INFORMACJE   ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY   PODSTAWÓWKA     M E N U
     
– Z życia szkoły:
Galeria 2017-18-031-1/1
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, czyli...
... spotkanie ze świadkiem historii — Mieczysławem Ślesickim, opozycjonistą i działaczem NSZZ „Solidarność”, pisarzem...

13 grudnia 2017 r.
fot. Archiwum Szkoły (aut. Andrzej Poniatowski)
tekst: Andrzej Poniatowski
Każda nienawiść, każda pięść wyciągnięta przeciw bratu – jest przegraną.
(kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia)
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
Uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz wygaszanych klas gimnazjum, w dniu 13 grudnia 2017 r. wysłuchali ciekawej prelekcji dotyczącej przyczyn wprowadzenia stanu wojennego w Polsce oraz jego przebiegu, w 36. rocznicę wspomnienia tego wydarzenia historycznego. Swoimi wspomnieniami dzielił się Mieczysław Ślesicki, opozycjonista i działacz Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” z Trzcianki, pisarz:
— Moja działalność nie była niczym wielkim. Wywiesiłem plakat informujący o rocznicy wydarzeń grudniowych 1970 r. przed tzw. bunkrem. [Jest to miejsce w centrum naszego miasta. Obecnie mieści się tam m.in. sklep „Piotr i Paweł”. — przyp. red.] Ktoś doniósł na SB. W następstwie tego na podstawie Dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym zostałem skazany na dwa lata pozbawienia wolności. Przesiedziałem ponad rok — mówił na spotkaniu nasz gość.
Wspominał codzienność panującą w PRL-u: brak towarów w sklepach, puste półki, szare ulice oraz literaturę podziemną przemycaną z zagranicy. Mówił o tym, jak wielkim darem jest wolność i jak bardzo trzeba go pielęgnować.
W trakcie spotkania młodzież mogła się zapoznać z materiałami z epoki: gazetkami podziemnymi, ulotkami, książkami z tzw. drugiego obiegu czy robionymi w podziemiu kalendarzami.

KONTAKT