Uczniom szkoły są wydawane legitymacje szkolne. Zapoznaj się z
Usługa mLegitymacja szkolna wymaga zainstalowania na urządzeniu mobilnym aplikacji mObywatel. Jest dostępna dla telefonów z systemami Android i iOS.
Podajemy instrukcję aktywacji mLegitymacji szkolnej:
1) Opiekun prawny i uczeń zapoznają się z podanymi regulaminami:
•
Regulamin usługi mLegitymacja szkolna w Aplikacji mObywatel — dostępne funkcjonalności, ochrona danych osobowych, postanowienia licencyjne: pobierz plik .pdf
→.
•
Regulamin stosowania mLegitymacji szkolnej w Katolickiej Szkole Podstawowej w Trzciance: pobierz plik .pdf
→.
2) Rodzic ucznia dostarcza do szkoły odpowiednio
zdjęcie portretowe dziecka za pośrednictwem "Witryny ucznia/rodzica" w e-dzienniku Vulcan, przechodząc następujące kroki: "Uczeń" > "Dane ucznia" > "Aktualizuj zdjęcie". Aby łatwo przygotować plik pod kątem technicznym,
sugerujemy skorzystanie z poniższych narzędzi.
Uwaga: Plik ze zdjęciem ucznia musi posiadać rozszerzenie: .jpeg lub .jpg i być nie większy niż 5 MB oraz o wymiarach nie mniejszych niż 496 pikseli (wysokość) × 354 (szerokość) pikseli. Fotografia powinna być wykonana: na jasnym tle, w dobrej ostrości, z zaznaczeniem twarzy zajmującej 70-80% zdjęcia, bez nakrycia głowy, okularów z ciemnym szkłem, z osobą patrzącą na wprost.
a) W celu przygotowania zdjęcia dziecka do mLegitymacji
można skorzystać z dwóch darmowych fotokreatorów tworzenia zdjęć:
• w celu przyjęcia zasugerowanych wymiarów podanych w pikselach z
ID Photo application w Google Play dla systemu Android:
https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.gr.java_conf.siranet.idphoto oraz
• z narzędzia
Darmowe usuwanie tła ze zdjęcia online dostępnego na stronie internetowej:
https://photoaid.com/pl/tools/remove-background
b) W celu przygotowania zdjęcia dziecka do mLegitymacji można również skorzystać z płatnego fotokreatora tworzenia zdjęć mLegitymacji
"FotoAiD - Zdjęcie do mLegitymacji szkolnej":
https://photoaid.com/pl/zdjecie-mlegitymacja-szkolna.
Jest też możliwość skorzystania z płatnej aplikacji mobilnej do robienia zdjęć do legitymacji szkolnych
"PhotoAid: Zdjęcie do Dowodu Osobistego i Paszportu":
• w Google Play dla systemu Android:
https://play.google.com/store/apps/details?id=online.passportphoto.visa.id.app&hl=pl,
• w App Store dla systemu iOS:
https://apps.apple.com/pl/app/photo-aid-zdj%C4%99cie-do-dowodu/id1500544448?l=pl .
3) Rodzic ucznia występuje z wnioskiem do dyrektora szkoły o wydanie mLegitymacji. Podpisany dokument należy przynieść do sekretariatu szkoły:
Wniosek o wydanie mLegitymacji szkolnej pobierz plik .pdf
→.
4)Następnie upoważniony pracownik szkoły wprowadza dane ucznia do systemu, wgrywa zdjęcie ucznia do zasobów, generuje kod QR i jednorazowy kod aktywujący mLegitymację.
5) Uczeń jest informowany o przygotowaniu danych aktywacyjnych. Po odbiór danych uczeń zgłasza się do sekretariatu szkoły lub wskazanego pracownika szkoły z ważną legitymacją w wersji papierowej.
6) Uczeń lub opiekun prawny ucznia pobiera aplikację mObywatel, akceptuje jej regulamin i wyraża wszystkie niezbędne zgody, aby z niej korzystać.
7) Użytkownik w aplikacji mObywatel wczytuje otrzymany kod QR oraz wpisuje kod aktywacyjny mLegitymacji szkolnej.
8) Użytkownik pobiera dane legitymacji z systemu do aplikacji mObywatel.
Aplikacja mObywatel jest bezpłatną i oficjalną publiczną aplikacją mobilną. Wydaje ją polski rząd, a za jej rozwój odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji. Zawiera w sobie szereg narzędzi, w tym taką, jak mTożsamość, której używać można, np. odbierając przesyłki polecone na poczcie, w pociągach, ale również wszędzie, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny, plastikowy dowód osobisty. mLegitymacja szkolna natomiast stanowi cyfrową wersję legitymacji szkolnej uprawniającą do wszystkich ustawowych ulg i zniżek dla uczniów. Z kolei mLegitymacja studencka jest to legitymacja studencka potwierdzająca przynależność do uczelni, dająca ustawowe zniżki. Korzystając z aplikacji mPojazd, mamy dostęp do elektronicznego dokumentu przygotowanego z myślą o właścicielach i współwłaścicielach pojazdów. eRecepta zaś umożliwia dostęp do listy niezrealizowanych recept, wystawionych dla danej osoby.
Podajemy zasady weryfikacji mLegitymacji szkolnej.
Proces potwierdzenia ważności mLegitymacji szkolnej może być dokonany na podstawie następujących trzech działań — weryfikacji wizualnej, czyli okazania dokumentu na ekranie urządzenia mobilnego, weryfikacji funkcjonalnej oraz weryfikacji kryptograficznej:
1) Okazanie dokumentu na ekranie urządzenia mobilnego stanowi weryfikację wizualną tak, jak to się odbywa w przypadku dawania do wglądu tradycyjnej legitymacji szkolnej. Prezentowany dokument mLegitymacji szkolnej posiada takie zabezpieczenia, jak: hologram ze zmieniającym się kolorem przy poruszaniu telefonu, element dynamiczny w formie falującej flagi na ekranie, data wydania legitymacji, termin ważności legitymacji w postaci odzwierciedlenia pozytywnego z wykorzystaniem koloru zielonego i negatywnego — koloru czerwonego, czas okazania w formacie DD-MM-RRRR oraz czas podany z dokładnością odnotowania sekund oraz powtarzający się wzór tła. Wszystkie te elementy są do sprawdzenia jedynie poprzez weryfikację wizualną bez konieczności wykonywania dodatkowych czynności w smartfonie.
2) Weryfikacja funkcjonalna polega na wykonaniu dowolnej akcji w aplikacji mObywatel lub na okazywanym dokumencie. Po wejściu w funkcję "Przekaż" w dolnym menu pojawia się ekran z kodem QR oraz elementami graficznymi do weryfikacji: hologramem i pulsującą flagą. Sprawdzenie odbywa się również przez rozwinięcie pola "Nazwa i adres szkoły" na ekranie głównym mLegitymacji, a także po wejściu w opcję "Więcej" na dolnej belce menu.
3) Weryfikacj kryptograficzna polega na tym, że osoba weryfikująca sprawdza ważność certyfikatu za pomocą aplikacji mWeryfikator, którego instalacja nie wymaga posiadania Profilu Zaufanego. Aby przekazać dane osobie weryfikującej, należy wykonać następujące czynności: Wybieramy funkcję "Przekaż" na dolnej belce menu. Przekazujemy do zeskanowania kod QR. Akceptujemy zakres przekazywanych danych użytkownikowi mWeryfikatora. Użytkownik mWeryfikatora sprawdza na swoim urządzeniu dane ucznia — imiona i nazwisko oraz zdjęcie w niskiej rozdzielczości, a także datę weryfikacji (weryfikacja integralności i pochodzenia danych). Może też sprawdzić ważność certyfikatu online (z połączeniem internetowym).