INFORMACJE     PODSTAWÓWKA   M E N U
     
– Z życia zerówki:
Galeria 2021.10.08b
Europejski Dzień Języków, czyli...
propagujemy zalety różnorodności językowej.

8 października 2021 r.
fot. Archiwum Szkoły (aut. Marta Baranowska)
tekst: Edyta Miężał-Mleczak
Europejski Dzień Języków
W piątek 8 października 2021 r. po raz kolejny miało miejsce szczególne wydarzenie: Europejski Dzień Języków. EDJ to międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie w dniu 26 września.
W tym roku mija 20 lat od wprowadzenia tego wydarzenia do kalendarza świąt. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej. Tak było również u nas. Każda klasa miała za zadanie przygotować plakat przedstawiający najistotniejsze i charakterystyczne informacje dotyczące wylosowanego przez siebie kraju oraz zapis najważniejszych słów w języku tego państwa, takich jak np. "dzień dobry", "dziękuję" itp. Ponadto uczniowie, żeby potwierdzić różnorodność kulturową krajów i nie tylko, przebrali się w barwy flagi danego kraju oraz w typowy dla danej kultury i kraju sposób. W wyniku czego w tym dniu w naszej szkole spotkali się między innymi Niemcy, Anglicy, Grecy, Francuzi, Włosi i wiele innych przedstawicieli narodów, by uczcić ten dzień i pokazać, jak różnorodna jest Europa i języki, którymi posługują się jej mieszkańcy. Ponadto chętni uczniowie wykonali koszulki, które prezentowały motywy właśnie nawiązujące do wspólnie obchodzonego w całej Europie święta. Pomysły i wykonania były fantastyczne.
Na największe uznanie zasługują przedszkolaki, którzy jako pierwsi wykonali swoje koszulki i mogły one cieszyć nasze oczy podczas piątkowych obchodów, gdyż zawisły na okolicznościowej gazetce. Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę i pięknie przebrania oraz wykonane plakaty.
KONTAKT
katolik.trzcianka@gmail.com