INFORMACJE   ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY     GIMNAZJUM   M E N U
     
– Z życia szkoły:
Galeria 2015-16-161-1/1
Zajęcia logopedyczne, czyli...
... nauka mówienia naprawdę może być ciekawą przygodą.

rok szkolny 2015/2016
fot. Archiwum Szkoły (aut. Marzena Felsmann)
tekst: Marzena Felsmann, logopeda
Chodzi [...] o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa.
(Juliusz Słowacki, poeta)
Dzieci z zaciekawieniem zaglądają do wnętrza gabinetu logopedycznego znajdującego się na drugim piętrze budynku naszej szkoły. Niektóre z nich nigdy tam nie były. Za to dobrze znają ten pokoik ze spadzistym dachem te uczestniczące w terapii pedagogicznej.
Jak wyglądają zajęcia logopedyczne w naszej szkole? Spotykamy się raz w tygodniu, aby ćwiczyć, sprawdzić, co zostało utrwalone podczas prac domowych, i zaplanować terapię na następne dni. Każdy moduł składa się z trzech części: ćwiczeń oddechowych (bańki mydlane, wiatraczki, gwizdki wodne, dmuchajki, przenoszenie elementów słomką itp.), ćwiczeń artykulatorów (gimnastyka buzi i języka) oraz właściwego etapu korekcji danej głoski — ćwiczeń artykulacyjnych.
Dzieci posiadają zeszyty zadań, w których gromadzone są karty pracy, polecenia i pomoce wykorzystywane w przyswajaniu umiejętności poprawnego mówienia. Na zakończenie zajęć szkolnych w bieżącym roku szkolnym niektórzy z uczniów zasługują na to, aby wyróżnić ich w sposób szczególny, więc otrzymali nagrody książkowe. Możemy nadać im miano logopedycznych alpinistów. Wraz ze swoimi rodzicami dokładają wszelkich starań, by korekcja wad wymowy przyniosła sukces.
W terapii wykorzystujemy gry czy karty pracy, dzięki czemu dzieci poznają świat głosek w zabawowy sposób. Jednocześnie angażują różnorakie umiejętności kształcące analizatory słuchowe i wzrokowe, małą motorykę. Gabinet poza wymienionymi pomocami do zajęć oddechowych jest wyposażony w karty pracy, książeczki, płyty, gry logopedyczne typu Piotruś, Memo, Double, Kółko i krzyżyk czy wiele gier specjalistycznych znanych wydawnictw branżowych.
Zapraszam Was do obejrzenia naszego gabinetu i zgromadzonych w nim pomocy. Nauka mówienia naprawdę może być ciekawą przygodą! — logopeda Marzena Felsmann.

KONTAKT
katolik.trzcianka@gmail.com