INFORMACJE     PODSTAWÓWKA   KLASY GIMNAZJALNE   M E N U
     
– Z życia zerówki:
Galeria 2018-19-036-1/1
Tydzień patriotyczny w oddziale przedszkolnym, czyli...
... zerówkowicze mogli się dowiedzieć, jak wiele mieści się w słowie „Polska”.

5-9 listopada 2018 r.
fot. Archiwum Szkoły (aut. Ewa Koniuszy)
tekst: Ewa Koniuszy
— Kto ty jesteś?
   — Polak mały.
— Jaki znak twój?
   — Orzeł biały.
— Czym ta ziemia?
   — Mą Ojczyzną.
— Czym zdobyta?
   — Krwią i blizną.
— Gdzie ty mieszkasz?
   — Między swemi.
— W jakim kraju?
   — W polskiej ziemi.
— Czy ją kochasz?
   — Kocham szczerze.
— A w co wierzysz?
   — W Polskę wierzę.
— Coś ty dla niej?
   — Wdzięczne dziecię.
— Coś jej winien?
   — Oddać życie.
(Władysław Bełza „Katechizm polskiego dziecka”)
Tydzień patriotyczny w oddziale przedszkolnym
Dzieci z oddziału przedszkolnego przez cały tydzień w dniach 5-9 listopada 2018 r. miały okazję dowiedzieć się, jak wiele mieści się w słowie „Polska”. To pojęcie nie tylko kojarzy się nam ze wspaniałą historią, ale i kulturą, pięknymi pejzażami, niezwykłym światem przyrody, a przede wszystkim z ojczyzną.
Zerówkowicze dowiadywali się, czym jest kraj, w którym się ktoś urodził, którego jest obywatelem i z którym jest związany więzią narodową oraz to, kim jest patriota. Recytowały piękne wiersze patriotyczne, wśród których nie mogło zabraknąć Katechizmu polskiego dziecka Władysława Bełzy, poznawały i nazywały symbole narodowe: godło Polski, flaga, hymn. Podczas naszych zajęć czytaliśmy też legendy polskie. Wspólnie odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego, pamiętając o prawidłowej postawie szacunku podczas jego wykonania. Zapoznaliśmy się z nazwą stolicy Polski i informacjami związanymi z najdłuższą rzeką w kraju — Wisłą. Wykonywaliśmy prace plastyczne, które ozdabiają naszą gazetkę klasową i korytarz oddziału przedszkolnego.
Ten rok jest dla nas wyjątkowy, ponieważ obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W związku z tym nasze zajęcia dotyczyły też właśnie tego rocznicowego wydarzenia.
Na podsumowanie tygodnia pracy, w piątek 9 listopada, dzieci ubrane na galowo spotkały się w auli szkolnej z uczniami klas I-III, aby tam wykazać się zdobytą wiedzą na temat Narodowego Święta Niepodległości obchodzonego w dniu 11 listopada: były więc piosenki i konkursy wiedzy o Polsce. Najmłodsi w dużym skupieniu oglądali również film o Józefie Piłsudskim, który był przywódcą Polaków walczących o swoją Ojczyznę.
Na zakończenie naszego tygodnia patriotycznego dzieci z oddziału przedszkolnego wykonały papierowe flagi Polski, które zabrały do swoich domów.

KONTAKT
katolik.trzcianka@gmail.com