INFORMACJE   ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY     GIMNAZJUM   M E N U
     
– Z życia szkoły:
Galeria 2015-16-151-1/1
Polska elżbietanka z Jerozolimy, czyli...
... o ziemskiej ojczyźnie Pana Jezusa, a także o prowadzonym przez elżbietanki Domu Pokoju.

6 czerwca 2016 r.
fot. Archiwum Szkoły (aut. xxx)
tekst: Piotr Syrotiak i Krzysztof Felsmann
Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych,
Mnieście uczynili.
(Mt 25,40)
W poniedziałek, 6 czerwca, w naszej szkole gościła siostra przełożona Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety z Góry Oliwnej w Jerozolimie s. Benigna Okupniak CSSE. Podczas spotkań z uczniami szkoły podstawowej i gimnazjum opowiadała o swojej wspólnocie zakonnej, przede wszystkim jednak o pracy polskich elżbietanek w Ziemi Świętej, a ilustracją jej słów był barwny pokaz multimedialny.
Zgromadzenie Sióstr Świętej Elżbiety powstało w 1842 r. w Nysie na Śląsku, by służyć Bogu, niosąc ulgę w cierpieniu chorym i ubogim. Jest to wspólnota zakonna o charakterze kontemplacyjno-czynnym. Jego patronką jest św. Elżbieta Węgierska, a dewizą słowa Chrystusa: „Przykazuję wam, abyście się wzajemnie miłowali”. Zgromadzenie posiada Dom Generalny w Rzymie oraz liczne placówki misyjne na całym świecie.
Historia elżbietanek w Jerozolimie rozpoczęła się w Święto Zwiastowania w dniu 25 marca 1931 roku, gdy pierwsze zakonnice przybyły tu, aby zgodnie z decyzją Prymasa Polski ks. kard. Augusta Hlonda, po śmierci ks. Marcina Pinciurka-Lipowieckiego, objąć zarządzanie stworzonym przez niego Polskim Domem Pielgrzyma. Odtąd nieprzerwanie pełnią posługę w Świętym Mieście. Obecnie prowadzą tu dwa polskie Domy Pielgrzyma (ten drugi wzniesiony już ich staraniem) oraz służą bezpłatną pomocą ambulatoryjną ubogiej ludności arabskiej.
Osobny rozdział działalności polskich elżbietanek w Jerozolimie to powstanie sierocińca na Górze Oliwnej. Troskę zakonnic od początku budziła trudna sytuacja dzieci na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza arabskich, które są często wykorzystywane jako tania siła robocza. Po wojnie żydowsko-arabskiej w 1967 r. (tzw. wojnie sześciodniowej) sytuacja dzieci stała się dramatyczna i dwie siostry, które jeszcze do dziś pracują w Ziemi Świętej: s. Rafała Włodarczak i s. Imelda Płotka, widząc na ulicach bezdomne, głodne i opuszczone sieroty, postanowiły się nimi zaopiekować. Rozpoczęła się akcja organizowania funduszy i w dniu 8 grudnia 1967 r. otwarto sierociniec dla dzieci pod nazwą „Dom Pokoju”. Początkowo mieścił się w wynajętym małym domku u podnóża Góry Oliwnej, obecnie jest to już nowy budynek wzniesiony staraniem sióstr. Mogą w nim na stałe przyjąć około 30 dzieci. Starają się też zapewnić swoim podopiecznym, w miarę posiadanych możliwości, odpowiednie wykształcenie oraz przygotować je do życia. Środki potrzebne na utrzymanie ośrodka opiekuńczego czerpią z ofiar dobroczyńców, pośród których są, oprócz Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety, także władze kościelne i cywilne, organizacje charytatywne oraz indywidualni ofiarodawcy z różnych stron świata.
Podczas konferencji poprowadzonej dla uczniów s. Benigna Okupniak CSSE opisała sytuację polityczną panującą w Ziemi Świętej. Przytoczyła i pokazała na zdjęciach „miejsca ziemskiej ojczyzny Pana Jezusa”, jak to podkreśliła siostra.
W trakcie prelekcji zakonnica odwoływała się do fragmentów Pisma Świętego związanych z ilustrowanymi fragmentami rzeczywistości uwiecznionej na zdjęciach. Uczniowie na zaproszenie naszego gościa wzięli udział w quizie dotyczącym topografii omówionych obszarów Ziemi Świętej. Pytania testowe odnosiły się także do znajomości Biblii. Ciekawą częścią wystąpienia siostry było podanie opisu zwyczajów żydów i muzułmanów oraz ukazanie ich współistnienia z chrześcijanami w opisywanym rejonie.
Siostra Benigna przybliżyła nam również zwyczaje panujące w Domu Pokoju prowadzonym przez elżbietanki.
Dla wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej

KONTAKT
katolik.trzcianka@gmail.com