INFORMACJE     PODSTAWÓWKA   M E N U
     
– Z życia zerówki:
Galeria 2020.07.12
Pomoc rodakom na Litwie, czyli...
nasza akcja pomocowa.

5 września 2020 r.
fot. Archiwum Szkoły (aut. Andrzej Poniatowski)
tekst: Andrzej Poniatowski
Pomoc rodakom na Litwie - akcja pomocowa
Dla Polaków na Litwie
W lipcu 2020 r., pomimo pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, udało nam się zakończyć zbiórkę darów dla Polaków mieszkających na Litwie. Przypomnijmy, że na początku II półrocza już zakończonego roku szkolnego zaczęliśmy tworzyć paczki dla Polaków z Podborza w rejonie solecznickim. Mieliśmy w planach przygotowanie 110 kartoników dla najbardziej potrzebujących rodzin z tej miejscowości. Do początku występowania pandemii zebraliśmy około 60 kompletnych zestawów. Kiedy pod koniec roku szkolnego okazało się, że nastąpi zluzowanie obostrzeń sanitarnych, postanowiliśmy zebrać środki pieniężne na brakujące paczki. Udało się to nam uczynić i w dniach 10–12 lipca przygotowane zestawy zostały przewiezione do Podborza.

Wyjazd
Trasę liczącą bez mała 710 kilometrów pokonaliśmy w dwóch etapach, z przerwą na nocleg w suwalskim Domu Zakonnym księży salezjanów należącym do parafii Matki Bożej Miłosierdzia. Do celu dotarliśmy po południu, wcześniej kontaktując się z Tadeuszem Romanowskim, twórcą Fundacji Bożego Miłosierdzia w Solecznikach, organizatorem akcji charytatywnych na terenie Litwy. Pomimo wakacyjnego okresu w szkole w Podborzu przywitała nas Halina Molis, dyrektor szkoły. Dzięki jej uprzejmości mogliśmy zapoznać się z systemem nauczania na Litwie, warunkami nauki oraz problemami, z jakimi borykają się mieszkający tam Polacy. Warto dodać, że obecnie w podborzańskiej placówce naukę pobiera 81 dzieci. Nierzadko mówią one w kilku językach: litewskim, rosyjskim i polskim.

Niezłomni
Po przekazaniu paczek okazało się, że nocleg znajduje się w domu należącym do Fundacji Bożego Miłosierdzia, w którym odbywało się spotkanie związane z biegiem „Tropem Wilczym”, który organizowano w Lesie Rudnickim. Jego najważniejszymi bohaterami byli żyjący partyzant działający na Wileńszczyźnie, kpt. Jerzym Widejko ps. „Jureczek”, żołnierz III Wileńskiej Brygady Armii Krajowej oraz ppłk. dr Janusz Kamocki ps. „Mamut”, „Orcio”, „Eders”, żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW), Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW), etnograf, więzień w czasach komunistycznych. Spotkanie z bohaterami okresu II wojny światowej miało ciekawy wymiar. Odbywało się przy granicy z Białorusią, która walczy dzisiaj o pełną wolność, oraz w pobliżu cmentarza w Koniuchach, gdzie w nocy z 28 na 29 stycznia 1944 r. oddział partyzantów sowieckich zamordował 38 polskich mieszkańców miejscowości. Po energetycznych spotkaniach podróż powrotna minęła nam wyjątkowo szybko.

Podziękowania
Za pomoc w organizacji zbiórki i wyjazdu, a ta była była bez wątpienia darem serca, dziękujemy rodzicom, opiekunom i ich dzieciom, uczniom naszej szkoły! Dziękujemy także sponsorom akcji: Krzysztofowi Czarneckiemu, posłowi na Sejm RP, Krzysztofowi Zakrzewskiemu i firmie Zobal, Pawłowi Paliniewiczowi oraz firmie Pawtrans, Tomaszowi Urbanowi i firmie Galwano, Piotrowi Forszpaniakowi i Wojewódzkiej Usługowej Spółdzielni Inwalidów (WUSI) oraz Edwinowi Klessie. Dziękujemy również Jerzemu Pobiarżynowi za pomysł przeprowadzenia zbiórki i aktywne jej wsparcie na terenie naszej parafii.

KONTAKT
katolik.trzcianka@gmail.com