INFORMACJE     PODSTAWÓWKA   KLASY GIMNAZJALNE   M E N U
     
– Z życia zerówki:
Galeria 2018-19-038
„Co to jest niepodległość?”, czyli...
... klasy 0-III świętowały 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

9 listopada 2018 r.
fot. Archiwum Szkoły (aut. xxx)
tekst: Agnieszka Werte
Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – niepodległość.
Niepodległość to brąz na cokołach,
lecz na co dzień – mówiąc po prostu
polski dom, polski las, polska szkoła,
polska władza i polski Kościół.
Ono znaczy – bez strachu spać.
Ono znaczy – spokojnie się budzić,
kochać, śmiać się i pewnie trwać
– w wolnym kraju wśród wolnych ludzi.
(Marcin Wolski „Niepodległość”)
„Co to jest niepodległość?”
W piątek, 9 listopada, uczniowie klas 0-III zebrali się w auli naszej szkoły, aby świętować 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wspólnie próbowaliśmy odpowiedzieć na następujące pytanie: „Co to jest niepodległość?”. Przypomnieliśmy sobie również symbole narodowe oraz ich znaczenie dla kraju. Historię utraty i odzyskania niepodległości przedstawili w piosence uczniowie klas Ia i II. Po nich swój występ mieli zerówkowicze, wykonując utwór o naszym pięknym kraju. Dzieci miały również okazję do sprawdzenia swojej wiedzy o ojczyźnie, biorąc udział w quizie patriotycznym. Każda z klas bezbłędnie udzieliła odpowiedzi na pytania dotyczące Polski. Po rozgrywce uczniowie zapoznali się z życiorysem Józefa Piłsudskiego, oglądając bajkę o naszym przywódcy. Dzieci dowiedziały się z niej wiele ciekawostek, m.in. to, jak miał na imię koń i pies premiera, a nawet to, jaką lubił pić herbatę. Kolejne polecenie polegało na pracy w grupach. Uczniowie mieli za zadanie ułożyć i pokolorować poszczególne elementy tworzące w całości postać Józefa Piłsudskiego. Wykonane plakaty ozdobiły nasze klasy.
O godz. 11.11 zgromadziliśmy się na dziedzińcu szkolnym, aby wspólnie zaśpiewać hymn narodowy, oddając tym samym cześć naszej ojczyźnie.

KONTAKT
katolik.trzcianka@gmail.com