INFORMACJE   ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY     M E N U
     
– Z życia szkoły:
Galeria 2019.11.07
Gra historyczna „Pamiętamy o Niepodległej”, czyli...
... upamiętniamy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

7 listopada 2019 r.
fot. Archiwum Szkoły (aut. Andrzej Poniatowski)
tekst: Andrzej Poniatowski
Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku,
nie jest godzien teraźniejszości ani prawa do przyszłości.
(Józef Piłsudski)
Gra historyczna „Pamiętamy o Niepodległej”
W czwartek, 7 listopada, rozegraliśmy grę historyczną „Pamiętamy o Niepodległej”, upamiętniającą 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Rozgrywki miały również poszerzać wiedzę uczniów na temat historii walki Polaków o wolną ojczyznę.
W naszej grze wzięły udział zespoły reprezentujące klasy IV-VIII. Uczniowie musieli przebyć szlak wytyczony na terenie szkoły w obrębie jej dwóch budynków. W trakcie jego pokonywania uczestnicy zmagań realizowali zadania w kilku punktach kontrolnych. Rozwiązywali więc krzyżówkę, w której odnotowywali takie hasła, jak „trefl”, czyli kokarda powstańców wielkopolskich, czy nazwiska dowódców powstania wielkopolskiego: Stanisław Taczak i Józef Dowbor-Muśnicki. Reprezentanci poszczególnych klas biorący udział w rywalizacji odpowiadali na pytania dotyczące herbów Polski z różnych okresów historycznych. W trakcie gry zawodnicy wykonywali także zadania związane ze sprawnością fizyczną, zgadywali nazwy polskich pieśni oraz spełniali polecenia plastyczne w pracowni Stanisława Wyspiańskiego. Poznawanie wiedzy przeplatało się więc z zabawą. W tle królowała nam poważna rocznica, jaką było wspomnienie odzyskania przez Polskę suwerenności.
W wyniku zaciętej rywalizacji zwycięsko z gry wyszli uczniowie klasy V: Marta Bryk, Aleksandra Skuza, Borys Wikieł i Miłosz Makucki, zdobywając 39 punktów. II miejsce zajęli uczniowie klasy IV: Hanna Lisiak, Barosz Wyrwa, Maja Bednarek i Miłosz Król. Zdobyli o pół punktu mniej od swoich o rok starszych kolegów. Na III miejscu znalazła się żeńska drużyna klasy VIII — Maria Kotiuszko, Hanna Wikieł, Kasandra Sawińska i Otylia Bednarek.
KONTAKT
katolik.trzcianka@gmail.com