z powolnym tempem współgrającym w tworzeniu majestatu ruchów uczniów biorących udział w wydarzeniu. Z radością przyjmujemy to, że nasza społeczność szkolna i inni przedstawiciele lokalnych szkół wspólnie mogli podkreślić szacunek do Ojczyzny za pośrednictwem wielkiego tańczenia poloneza.

KONTAKT
katolik.trzcianka@gmail.com