INFORMACJE   ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY     KLASY GIMNAZJALNE   M E N U
     
– Z życia szkoły:
Galeria 2018-19-024
Dzień Patrona Szkoły, czyli...
... święto św. s. Faustyny i rocznica 15-lecia powstania szkoły katolickiej w Trzciance.

5 października 2018 r.
fot. Archiwum Szkoły (aut. xxx)
tekst: Krzysztof Felsmann
Wszystko, co piękne jest w duszy mojej, Twoim jest, o Boże,
ja zawsze sama z siebie jestem nicością.
(św. Faustyna, Dz. 617)
Dzień Patrona Szkoły
W piątek, 5 października, społeczność Katolickiej Szkoły Podstawowej przeżywała ważną uroczystość. W tym właśnie czasie obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. Jest nią św. s. Faustyna Kowalska, sekretarka Bożego Miłosierdzia, wielka orędowniczka ucieczki każdego strudzonego życiem w objęcia Jezusa Miłosiernego.
O godz. 8.40 nauczyciele i uczniowie zgromadzili się w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Tam została odprawiona msza święta w intencji wszystkich związanych z naszą szkołą katolicką. Przed nią można było skorzystać ze spowiedzi świętej. Eucharystii przewodniczył ks. Mariusz Maćkowiak MS, przedstawiciel organu prowadzącego szkołę. W trakcie kazania katecheta podkreślał wyjątkowość powołania św. s. Faustyny. Wskazywał na jej wielkie trudności doświadczane w jej życiu. Począwszy od doskwierającej jej biedy i krótkiej drogi edukacyjnej, a skończywszy na niezrozumieniu ze strony najbliższych, sióstr zakonnych towarzyszących jej w Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia czy duchownych, którzy nie zawsze pojmowali formułowany przez nią przekaz odnoszący się do kultywowania Miłosierdzia Bożego przez ludzkość całego świata. Wiele takich zmagań jest opisanych w Dzienniczku będącym uwiecznieniem duchowej drogi świętej i mistycznych doznań.
Po powrocie z kościoła uczniowie w swoich salach obejrzeli film biograficzny mówiący o św. s. Faustynie. Dzięki przedstawionej fabule mogliśmy zobaczyć, z jakimi przeciwnościami spotykała się na co dzień nasza patronka. Po zakończonej projekcji wspólnie w poszczególnych klasach omówiono trudności napotykane przez młodą Helenkę, później z kolei siostrę zakonną Faustynę. Zwłaszcza akcentowaliśmy to, co takiego ona wybierała, by przezwyciężyć te wszystkie powszednie przeszkody, i skąd brała siły do pozytywnego nastawienia do życia i drugiego człowieka.
Starsi uczniowie przeprowadzili sondę uliczną. Podczas jej przeprowadzania pytaliśmy przechodniów, czy wiedzą, kim była św. s. Faustyna i czy nasi respondenci słyszeli o tajemnicy Miłosierdzia Bożego rozpowszechnianego w ostatnich dziesięcioleciach lat. W klasach młodszych mniejsi uczniowie kodowali wraz ze św. s. Faustyną oraz odwiedzili lokalne instytucje, przekazując ich pracownikom serduszka z przesłaniem tajemnicy dobroci Boga niosącego nadzieję każdemu spragnionemu pomocy.
Na godz. 12.00 zaprosiliśmy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w miejskiej akcji modlitewnej. Chodziło o wspólne odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego, która jednocześnie została wypowiedziana w trzech miejscach miasta: w parku 1 Maja, pod pomnikiem św. Jana Pawła II i na placu przy ul. T. Kościuszki. W ten sposób szerzyliśmy trzcianczanom kult Miłosierdzia Bożego.
Następnie powróciliśmy do naszej szkoły. Tam czekały na nas dwa wielkie torty. Świętowaliśmy bowiem jubileusz związany z naszym patronem, a także rocznicę 15-lecia powstania szkoły katolickiej w Trzciance. Przed skosztowaniem przepysznego ciasta wiele balonowych białych i czerwonych serduszek na znak radości wzbiło się w niebo.
KONTAKT
katolik.trzcianka@gmail.com