INFORMACJE   ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY     KLASY GIMNAZJALNE   M E N U
     
– Z życia szkoły:
Galeria 2018-19-040
Prawybory samorządowe w naszej szkole, czyli...
... w ramach projektu wyborczego uczymy się najważniejszych pojęć związanych z wyborami.

18 października 2018 r.
fot. Archiwum Szkoły (aut. Andrzej Poniatowski)
tekst: Andrzej Poniatowski
Prawdziwy patriotyzm nie tylko polega na tym,
ażeby kochać jakąś idealną ojczyznę,
ale ażeby kochać, badać i pracować
dla realnych składników tej ojczyzny.
(Bolesław Prus, pisarz#41;
Prawybory samorządowe w naszej szkole
Uczniowie klas VIII szkoły podstawowej oraz klasy III gimnazjalnej w ramach zajęć z wiedzy o społeczeństwie zorganizowali w czwartek, 18 października, prawybory samorządowe w naszej szkole. Głosowanie dotyczyło kandydatów na burmistrza Trzcianki oraz na komitety wyborcze startujące do Rady Miejskiej naszego miasta.
W ramach projektu wyborczego uczono się najważniejszych pojęć związanych z wyborami. Zapoznano się więc z definicjami cenzusów wyborczych, frekwencji, tajności, bezpośredniości, powszechności i równości. Uczniowie dowiedzieli się, jak działa komisja wyborcza, jak wygląda karta do głosowania i protokół z przeprowadzonych czynności wyborczych. Poznali kandydatów na burmistrza, komitety wyborcze działające w naszej gminie oraz ich programy.
W naszych prawyborach samorządowych frekwencja wyniosła 97%.
Najwięcej głosów w wyborach na burmistrza otrzymał Krzysztof Jaworski — 26. Krzysztofowi Czarneckiemu zaufało 9 wyborców-uczniów, Markowi Kupsiowi zaś przyznano 3 głosy.
W wyborach do Rady Miejskiej wygrał Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Czarneckiego z 19 głosami. Drugie miejsce zajął Komitet Wyborczy Wyborców Trzcianeckie Forum Obywatelskie z 10 głosami. 4 głosy otrzymał Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska, 3 głosy zebrały komitety wyborcze Polskie Stronnictwo Ludowe i Porozumienie Społeczne dla Trzcianki.
KONTAKT
katolik.trzcianka@gmail.com