INFORMACJE     PODSTAWÓWKA   M E N U
     
– Z życia zerówki:
Galeria 2019.11.29-20-1/1
„Mały Miś i prawa dziecka”, czyli...
... kolejny moduł projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury”.

20-29 listopada 2019 r.
fot. Archiwum Szkoły (aut. Ewa Koniuszy)
tekst: Ewa Koniuszy
Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić,
Stworzyli dla Was mądre prawa.
(... z wiersza „O prawach dziecka”, aut. Marcina Brykczyńskiego)
Kolejny moduł projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury”
W bieżącym roku szkolnym 2019/2020 oddział przedszkolny bierze udział w edycji projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury”. Akcja ta stanowi wyjątkowe ogólnopolskie wydarzenie, w ramach którego miłość do czytania przekazywana jest najmłodszym w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych.
Miło nam poinformować, że dzieci z naszego oddziału przedszkolnego realizują kolejny moduł: „Mały Miś i prawa dziecka”. Jest to kolejny istotny temat realizowany przez zerówkowiczów. W tym roku przypada 30. rocznica przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Konwencji o prawach dziecka. Mały Miś zachęca więc do przypomnienia podstawowych praw najmłodszym przez różnorodne teksty literackie.
W środę, 20 listopada, obchodzony był Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Tego dnia oraz przez kolejny tydzień dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych przygotowanych specjalnie na tę okazję. Zapoznawały się z prawami dziecka. Dowiedziały się, że mają prawo do zabawy, radości, miłości, odpoczynku, prawo do niepowodzeń i łez, prawo do szacunku, prawo do wyrażania swoich myśli i uczuć. Omówiliśmy również to, do kogo najmłodsi mogą zwrócić się o pomoc, gdy ich prawa nie są respektowane. Dzieci wysłuchały wiersza Marcina Brykczyńskiego O prawach dziecka oraz nauczyły się piosenki Moje prawa Marii Brody-Bajak, a także wykonały własną pracę plastyczną inspirowaną tekstem wiersza Doroty Kluski Prawa dziecka.
Dzieci mają też wiedzę, że oprócz praw mają także obowiązki, np. pomagać mamie przy zakupach, sprzątać zabawki po zabawie, podlewać kwiatki, ścierać kurze itp.
Ten tydzień miał wielkie znaczenie dla przedszkolaków. Mamy nadzieję, że poprzez zabawę przybliżyłyśmy i uświadomiłyśmy dzieciom, że mają swoje prawa, ale i też obowiązki oraz że z racji bycia przez nich małymi trzeba je szanować i kochać, mimo wszystko i bezinteresownie. Dorosłym zaś przypominamy, że mają tych praw zawsze przestrzegać w stosunku do najmłodszych.

KONTAKT
katolik.trzcianka@gmail.com