INFORMACJE     PODSTAWÓWKA   M E N U
     
– Z życia zerówki:
Galeria 2021.10.05
Dzień Patrona Szkoły, czyli...
wspominamy św. s. Faustynę.

5 października 2021 r.
fot. Archiwum Szkoły (aut. Krzysztof Felsmann)
tekst: Krzysztof Felsmann i Magdalena Sienkiewicz
Dzień Patrona Szkoły
W dniu 5 października 2021 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona Szkoły. Jest nią św. s. Faustyna. Na godz. 8.30 wyruszyliśmy klasami do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela, gdzie odbyła się msza święta celebrowana przez prefekta szkoły ks. Marcina Liberę MS. Kapłan opowiadał o wielkim oddaniu świętej dla Kościoła katolickiego i całej ludzkości. Św. Faustyna jest znana przede wszystkim jako głosicielka kultu Miłosierdzia Bożego, apostołka tego przymiotu Bożego oraz autorka "Dzienniczka" — zapisków zawierających jej duchowe przeżycia i kontakty z Jezusem. Po zakończeniu Eucharystii w świątyni odbyło się ślubowanie rodziców naszych uczniów złożone przed wizerunkiem naszej patronki. W ten sposób opiekunowie dzieci zobowiązali się do strzeżenia w codzienności duchowych skarbów życia chrześcijańskiego. O dużym znaczeniu naszej szkoły dla lokalnego środowiska mówił proboszcz ks. Zbigniew Cybulski MS, przedstawiciel organu prowadzącego szkołę.
Po wyjściu z kościoła starsze klasy udały się do Kina Osiedlowego. Tam odbyła się projekcja filmu "Fatima" z 2020 r. opowiadającego o Matce Boskiej, która objawiła się trójce portugalskich dzieci w 1917 r. Fabuła skupiała się na tym, że Franciszek i Hiacynta Marto oraz Łucja dos Santos podczas trwania I wojny światowej doświadczyli niezwykłego spotkania. Maryja przekazała im przepowiednie dla świata. Z kolei klasy edukacji wczesnoszkolnej wróciły do szkoły, gdzie w auli szkolnej oglądały przedstawienie traktujące o Bożym Miłosierdziu. Najmłodsi zapoznali się ze słuchowiskiem opowiadającym o życiu św. Faustyny, specjalnie nagranym z okazji święta patronalnego przez ks. Marcina Liberę MS. Po wysłuchaniu ciekawie i plastycznie przybliżonej biografii przyszła kolej na rozwiązanie krzyżówki nawiązującej hasłami do szczegółów z życia siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. W formie podsumowania uczniowie rozważali też zagadnienie uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała, a następnie za pomocą scenek dramatycznych symbolicznie unaoczniały je, widząc, że można by je podsumować w ten sposób: "Kochaj bliźniego swego jak siebie samego".
Potem przyszła pora na tradycyjny tort przygotowany na cześć św. s. Faustyny. Przepyszny poczęstunek zjedliśmy ze smakiem, pamiętając o życiu i działaniach patronki naszej szkoły.
KONTAKT
katolik.trzcianka@gmail.com