INFORMACJE     PODSTAWÓWKA   KLASY GIMNAZJALNE   M E N U
     
– Z życia zerówki:
Galeria 2018-19-024
Relikwie św. José Sáncheza del Río, czyli...
... wielkie wydarzenie religijne w życiu naszej szkoły katolickiej.

24 października 2018 r.
fot. Archiwum Szkoły (aut. xxx)
tekst oprac. Krzysztof Felsmann
Kim jesteś, jeśli nie bronisz tego, w co wierzysz?
(cytat z listy dialogowej filmu „Cristiada”)
Relikwie św. José Sáncheza del Río
W środę, 24 października, w naszej szkole była peregrynacja relikwii św. José Sáncheza del Río, który ukochał Chrystusa i Matkę Bożą z Guadalupe. Zginął za wiarę w wieku 14 lat. W 2016 r. r. został kanonizowany przez papieża Franciszka i będzie patronem Światowych Dni Młodzieży w Panamie.
W klasach I-III już od poniedziałku 22 października trwały przygotowania do peregrynacji relikwii świętego Meksykanina. Każdego dnia słówko przybliżało nas do wydarzenia jakim była obecność relikwii św. José Sáncheza del Río. Siostra Grażyna Orłowska RM mówiła nam o tym, czym są szczątki świętego i jak wygląda relikwiarz. Specjalnie na ten dzień katechetka przyniosła do szkoły wzięte z kościoła relikwie św. Wojciecha Szczęsnego Felińskiego — założyciela Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Drugiego dnia — we wtorek p. Bartosz Śliwiński opowiadał o objawieniu Matki Bożej w Guadelupe, którą tak bardzo umiłował młody Meksykanin. Wspólnie oglądaliśmy film animowany o tym właśnie wydarzeniu. W środę zaś p. Magdalena Sienkiewicz przybliżyła życie i męczeńską śmierć świętego.
Szczątki świętego umieszczone w relikwiarzu do naszej szkoły przywiózł Arkadiusz Uzarek z „Naszego Dziennika”. Dowiedzieliśmy się, że inspiracją do przywiezienia relikwii José Sáncheza del Río był film „Cristiada”. Opowiada on o bohaterstwie katolików z Meksyku. Zdecydowali się oni podjąć krwawą i sprawiedliwą walkę o wiarę chrześcijańską w latach 1926–1929. Był to czas powstania meksykańskiego, czyli Cristiady. Wówczas katolicy wystąpili przeciwko rządowi meksykańskiemu, ponieważ ten wprowadził w życie ustawy antyklerykalne. Jednym z powstańców był 14-letni José Sánchez del Río był. Schwytano go i zamordowano, dlatego że nie wyrzekł się swojej wiary. Od pewnego czasu doczesne szczątki świętego Meksykanina peregrynują z redakcji „Naszego Dziennika” do różnych parafii w całej Polsce.
Relikwie św. José Sáncheza del Río były wystawione w naszej szkole w godz. 9.00–16.00, a następnie zostały przeniesione do kościoła św. Jana Chrzciciela. W związku z tym wydarzeniem wszyscy byli zaproszeni na modlitwę różańcową. Po niej była Msza św. odprawiona o godz. 18.00 pod przewodnictwem prefekta szkoły ks. Mariusza Maćkowiaka MS. Bezpośrednio po jej zakończeniu nastąpiło uszanowanie relikwii José Sáncheza del Río poprzez ich ucałowanie. Za pośrednictwem świętego wielu ludzi doświadczyło cudów natury medycznej, jak również przemian w innych sferach życia.
Poniżej przedstawiamy tekst homilii wygłoszonej w trakcie Eucharystii przez ks. Mariusza Maćkowiaka MS:

KONTAKT
katolik.trzcianka@gmail.com