Informacje – Regulamin Szkoły

wróć do: Intro Gimnazjum

 
    Regulamin Zespołu Szkół Katolickich im. św. Siostry Faustyny w Trzciance
WSTĘP
W Zespole Szkół Katolickich im. św. Siostry Faustyny w Trzciance zajęcia realizuje się w duchu wartości chrześcijańskich. Społeczność szkolna funkcjonuje jako wspólnota uczniów, rodziców (prawnych opiekunów) i nauczycieli. Wszyscy czują się odpowiedzialni za kształt funkcjonowania szkoły. Za główny cel dydaktyczno-wychowawczy szkoła stawia sobie wspieranie uczniów we wszechstronnym i pełnym rozwoju ich osobowości z zamiarem wychowania dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli. Proces ten oparty jest na nauczaniu Kościoła katolickiego.
1. ZAPISY
1.1. Zapis ucznia do Zespołu Szkół Katolickich w Trzciance wiąże się z przyjęciem przez rodziców i dzieci obowiązującego w nim szkolnego programu wychowawczego.
1.2. Zapisy do szkoły trwają zgodnie z przyjętym przez Dyrektora Szkoły postępowaniem kwalifikacyjnym. Uczniowie są przyjmowani w miarę posiadania wolnych miejsc. Kwestie rekrutacji reguluje statut szkoły. Pierwszeństwo w przyjęciu do klasy pierwszej szkoły podstawowej mają dzieci uczęszczające do oddziału przedszkolnego zorganizowanego w Katolickiej Szkole Podstawowej. Decyzję o przyjęciu podejmuje dyrektor, uwzględniając Statut szkoły, obowiązujące przepisy prawne i motywację rodziców.
1.3. Liczba dzieci w klasie nie może przekraczać 22 uczniów.
2. ORGANIZACJA PRACY W SZKOLE
2.1. Szkoła kieruje się w organizacji roku szkolnego kalendarzem ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
2.2. Szkoła prowadzi zajęcia dydaktyczno-wychowawcze i opiekuńcze od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00–15.30.
2.3. Każdy dzień nauki rozpoczyna się dla wszystkich uczniów porannym słówkiem, a więc rozważaniami prowadzonymi przez nauczyciela w duchu chrześcijańskim połączonymi z modlitwą.
2.4. Częstotliwość i długość przerw w klasach edukacji wczesnoszkolnej ustala, w zależności od potrzeb, nauczyciel z zachowaniem ogólnego tygodniowego czasu zajęć. W klasach IV–VI lekcje trwają 45 minut, a przerwy międzylekcyjne 10 minut. Wyjątek stanowi 20-minutowa przerwa obiadowa. W uzasadnionych przypadkach Dyrektor Szkoły może zarządzić zmianę tego porządku.
2.5. Rozkład lekcji znajduje się na tablicy informacyjnej. O zaistniałych zmianach w rozkładzie zajęć nauczyciele informują uczniów.
2.6. Zebrania wychowawców klas z rodzicami i zebrania ogólnoszkolne odbywają się od czterech do sześciu razy w ciągu roku szkolnego. Nauczyciele przeznaczają na konsultacje z rodzicami lub uczniami jedną godzinę w miesiącu (pierwszy poniedziałek miesiąca).
2.7. Zajęcia odbywające się na terenie szkoły oraz działania pozaszkolne, które odbywają się pod opieką nauczycieli Zespołu Szkół Katolickich w Trzciance poza terenem placówki, wymagają zgody dyrektora.
3. NIEOBECNOŚCI I USPRAWIEDLIWIENIA
3.1. Uczeń może być zwolniony z lekcji, jeśli odpowiednio wcześniej przedstawi pisemne zwolnienie napisane przez rodziców. Rodzice zwalniający ucznia przychodzą po niego do szkoły o podanej porze, a jeżeli uczeń ma opuścić szkołę samodzielnie, zwolnienie musi być opatrzone klauzulą wskazującą, iż rodzic bierze pełną odpowiedzialność za samodzielny powrót swojego dziecka do domu.
3.2. Zwolnienie ucznia z ostatniej w danym dniu godziny wychowania fizycznego musi zawierać wyraźną klauzulę o zwolnieniu dziecka do domu, w innym przypadku traktuje się je jako zwolnienie ujmujące wyłącznie ćwiczenia, co oznacza, że uczeń powinien być obecny podczas realizacji takich zajęć wychowania fizycznego, choć nie uczestniczy bezpośrednio w czynnościach kształtujących jego sprawność fizyczną.
3.3. Niedyspozycja na zajęciach z wychowania fizycznego powinna być usprawiedliwiona przez rodziców. W przypadku dłuższego okresu konieczne jest okazanie nauczycielowi wychowania fizycznego zaświadczenia lekarskiego.
3.4. O każdym przypadku niewyjaśnionych nieobecności ucznia w szkole rodzice są niezwłocznie informowani.
3.5. Uczniowie są zobowiązani do uzupełnienia braków związanych z wcześniejszą nieobecnością na zajęciach szkolnych. Jeśli uczeń był nieobecny w szkole przez tydzień, ma obowiązek uzupełnić materiał w ciągu tygodnia, jeśli był nieobecny dwa tygodnie, na uzupełnienie ma dwa tygodnie. W przypadku dłuższej nieobecności czas nadrabiania zaległości jest proporcjonalny do ilości dni nieobecnych w szkole.
4. UCZNIOWIE
4.1. Wszystkich obowiązuje kultura osobista we wzajemnych relacjach.
4.2. W czasie trwania przerw uczniowie są zobowiązani do przebywania w miejscach wskazanych, z których nie mogą oddalić się bez pozwolenia nauczyciela.
4.3. W czasie pobytu w szkole każdy uczeń powinien nosić jednolity strój uczniowski.
4.4. Określa się konieczność ubierania się na czas uroczystości szkolnych w strój galowy. W przypadku dziewcząt ma to być: biała bluzka, czarna bądź granatowa spódnica (dopuszczalne czarne bądź granatowe spodnie). W przypadku zaś chłopców strój galowy ma się składać z następujących elementów: garnitur lub czarne bądź granatowe spodnie oraz biała koszula. Strój galowy powinien się składać z bluzki zakrywającej ramiona.
4.5. Zabrania się stosowania makijażu, farbowania włosów oraz noszenia fryzur wskazujących na przynależność do subkultur. Dopuszczalne jest noszenie małych kolczyków tylko w uszach.
4.6. Przez okres jesienno-zimowy obowiązuje zmiana obuwia.
4.7. Uczeń powinien szanować pomieszczenia i wyposażenie szkoły. Rodzice ucznia ponoszą odpowiedzialność materialną za spowodowane przez dziecko zniszczenia.
4.8. Uczniowie nie przynoszą do szkoły przedmiotów wartościowych i większej sumy pieniędzy. Dyrekcja i nauczyciele szkoły nie biorą odpowiedzialności w przypadku ich zgubienia. Grono pedagogiczne nie ponosi także odpowiedzialności za mienie pozostawione na terenie szkoły.
5. RODZICE
5.1. Rodzice są odpowiedzialni za wychowanie swoich dzieci. Wybierając Zespół Szkół Katolickich w Trzciance, akceptują program wychowawczy w niej obowiązujący i są gotowi współpracować w jego stopniowej realizacji.
5.2. Wybór szkoły katolickiej zakłada wychowanie w duchu wartości chrześcijańskich, akceptację nauki religii.
5.3. Relacje tworzone między uczniami, rodzicami, nauczycielami i pracownikami obsługi szkoły są oparte na lojalności zaufaniu, wzajemnym szacunku i współpracy.
5.4. Rodzice są proszeni o zapoznawanie się z informacjami przekazywanymi na szkolnej tablicy ogłoszeń i w dzienniczku ucznia lub zeszytach korespondencyjnych.
5.5. Rodzice mają możliwość prowadzenia rozmów z Dyrektorem Szkoły i z nauczycielami wyznaczonych terminach.
5.6. Ze względów organizacyjnych uczniowie przychodzą do szkoły przynajmniej pięć minut przed rozpoczęciem zajęć lekcyjnych. Jest to czas na dokonanie czynności przygotowawczych do zajęć.
5.7. Do końca września w danym roku szkolnym rodzice wypełniają dodatkowe deklaracje odnośnie korzystania ucznia z zajęć świetlicy szkolnej czy zajęć pozalekcyjnych proponowanych przez szkołę.
5.8. Rodzice, którzy podejmują decyzję przeniesienia dziecka do innej szkoły w trakcie trwania roku szkolnego, są proszeni o poinformowanie o tym dyrekcję szkoły z co najmniej 2-tygodniowym wyprzedzeniem.
6. NAUCZYCIELE
6.1. W pierwszym miesiącu nauki wychowawca zapoznaje wszystkich uczniów i ich rodziców ze statutem szkoły i innymi dokumentami szkoły organizującymi jej pracę.
6.2. Nad bezpieczeństwem uczniów 15 minut przed pierwsza lekcją, w czasie przerw i 10 minut po ostatniej lekcji czuwa wychowawca klasy lub nauczyciel dyżurny.
7. UROCZYSTOŚCI SZKOLNE
7.1. W dni uroczystości szkolnych funkcjonuje zmieniony program dnia, uzależniony od potrzeb organizacyjnych. Może on uwzględnić udział całej społeczności szkolnej we mszy świętej.
7.2. W dniu uroczystości obowiązuje strój galowy.
7.3. Świętem patronalnym szkoły jest dzień 5 października, kiedy to jest obchodzona rocznica urodzin św. siostry Faustyny.
8. BEZPIECZEŃSTWO
8.1. Obowiązuje zakaz wprowadzania osób obcych na teren szkoły.
8.2. Nie wolno wykorzystywać wszelkich publikacji przeciwnych programowi wychowawczemu szkoły (np. książek, czasopism, nośników CD i DVD).
8.3. W czasie lekcji obowiązuje zakaz spożywania napojów i posiłków.
8.4. Na terenie szkoły zabronione jest palenie papierosów, picie alkoholu, posiadanie i branie narkotyków oraz posiadanie i zażywanie innych substancji zmieniających świadomość.
8.5. Na terenie szkoły nie wolno bez specjalnego pozwolenia dyrekcji zbierania pieniędzy i podpisów, sprzedawania biletów na imprezy, loterie lub inne przedsięwzięcia
8.6. Obowiązuje zakaz prowadzenia propagandy na terenie szkoły.
9. PRAWA UCZNIA
9.1. Uczeń ma prawo do zachowania i ochrony własnej prywatności, poszanowania swoich poglądów i godności. W szczególności nie może być w żaden sposób dyskryminowany ze względu na pochodzenie, rasę, narodowość, wyznanie lub stan zdrowia.
9.2. Uczeń ma prawo do swobodnego wypowiadania swoich poglądów, o ile nie obraża to uczuć innych osób, nie narusza ich praw oraz nie stoi w sprzeczności z obowiązującymi przepisami prawnymi i założeniami szkoły.
9.3. Uczeń ma prawo do poszanowania swoich praktyk religijnych.
9.4. Uczeń ma prawo do wszechstronnego rozwijania swoich zainteresowań poprzez:
  • uczestnictwo we wszelkich formach zajęć organizowanych przez szkołę przeznaczonych dla jego grupy wiekowej, np. zielonych szkołach, wycieczkach, kołach zainteresowań,
  • organizowanie na terenie szkoły innych form działalności — pod warunkiem uzyskania na to zgody dyrekcji szkoły.
9.5. Uczeń ma prawo do jawnej oceny swojej wiedzy i jawnych kryteriów oceniania. Ocena jest wystawiana za wiadomości, uzyskiwany postęp, włożony wysiłek, systematyczność pracy, terminowe wywiązywanie się z nałożonych obowiązków, wykazywanie zainteresowania treściami podejmowanymi w czasie zajęć i rzetelny udział w procesie dydaktyczno-wychowawczym.
9.6. Uczeń ma prawo do odwoływania się w sytuacjach konfliktowych do wychowawcy klasy lub Dyrektora Szkoły.
9.7. Uczeń ma prawo do uczestniczenia w zajęciach, które rozpoczynają się i kończą punktualnie.
9.8. Uczeń ma prawo zwrócić się na początku lekcji do nauczyciela o usprawiedliwienie nieprzygotowania do zajęć. Każde usprawiedliwienie będzie indywidualnie rozpatrywane przez nauczyciela i w zgodzie z ustaleniami zawartymi w wewnątrzszkolnym systemie oceniania.
9.9. Temat pracy klasowej i zakres obowiązującego materiału musi być ściśle określony. Nauczyciel ma obowiązek oddania i omówienia ocenionych prac w możliwie najkrótszym terminie nie przekraczającym dwóch tygodni, chyba że zachodzą okoliczności losowe, które to uniemożliwiają.
9.10. Niezapowiedziane mogą być tylko kartkówki, czyli krótkie klasówki obejmujące materiał z ostatnich trzech lekcji. Kartkówki mogą się odbywać na każdej lekcji.
9.11. W ciągu tygodnia nie powinny odbywać się więcej niż trzy prace klasowe i nie więcej niż jedna w ciągu dnia nauki. Jeżeli klasówka nie mogła się odbyć w planowanym terminie, wyznaczenie nowego może się odbyć z naruszeniem wyżej wskazanej normy. Termin i formę zaliczenia zaległej klasówki ustala nauczyciel.
9.12. Nie są zadawane prace domowe na dłuższe okresy wolne od zajęć szkolnych (np. przerwa bożonarodzeniowa, wielkanocna i ferie zimowe).
10. OBOWIĄZKI UCZNIA
10.1. Podstawową powinnością ucznia jest nauka oraz systematyczne i punktualne uczęszczanie na obowiązkowe zajęcia, w tym wyjazdy szkolne, rzetelne uczestniczenie w zajęciach, poszanowanie pracy uczniów i nauczycieli, niezakłócanie toku lekcji.
10.2. Uczeń ma obowiązek postępować uczciwie i godnie, okazywać szacunek innym osobom, zarówno dorosłym, jak i innym uczniom.
10.3. Uczeń ma obowiązek zachowywać się godnie podczas modlitwy, mszy świętej, uroczystości religijnych, a także innych uroczystości organizowanych przez szkołę.
10.4. Obowiązkiem ucznia jest przestrzeganie zasad kultury współżycia z ludźmi, w tym kultury słowa. Uczeń nie może w jakiejkolwiek formie głosić poglądów nawołujących do nienawiści i nietolerancji lub takich, które zmierzałyby do naruszenia godności innych osób.
10.5. Uczeń ma obowiązek dbać o wygląd szkoły i jej otoczenia, troszczyć się o należyty stan pomieszczeń szkolnych i wyposażenia szkoły ze szczególnym uwzględnieniem swojej klasy.
10.6. Uczeń ma obowiązek dbać o zdrowie i bezpieczeństwo własne i innych.
10.7. Uczniów obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania, rozprowadzania i posiadania substancji odurzających, w tym alkoholu, oraz zakaz palenia tytoniu.
10.8. Uczniów obowiązuje dbanie o dobro wspólne. Powinni oni zgłaszać pracownikom szkoły zauważone uszkodzenia i awarie. Należy dbać o dekoracje w klasach i na korytarzu.
10.9. Uczeń jest zobowiązany do wykonywania poleceń wydawanych przez kierownictwo szkoły, nauczycieli i innych pracowników szkoły.
10.10. Uczeń jest zobowiązany do poszanowania pracy innych osób, zarówno swoich kolegów, jak i wszystkich pracowników szkoły.
10.11. Na terenie szkoły obowiązuje zmiana obuwia.
10.12. Uczeń musi przestrzegać obowiązujących na terenie szkoły przepisów bezpieczeństwa.
11. NAGRODY I KARY

NAGRODY:
11.1. Uczniowie szczególnie wyróżniający się osiągnięciami w nauce, sporcie, wynikami w olimpiadach, konkursach przedmiotowych i wszelkich pracach na rzecz szkoły i środowiska mogą zostać nagrodzeni:
  1. pochwałą ustną,
  2. dyplomem,
  3. nagrodą rzeczową
  4. listem pochwalnym,
  5. wpisem do złotej księgi szkoły na zakończenie nauki w klasie programowo najwyższej na danym etapie edukacyjnym w związku z wysokimi wynikami w nauce, co najmniej bardzo dobrym zachowaniem (zakończenie klasy VI w szkole podstawowej i zakończenie klasy III w gimnazjum).
11.2. Z wnioskiem o nagrodę dla ucznia może wystąpić do Rady Pedagogicznej nauczyciel, Dyrektor Szkoły, wychowawca klasy, Rada Rodziców, zespół uczniowski.

KARY:
11.3. Uczniowie, którzy nie przestrzegają postanowień zawartych w niniejszym regulaminie, statucie szkoły, w tym wewnątrzszkolnym systemie oceniania podlegają następującym karom:
  1. upomnienie wychowawcy przed klasą,
  2. nagana wychowawcy na forum klasy z powiadomieniem rodziców i ich podpisem w zeszycie obserwacji uczniów,
  3. nagana udzielona przez Radę Pedagogiczną na forum szkoły z powiadomieniem rodziców i ich podpisem w zeszycie obserwacji uczniów,
  4. upomnienie Dyrektora Szkoły lub jego zastępcy przed społecznością szkoły,
  5. nagana Dyrektora Szkoły lub jego zastępcy przed społecznością szkoły z powiadomieniem rodziców i ich podpisem w zeszycie obserwacji uczniów,
  6. przeniesienie ucznia do innej szkoły zgodnie z obwodem kształcenia.
11.4. Uczeń może być skreślony z listy uczniów w następujących przypadkach:
  1. jeżeli lekceważy statut szkoły i regulamin szkoły oraz obowiązki szkolne,
  2. jeżeli łamie prawo,
  3. jeżeli propaguje styl życia sprzeczny z założeniami wychowawczymi szkoły,
  4. jeżeli ujawnia lekceważący stosunek do nauczycieli i wychowawców,
  5. jeżeli pobyt ucznia w szkole zagraża życiu, dobru, moralności lub bezpieczeństwu innych uczniów,
  6. w przypadku dystrybucji lub używania środków odurzających lub alkoholu oraz kradzieży bądź używania innych szkodliwych dla zdrowia środków.
11.5. Uczniowi przysługuje prawo złożenia wyczerpujących wyjaśnień dotyczących zarzuconego mu czynu.

Regulamin został przyjęty i zatwierdzony przez:
Dyrektor Szkoły
Rada Pedagogiczna
Samorząd Uczniowski
Rada Rodziców
    Szczegółowy opis zachowań, mających pomóc w wypełnianiu regulaminu.
Realizacja zajęć:
  1. Uczniowie przychodzą do szkoły w stosownym ubraniu — jednolitym stroju uczniowskim.
  2. Uczeń nie może przychodzić do szkoły:
    • w pofarbowanych i wyżelowanych włosach,
    • w kolczykach i koralach (chłopcy),
    • z tatuażami,
    • z pomalowanymi paznokciami i z makijażem,
    • w zbyt krótkich odsłaniających ciało bluzkach (dziewczęta),
    • w zbyt krótkich spódniczkach,
    • w nieodpowiedniej biżuterii (długie, zwisające kolczyki, korale, pierścionki mogące stanowić zagrożenie dla właściciela i pozostałych uczniów).
  3. Do szkoły nie wolno przynosić:
    • zabawek elektronicznych,
    • zbyt dużych sum pieniędzy,
    • alkoholu, papierosów i środków odurzających zmieniających świadomość,
    • petard i środków pirotechnicznych,
    • innych przedmiotów zagrażających bezpieczeństwu uczniów.
      Nie zaleca się też przynoszenia sprzętów wartościowych, których nie można właściwie zabezpieczyć przed zniszczeniem lub kradzieżą.
  4. Atmosfera i porządek na lekcji mają duży wpływ na wyniki w nauce uczniów. W związku z tym uczniów obowiązuje:
    • punktualne przybycie na lekcje,
    • przygotowanie ławki do zajęć, umieszczanie na blacie jedynie przyborów do pisania, zeszytu i książki z danego przedmiotu i innych niezbędnych pomocy dydaktycznych,
    • zakaz trzymania na ławce jedzenia i napojów, przedmiotów rozpraszających uwagę, części garderoby, czasopism itp.,
    • zachowanie umożliwiające nauczycielowi prowadzenie lekcji, a w szczególności respektowanie wszelkich jego poleceń,
    • szacunek i kultura osobista wobec nauczyciela i koleżeństwa,
    • utrzymanie porządku wokół swojej ławki i w klasie,
    • zakaz jedzenia, picia i żucia gumy,
    • zakaz korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych zakłócających tok lekcji,
    • zakaz korzystania z niedozwolonych pomocy dydaktycznych,
    • zakaz dokumentowania lekcji bez uprzedniego uzyskania zgody od nauczyciela.
  5. W czasie przerwy nie wolno:
    • słuchać głośno muzyki,
    • korzystać z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych,
    • siadać na parapetach, otwierać okien na korytarzach i w toaletach, biegać po schodach,
    • grać w piłkę przed budynkiem szkolnym bez opieki nauczyciela,
    • opuszczać terenu szkoły.
  6. W jadalni trzeba przestrzegać ogólnie panujących norm dobrego wychowania. Zachowujmy się tak, aby nie przeszkadzać innym; cicho, kulturalnie, sprzątając po sobie, ustawiając krzesła i stoliki po zakończeniu posiłku. Starajmy się nie marnować jedzenia, raczej poprośmy o mniejszą porcję, niż mielibyśmy zwracać talerz z niezjedzonym posiłkiem.
Czas spędzany w szkole po lekcjach:
  1. Zachowujmy się tak, aby nie utrudniać pracy kolegom i nauczycielom tych klas, w których trwają jeszcze lekcje.
  2. Pozostawmy naszą klasę w porządku, zbierając śmieci, ustawiając ławki, krzesła stawiając na ławkach.
  3. Sprawdźmy, czy dekoracje w naszej klasie i jej pobliżu nie wymagają poprawienia i w razie potrzeby przywróćmy je do odpowiedniego stanu estetycznego.
  4. Pozostawmy w szatni porządek, buty na zmianę wieszając w torbie na wieszaku.
Wyjazdy:
    Zasady obowiązujące podczas wyjazdów są szczegółowo ustalone na każdy wyjazd. Każdy uczeń, będąc poza teren szkoły, reprezentuje jej dobre imię. W związku z tym obowiązują go wszystkie stosowne zasady regulaminu szkolnego oraz bezwzględne posłuszeństwo wobec opiekunów.

 
 
    •
    •
    •Informacje
    •
    •
    •
    •
    •
    •
    •
    •
    •
    •
    •
    •
    •
    •
Napisz do nas